"Sędzia Zawistowski obraził się na demokrację"

/ Telewizja Republika/printscreen

  

Były szef Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski i inni sędziowie obrazili się na demokrację - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Przyznał, że liczy iż wśród nowych kandydatów do KRS będą również przedstawiciele zgłoszeni przez opozycję.

Zdaniem Patryka Jakiego, Dariusz Zawistowski i inni sędziowie "po prostu obrażają się na demokrację". Dodał, że sędzia Zawistowski jako obywatel może sprawić w przyszłości, żeby w kolejnych wyborach wygrała inna opcja polityczna.

- Taki stan rzeczy, z którym nie zgadzają się ludzie z KRS-u, to jest efekt wyborów demokratycznych i to wyborów, gdzie nic nie było ukrywane. Jednym z najważniejszych postulatów Zjednoczonej Prawicy była radykalna zmiana w wymiarze sprawiedliwości i obywatele - jak to bywa w demokracji - mogą taki projekt poprzeć bądź nie - mówił w TVP Info wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodał, "teraz oni się obrazili i nie biorą udziału".

- Za ileś lat znów będzie rządziła inna partia, to wtedy my się obrazimy i nie będziemy brali udziału, a różni nasi współpracownicy będą mówić, że nie uznają tego systemu i jak pan Frasyniuk nie będą się stawiać do prokuratury - zaznaczył wiceszef MS.

Jaki przyznał, że taka sytuacja "wprowadza chaos" i takie wprowadzenie w Polsce chaosu proponują sędziowie.

Pytany, czy wśród kandydatów do KRS będą tylko przedstawiciele PiS, bo Platforma Obywatelska i Nowoczesna zadeklarowały, że nie będą uczestniczyć w procesie wyboru sędziów do KRS, Jaki odparł, że wolałby, żeby wśród kandydatów byli ci zaproponowani również przez opozycję.

Sędzia Dariusz Zawistowski w piątek złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa z dniem 15 stycznia 2018 r., poprzedzającym wejście w życie przepisów nowelizacji ustawy o KRS.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co pięć minut ginie na świecie chrześcijanin. "Prześladowanie jest tematem mocno przemilczanym"

/ pixabay.com/CC0/Couleur

  

Prześladowanie chrześcijan jest tematem pomijanym milczeniem - powiedział dziś w Toruniu dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" ks. prof. Waldemar Cisło. Podał, że wyznawcy Chrystusa giną na świecie co pięć minut.

Ks. Cisło wygłosił na w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu referat pt. "Przyczyny prześladowań chrześcijan na podstawie publikacji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie" podczas Konferencji "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI w.".

- Prześladowanie chrześcijan jest tematem bardzo mocno pomijanym milczeniem. Ojciec św. Benedykt XVI, a wcześniej papież Jan Paweł II przez wiele lat i w wielu dokumentach przypominali, że wiek XX i XXI to wieki męczenników

 - podkreślił ks. Cisło.

Duchowny wskazał, że 105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, czyli co 5 minut ginie jeden chrześcijanin. Dodał, że 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej. Według przytaczanych przez niego danych 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnych formom dyskryminacji.

Ks. prof. Cisło mówił także o działalności reprezentowanej przez niego organizacji oraz wydawanych przez nią raportach dotyczących wolności religijnej.

- W dużych raportach o wolności religijnej przedstawiamy też sytuacje, bo wiemy, że nie istnieją tylko krwawe prześladowania chrześcijan tak jak w Nigerii, Pakistanie czy na Bliskim Wschodzie, ale mamy też takie kraje, gdzie ta dyskryminacja jest bardziej wyrafinowana np. w Egipcie. Mówię o tym Egipcie dzisiaj, a nie wtedy, gdy rządziło tam Bractwo Muzułmańskie

 - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi m.in. problemy z dostaniem pracy, bo - jak mówił - "w dowodzie widać już po imieniu, kto jest wyznawcą chrześcijaństwa, a kto islamu".

Ekspert wśród przyczyn prześladowania chrześcijan wymienił radykalny hinduizm, fundamentalizm islamistyczny oraz reżimy totalitarne. W swoim wystąpieniu mówił o sytuacji chrześcijan w wielu państwach m.in. w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie czy Turcji.


Konferencja "Problemy współczesnej polityki: prześladowania religijne, konflikty etniczne i zbrojne w XXI w." została zorganizowana przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. W czwartek w WSKSiM trwa akcja "WSKSiM solidarne z Kościołem prześladowanym". W wydarzeniu bierze udział minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl