Protest policjantów w Barcelonie

Diario de Madrid/creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

  

Kilka tysięcy funkcjonariuszy hiszpańskiej policji (Policia Nacional) i żandarmerii (Guardia Civil) uczestniczyło w sobotnim proteście w Barcelonie. Żądano podwyżek do poziomu zarobków katalońskich i baskijskich policjantów, zarabiających średnio 1500 euro.

W demonstracji wzięli udział przedstawiciele policji i żandarmerii ze wszystkich wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Wielu z nich pojawiło się z flagami Hiszpanii i swoich regionów. W tłumie widać było transparenty z hasłami “Chcemy podwyżki”, “Równo dla wszystkich” oraz “Sprawiedliwość płacowa”.

Jak poinformował szef policyjnego związku zawodowego Jusapol, Natan Espinosa, demonstracja w Barcelonie była jednym z licznych protestów płacowych, które w tym roku odbędą się w różnych miastach Hiszpanii. “Kolejna manifestacja zostanie zorganizowana 3 lutego w Sewilli” - dodał Espinosa.

Wśród postulatów protestujących jest zrównanie wynagrodzenia wszystkich policjantów w Hiszpanii do pensji na średnim poziomie 1500 euro miesięcznie, a także odstąpienie od planu zmian warunków pracy, poprzez m.in. utrudnienia w wynajmowaniu przez oddelegowanych do innych regionów funkcjonariuszy mieszkań należących do policji.

W połowie stycznia władze Jusapolu ujawniły, że zaplanowały organizację 56 protestów płacowych we wszystkich regionach Hiszpanii. Jeszcze w styczniu syndykat zamierza złożyć do parlamentu Hiszpanii społeczny projekt ustawy zrównującej zarobki funkcjonariuszy sił policyjnych kraju bez względu na region, w którym pracują.

Komentatorzy wskazują, że w ostatnich miesiącach rząd premiera Mariano Rajoya poniósł wysokie wydatki na policyjną operację “Kopernik” w Katalonii. Akcja służyła zablokowaniu dążeń niepodległościowych lokalnych separatystów po referendum z 1 października 2017 roku. Plebiscyt został uznany przez Madryt za nielegalny.

W czwartek minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido ujawnił, że wysłanie kilku tysięcy policjantów i żandarmów do Katalonii w okresie październik-grudzień 2017 roku kosztowało 87 mln euro.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mediacja między Gadowskim a Ringier Axel Springer. Dziennikarz zapowiada: "Ustępstw nie będzie"

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował dzisiaj o skierowaniu do mediacji sprawy o naruszenie dóbr osobistych, wytoczonej przez Ringier Axel Springer Witoldowi Gadowskiemu. W sądzie pojawiło się kilkadziesiąt osób wspierających dziennikarza.

Proces ruszył w poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Warszawie. W sądzie zgromadziła się kilkudziesięcioosobowa grupa zwolenników dziennikarza. By wejść na salę rozpraw, rozdawane były przepustki w ograniczonej liczbie. Osoby, dla których nie starczyło przepustek, mogły obserwować przebieg procesu na specjalnie przygotowanej sali z telebimem.[polecam:https://niezalezna.pl/246968-ruszyl-proces-witolda-gadowskiego-z-niemieckim-koncernem-tlumy-w-sadzie]

Sędzia Jacek Tyszka na początku rozprawy przypomniał, że każda sprawa o ochronę dóbr osobistych może się skończyć wyrokiem sądu, który zapadnie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, lub ugodą.

"Bardzo państwa nakłaniam, żeby rozważyć tę kwestię, żeby obie strony się spotkały i przemyślały swoje stanowiska. Być może będziecie państwo w stanie dojść do ugody"

– powiedział sędzia.

Obie strony zgodziły się na mediację. Mają dwa miesiące na jej podjęcie.[polecam:https://niezalezna.pl/247006-tlumy-przyszly-a-sad-odwolal-rozprawe-gadowski-ringier-axel-springer]

Gadowski pytany przez dziennikarzy po wyjściu z sali rozpraw, na jakie ustępstwa jest w stanie się zgodzić, odpowiedział, że "na żadne".

Nie powiedziałem niczego, co byłoby nieprawdą. Mogę proceduralnie rozmawiać z drugą stroną, ale będę im tłumaczył, że jesteśmy w Polsce i nie wypada polskim dziennikarzom stawiać zarzutów za mówienie prawdy historycznej. Mam nadzieję, że ta mediacja pozwoli zrozumieć koncernowi Ringier Axel Springer warunki, w jakich działa

– powiedział Gadowski.

Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu – przy udziale osoby trzeciej, neutralnej – mediatora. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl