Czesław Sudewicz z nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego – ZDJĘCIA 

/ fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska/ Archidiecezja Krakowska

Emerytowany lekarz, aktywny działacz ruchu pro-life dr Czesław Sudewicz z Białej Podlaskiej odebrał w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego. Po raz 22. została ona przyznana przez Fundację Źródło.

Nagrodę – dyplom oraz ikonę Świętej Rodziny – otrzymuje osoba, która aktywnie działa na rzecz umacniania rodzin.

Podczas uroczystości metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwołał się do adhortacji „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka i problemu tworzenia narodu.

Nie ulega wątpliwości, że osoba dzisiejszego laureata dr Sudewicza dokładnie wpisuje się w to działanie na rzecz wartości, by budować lud i że ta działalność jest niełatwa i kosztuje. Czasem także wiąże się z pewnym prześladowaniem, ale owoce są zawsze wtedy, kiedy trwa się przy pewnych wartościach i daje się im osobisty stempel
– mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że patron nagrody Sługa Boży Jerzy Ciesielski podejmował różne działania mając zawsze na względzie dobro innych.

Laureat dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona dla niego „cenniejsza niż wszystkie inne odznaczenia państwowe”, bo pochodzi ze środowiska katolickiego.

W zawód lekarza, do jakiego zostałem powołany jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy i chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza
– mówi dr Sudewicz.

Dr Sudewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reumatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Obecnie jest na emeryturze, ale wciąż pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

W stanie wojennym działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współorganizował msze św. za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej. Był jednym z założycieli „Solidarności” w służbie zdrowia w Terespolu, Małaszewiczach i Białej Podlaskiej. Jest honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a od 2006 r. rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie i od 2012 r. Zakonu Rycerskiego Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Jest aktywnym działaczem pro-life, organizatorem kursów, prelekcji i wykładów w obronie życia od momentu poczęcia, ojcem pięciorga dzieci i dziadek czternaściorga wnucząt.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wymiar sprawiedliwości nie odpuszcza Piotrowi N. Dziennikarz usłyszał kolejne zarzuty!

/ Wikimedia Commons/Sławek/CC BY-SA 2.0

  

Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia. Dziennikarz usłyszał zarzuty dotyczące jazdy samochodem bez ważnego przeglądu, ubezpieczenia i bez prawa jazdy. Wyznaczono także termin rozprawy, podczas której odpowie za spowodowanie wypadku na przejściu dla pieszych.

Obwinionemu zostały przedstawione zarzuty dotyczące trzech wykroczeń - prowadzenia pojazdu bez ważnych badań technicznych, obowiązkowego ubezpieczenia OC, a także bez wymaganych uprawnień, ponieważ Piotrowi N. prawo jazdy zostało zatrzymane w 2009 roku za przekroczenie punktów karnych

– poinformował kom. Jarosław Sawicki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Policjanci w poniedziałek po południu skierowali do Sądu Rejonowego w Piasecznie wniosek o ukaranie Piotra N. Za wymienione wykroczenia grozi kara grzywny. W związku z jazdą bez uprawnień sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Piotr N. nie może spać spokojnie! Unieważniono skandalicznie niski wyrok

W tym samym sądzie 9 listopada odbędzie się rozprawa przeciwko N. za spowodowanie wypadku na przejściu dla pieszych, w którym ucierpiała 77-letnia kobieta. Wyznaczono także dodatkowe terminy na 20 grudnia br. i 21 stycznia przyszłego roku.

Do wypadku doszło 5 października w Konstancinie-Jeziornie. To właśnie wtedy dziennikarz nie miał prawa jazdy, OC i ważnego przeglądu. W toku śledztwa Piotr N. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokuratura Rejonowa w Piasecznie skierowała pod koniec czerwca do sądu akt oskarżenia. Dziennikarz został nawet skazany wyrokiem nakazowym (bez rozprawy) z dnia 25 lipca, ale prokuratura wniosła sprzeciw z powodu rażącej niewspółmierności kary. Sąd w Piasecznie wymierzył bowiem dziennikarzowi karę grzywny w wysokości 6 tysięcy złotych, 10 tysięcy złotych nawiązki dla nieżyjącej już pokrzywdzonej oraz zobowiązał do pokrycia blisko 6 tysięcy kosztów sądowych.

Według prokuratury, N. przejawiał lekceważący stosunek do przepisów drogowych oraz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Po ujawnieniu informacji o wyroku nakazowym w sprawie Piotra N., skomentował ją minister Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny w mediach społecznościowych podkreślił, że „wypadki się zdarzają, ale Polacy oczekują, że prawo będzie równe dla wszystkich, bez względu na to, czy sprawca to osoba znana czy nie...”.

Za spowodowanie wypadku grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl