Wybuch wulkanu. Trwa ewakuacja

pixabay.com

Około 1500 osób zostało ewakuowanych z wyspy Kadovar w Papui Nowej Gwinei (PNG) po tym, jak wybuchł pobliski wulkan, poinformował lokalny Czerwony Krzyż.

Wulkan na wyspie Kadovar, położonej około 24 km na północ od kontynentu papuaskiego, rozpoczął erupcję 5 stycznia. To spowodowało ewakuację pół tysiąca mieszkańców.

W związku z wysoką aktywnością wulkanu władze zdecydowały się na ewakuację wszystkich mieszkańców wioski Gewai, znajdującej się na krawędzi krateru Kairuru na wysokości 365 metrów n.p.m.

Wulkan eksplodował w piątek, wyrzucając na powierzchnię świecące czerwone skały i dwutlenk siarki - podało Obserwatorium Wulkanologiczne Rabaul.

Ludzie natychmiast rzucili się do ucieczki. Potrzebują żywności, wody, schronienia i odzieży. Ewakuowani są przenoszeni na stały ląd. 

Minister spraw zagranicznych Australii, Julie Bishop, ogłosiła, że rząd australijski przekaże pomoc humanitarną o wartości 25 tys. dol. dla osób poszkodowanych.

Źródło: reuters.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Czarnecki nie zamierza przepraszać Thun. Zdradza, kto stoi za histeryczną reakcją na jego słowa

/ Róża Thun / Fotomag/Gazeta Polska

- Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - podkreślił w Polsat News wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

W czwartek w Strasburgu planowane jest posiedzenie konferencji przewodniczących Parlamentu Europejskiego, na którym będzie omawiany wniosek przewodniczących czterech grup politycznych w sprawie R. Czarneckiego. Liderzy frakcji reprezentujących większość europosłów chcą procedury, która może zakończyć się odwołaniem polityka PiS z funkcji wiceszefa PE za jego słowa o  Thun.

Czarnecki zapewnił, że "oceniał, ocenia i będzie dalej negatywnie oceniał" polityków, którzy "atakują nasz kraj na arenie międzynarodowej". Dodał, że lojalność wobec Polski i utrata stanowiska, ma dla niego większą wartość, niż zachowanie stanowiska, przy zaprzeczeniu swoim poglądom.

"Uważam tą całą sytuację za pewną burzę medialną, polityczną, która nie odnosi się do tego, co powiedziałem, tylko odnosi się do wyobrażeń o tym co powiedziałem" - mówił europoseł PiS.

Jego zdaniem, czwartkowa konferencja w jego sprawie, to "dalszy ciąg walki z Polską".

"Te same środowiska, ci sami politycy, którzy inspirowali i głosowali za antypolską rezolucją (dot. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE) w listopadzie zeszłego roku, dzisiaj atakują mnie, jako polskiego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego" - podkreślił Czarnecki.

Czarnecki powiedział, że "nie może przepraszać za słowa, których nie wypowiedział".

"Porównałem negatywne zjawiska, negatywne postawy w polskiej historii" - wyjaśnił.

- Na pewno nie nazwałem "szmalcownikiem" pani poseł z Platformy. Natomiast nie wycofuje się ze swoich słów, czy też oceny, skrajnie negatywnej w stosunku do tych ludzi, środowisk politycznych, które na przestrzeni polskich dziejów zwracały się do obcych tronów, obcych monarchów, do obcej władzy, aby ta władza interweniowała w Polsce - oświadczył europoseł PiS.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl