Czesław Sudewicz z nagrodą im. Jerzego Ciesielskiego – ZDJĘCIA 

/ fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska/ Archidiecezja Krakowska

Emerytowany lekarz, aktywny działacz ruchu pro-life dr Czesław Sudewicz z Białej Podlaskiej odebrał w Krakowie Nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego. Po raz 22. została ona przyznana przez Fundację Źródło.

Nagrodę – dyplom oraz ikonę Świętej Rodziny – otrzymuje osoba, która aktywnie działa na rzecz umacniania rodzin.

Podczas uroczystości metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odwołał się do adhortacji „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka i problemu tworzenia narodu.

Nie ulega wątpliwości, że osoba dzisiejszego laureata dr Sudewicza dokładnie wpisuje się w to działanie na rzecz wartości, by budować lud i że ta działalność jest niełatwa i kosztuje. Czasem także wiąże się z pewnym prześladowaniem, ale owoce są zawsze wtedy, kiedy trwa się przy pewnych wartościach i daje się im osobisty stempel
– mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że patron nagrody Sługa Boży Jerzy Ciesielski podejmował różne działania mając zawsze na względzie dobro innych.

Laureat dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona dla niego „cenniejsza niż wszystkie inne odznaczenia państwowe”, bo pochodzi ze środowiska katolickiego.

W zawód lekarza, do jakiego zostałem powołany jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy i chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza
– mówi dr Sudewicz.

Dr Sudewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reumatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Obecnie jest na emeryturze, ale wciąż pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bialskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

W stanie wojennym działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy, współorganizował msze św. za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej. Był jednym z założycieli „Solidarności” w służbie zdrowia w Terespolu, Małaszewiczach i Białej Podlaskiej. Jest honorowym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a od 2006 r. rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie i od 2012 r. Zakonu Rycerskiego Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Jest aktywnym działaczem pro-life, organizatorem kursów, prelekcji i wykładów w obronie życia od momentu poczęcia, ojcem pięciorga dzieci i dziadek czternaściorga wnucząt.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Abp Jędraszewski Człowiekiem Roku 2017 „Tygodnika Solidarność”

Abp Marek Jędraszewski / fot. Archidiecezja Krakowska

– Arcybiskup Marek Jędraszewski, mimo że jest wielokrotnie krytykowany, pozostaje wierny nauczaniu Pana Jezusa i Ewangelii – podkreślała Izabela Kozłowska z „Tygodnika Solidarność”.

Kozłowska w rozmowie z Polskim Radiem 24 wskazała na zasadnicze powody, dla których metropolita krakowski został wybrany Człowiekiem Roku 2017. 

Po pierwsze, ksiądz arcybiskup zawsze był, jest i mam nadzieję będzie przyjacielem „Solidarności”. (...) Po drugie, arcybiskup Jędraszewski mocno wspierał nie tylko „Solidarność”, ale i komitet ustawodawczy w sprawie ustawy ograniczającej handel w niedziele. Dodawał otuchy, że warto walczyć do samego końca i nie poddawać się, pomimo różnych trudności 
– mówiła.

Dziennikarka podkreśliła także, że metropolita krakowski upomina się o najsłabszych i, widząc niesprawiedliwość społeczną, odważnie reaguje, co nierzadko spotyka się z krytyką. 

Arcybiskup Marek Jędraszewski, mimo że jest wielokrotnie krytykowany, pozostaje wierny nauczaniu Pana Jezusa i Ewangelii i temu co pozostawili wielcy papieże, przede wszystkim świętego Jan Paweł II 
– zaznaczyła Kozłowska. Zaznaczyła także, że nauczanie metropolity krakowskiego przesiąknięte jest nauczaniem Jana Pawła II.

Jednym z tematów, w obrębie którego metropolita spotyka się z krytyką, jest prawo do życia, gdzie wypowiada się bezkompromisowo. Obecnie wspiera tych, którzy walczą o zaprzestanie aborcji eugenicznej w Polsce. Podobnie, co podkreśliła Izabela Kozłowska, było w przypadku wolnych niedziel, gdzie „Solidarność” otrzymała silne poparcie metropolity, który mówił bez ogródek: „Lament, który wywołało wprowadzenie ograniczenia w handlu pokazuje, że pozwoliliśmy na pewne zniewolenie siebie. Niewątpliwie po 1989 roku z polskim społeczeństwem stało się coś złego. W imię sukcesu zawodowego i powodzenia ekonomicznego bardzo łatwo odeszliśmy od najbardziej podstawowych zasad wypływających z dekalogu, a w konsekwencji od zasad dotyczących podstawowej solidarności społecznej”.

Metropolita krakowski wielokrotnie zabierał głos w sprawie rodziny, dając tym samym znać, że zdaje sobie sprawę z kryzysu relacji, na co wpływa wiele czynników. Wskazywał także na Ewangelię, jako najtrwalszy fundament, na którym można i trzeba budować. Arcybiskup Jędraszewski dał się poznać także jako człowiek wzywający nie tylko do wierności Ewangelii, ale także ojczyźnie. 

W wywiadzie arcybiskup Jędraszewski wspominał, że w dekalogu jest napisane, by „czcić ojca swego i matkę swoją”, dlatego też Kościół ma prawo angażować się w życie publiczne, wskazując drogę jaką społeczeństwo powinno podążać. Ojczyzna w tym kontekście rozumiana jest jako matka. Dlatego też „Bóg, Honor, Ojczyzna” to nie są tylko puste słowa w życiu arcybiskupa Jędraszewskiego 
– podkreśliła Izabela Kozłowska.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl