„Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II” – ZDJĘCIA

/ fot. Joanna Adamik/ Archidiecezji Krakowska

– Jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II. Warto było tworzyć struktury „Dzieła Nowego Tysiąclecia” i zainwestować w młodych. Dzięki wam można z nadzieją myśleć o przyszłości Kościoła i Polski – powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Stypendyści zgromadzili się w Sali Okna Papieskiego, będącej świadkiem i symbolem miłości Jana Pawła II do młodzieży.

Patrzymy na to szczególne okno, które stało się częścią historii, nie tylko dla Krakowa, ale dla całego świata młodych. Tutaj, w 1979 roku, zaczęła się historia jego szczególnych rozmów i dialogów z młodymi 
– przypomniał metropolita.

Arcybiskup podzielił się swoim świadectwem, dotyczącym pierwszych chwil pontyfikatu Jana Pawła II. Był na Placu św. Piotra podczas pierwszej papieskiej mszy św. i doskonale pamięta entuzjazm wiernych, kiedy padły słynne słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Po zakończeniu mszy świętej na placu zostali młodzi. Nieoczekiwanie otwarło się okno i papież zaczął z młodzieżą rozmawiać: „Wy jesteście nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją” 
– wspominał metropolita wypowiedź papieża, która stała się kluczowym przesłaniem całego pontyfikatu.

Arcybiskup odniósł się także do wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w 1997 roku. Zaznaczył, że uderzającym dla niego momentem było papieskie wyznanie do młodzieży, w którym zapewnia ich, że nigdy go nie zawiedli.

Papież przywołał Ewangelię o świętym Piotrze, idącym po jeziorze w kierunku swojego mistrza, zachęcając do większego zaufania Jezusowi i kroczeniu ku niemu z odwagą. Trzeba zawierzyć Chrystusowi i nie bać się niebezpieczeństw.

Metropolita przypomniał również ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II, kiedy Pan Bóg odebrał papieżowi to, czym pierwotnie wszystkich zachwycał: sprawność fizyczną i doskonały głos. Wzmocniło to w nim dziecięcą wiarę i przekonanie, by stawiać przed sobą wysokie wymagania i dążyć tym samym do świętości.

Były to zradykalizowane słowa tego, co mówił do młodych w 1983 roku w Polsce: „Wymagajcie od siebie, nawet wtedy, kiedy nikt od was niczego nie wymaga” 
– komentował arcybiskup.

Metropolita życzył stypendystom, aby nie zabrakło im odwagi w dążeniu do Jezusa i otwieraniu coraz szerzej drzwi swoich serc.

Stoicie na progu dojrzałości, przeżywacie piękny okres młodzieńczy – stawiajcie sobie wspaniale ideały, bądźcie konsekwentni w ich realizacji i wymagajcie od siebie. Stawajcie się autorytetami, to znaczy ludźmi, którzy mają odwagę myśleć samodzielnie, nie poddając się bezrefleksyjnej masie kłamliwych haseł 
– zachęcał.

Życzenia w imieniu fundacji złożył jej prezes – ksiądz Dariusz Kowalczyk. Wspomniał wygłoszony w Poznaniu wykład metropolity z 2006 roku, w którym arcybiskup podzielił się z młodymi swoim świadectwem powołania. Ks. Kowalczyk zapowiedział hasło tegorocznego Dnia Papieskiego – „Promieniowanie Ojcostwa”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Toruń gości najbogatszych przedsiębiorców Polonii

/ FB/Światowa Gospodarcza Konferencja Polonii

  

Polska potrzebuje kapitału Polonii? Polonijni przedsiębiorcy chcą inwestować w naszym kraju? Doskonałą okazją, by się o tym przekonać, będzie XX Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii organizowana przez Fundację Polonia. W tym roku odbywa się ona w ten weekend w Toruniu, a my w niedzielę zapraszamy was na transmisję z tego wydarzenia.

Światowe Konferencje Gospodarcze Polonii to największe spotkania skupiające gospodarczą Polonię z odległych krajów świata, to miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i nawiązywania kontaktów, które corocznie owocują licznymi inicjatywami i projektami.

– Liczymy, że projekty realizowane przez Fundację Polonia będą kolejnym krokiem służącym gospodarce i społeczeństwu, Polakom na całym Świecie, polskiej tradycji i kulturze oraz, co tak istotne, wizerunkowi naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej – podkreślają organizatorzy.

Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „Zmieniajmy Polskę, korzystajmy z potencjału Polonii, osiągajmy sukces poprzez partnerstwo”. Wśród gości konferecji nie zabraknie:
- przedstawicieli biznesu (m.in. Wiesław Żółtowski, właściciel amerykańskiej United Import Export Corp, Bożena Rainczuk, właściciel niemieckiej Cooperation-East, Józef Tobola, prezes czeskiego CEO – CAPITAL FUND a.s., Jolanta Boulboulle-Kaczorowska, właściciel JBK Cabinet d’Avocats z Belgii, Barbara Zurawska, właściciel francuskiej LA MAISON DES VINS)
- przedstawicieli nauki (prof.dr hab. Wiesław L.Nowiński z University of Washington, Piotr Psyllos, wynalazca, programista i elektronik, zdobywca 17 nagród w dziedzinie wynalazczości, dr Marek Ciesielczyk, politolog z Uniwersytetu w Monachium, Stanisław Szczepaniak, twórca ponad 150 odkryć)
- przedstawicieli lokalnego biznesu (Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, Marcin Karasiński, wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej) oraz samorządu (Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Barbara Królikowska-Ziemkiewicz, radna miasta Torunia)

Zapraszamy do naszego studia w niedzielę od godz. 12.30:

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl