Czesław Sudewicz z nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego – ZDJĘCIA 

/ fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska/ Archidiecezja Krakowska

Emerytowany lekarz, aktywny działacz ruchu pro-life dr Czesław Sudewicz z Białej Podlaskiej odebrał w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego. Po raz 22. została ona przyznana przez Fundację Źródło.

Nagrodę – dyplom oraz ikonę Świętej Rodziny – otrzymuje osoba, która aktywnie działa na rzecz umacniania rodzin.

Podczas uroczystości metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwołał się do adhortacji „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka i problemu tworzenia narodu.

Nie ulega wątpliwości, że osoba dzisiejszego laureata dr Sudewicza dokładnie wpisuje się w to działanie na rzecz wartości, by budować lud i że ta działalność jest niełatwa i kosztuje. Czasem także wiąże się z pewnym prześladowaniem, ale owoce są zawsze wtedy, kiedy trwa się przy pewnych wartościach i daje się im osobisty stempel
– mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że patron nagrody Sługa Boży Jerzy Ciesielski podejmował różne działania mając zawsze na względzie dobro innych.

Laureat dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona dla niego „cenniejsza niż wszystkie inne odznaczenia państwowe”, bo pochodzi ze środowiska katolickiego.

W zawód lekarza, do jakiego zostałem powołany jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy i chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza
– mówi dr Sudewicz.

Dr Sudewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reumatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Obecnie jest na emeryturze, ale wciąż pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

W stanie wojennym działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współorganizował msze św. za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej. Był jednym z założycieli „Solidarności” w służbie zdrowia w Terespolu, Małaszewiczach i Białej Podlaskiej. Jest honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a od 2006 r. rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie i od 2012 r. Zakonu Rycerskiego Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Jest aktywnym działaczem pro-life, organizatorem kursów, prelekcji i wykładów w obronie życia od momentu poczęcia, ojcem pięciorga dzieci i dziadek czternaściorga wnucząt.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co pięć minut ginie na świecie chrześcijanin. "Prześladowanie jest tematem mocno przemilczanym"

/ pixabay.com/CC0/Couleur

  

Prześladowanie chrześcijan jest tematem pomijanym milczeniem - powiedział dziś w Toruniu dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" ks. prof. Waldemar Cisło. Podał, że wyznawcy Chrystusa giną na świecie co pięć minut.

Ks. Cisło wygłosił na w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu referat pt. "Przyczyny prześladowań chrześcijan na podstawie publikacji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie" podczas Konferencji "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI w.".

- Prześladowanie chrześcijan jest tematem bardzo mocno pomijanym milczeniem. Ojciec św. Benedykt XVI, a wcześniej papież Jan Paweł II przez wiele lat i w wielu dokumentach przypominali, że wiek XX i XXI to wieki męczenników

 - podkreślił ks. Cisło.

Duchowny wskazał, że 105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, czyli co 5 minut ginie jeden chrześcijanin. Dodał, że 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej. Według przytaczanych przez niego danych 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnych formom dyskryminacji.

Ks. prof. Cisło mówił także o działalności reprezentowanej przez niego organizacji oraz wydawanych przez nią raportach dotyczących wolności religijnej.

- W dużych raportach o wolności religijnej przedstawiamy też sytuacje, bo wiemy, że nie istnieją tylko krwawe prześladowania chrześcijan tak jak w Nigerii, Pakistanie czy na Bliskim Wschodzie, ale mamy też takie kraje, gdzie ta dyskryminacja jest bardziej wyrafinowana np. w Egipcie. Mówię o tym Egipcie dzisiaj, a nie wtedy, gdy rządziło tam Bractwo Muzułmańskie

 - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi m.in. problemy z dostaniem pracy, bo - jak mówił - "w dowodzie widać już po imieniu, kto jest wyznawcą chrześcijaństwa, a kto islamu".

Ekspert wśród przyczyn prześladowania chrześcijan wymienił radykalny hinduizm, fundamentalizm islamistyczny oraz reżimy totalitarne. W swoim wystąpieniu mówił o sytuacji chrześcijan w wielu państwach m.in. w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie czy Turcji.


Konferencja "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI w." została zorganizowana przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. W czwartek w WSKSiM trwa akcja "WSKSiM solidarne z Kościołem prześladowanym". W wydarzeniu bierze udział minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl