Walka o unijny budżet

W sprawie przyszłego wieloletniego budżetu UE kilka rzeczy już wiemy.

Nowa perspektywa finansowa zacznie się w 2021 r. i obejmie lata do 2026. Odpowiedzialny za budżet niemiecki komisarz Guenther Oettinger oficjalnie nie poparł wiązania unijnych dopłat z oceną „stanu praworządności”, ale ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w maju. Oettinger potwierdził, że pomysł owych kar wyszedł od krajów członkowskich. Dyskretnie nie dodał, że także od jego ojczyzny. Kary mogą, choć nie muszą, zależeć od jednomyślności w głosowaniu. Jeśli tak, na co mamy nadzieję, to sobie poradzimy. Wiadomo już także, że każde państwo biorca otrzyma mniej pieniędzy z powodu brexitu (Londyn wpłacał 13–14 mld euro rocznie). Nowe „krany finansowe” to polityka imigracyjna i obronna, które obciążą budżet UE na kwotę niewiele mniejszą niż wpłaty Wielkiej Brytanii. Taka konstrukcja budżetu uderzy w główne źródło dofinansowania dla Polski: Wspólną Politykę Rolną i Fundusze Strukturalne. Walcząc o duży budżet dla RP, pamiętajmy, że brexit i fakt, iż stajemy się coraz zamożniejszym krajem spowodowały, że dostaniemy i tak znacznie mniejsze pieniądze, niezależnie od kar za „praworządność”.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Strach „króla Europy”

Donald Tusk, okrzyknięty przez zaprzyjaźnione media „królem Europy”, zapowiedział łaskawie, że stawi się w sądzie w najbliższy poniedziałek. Nie omieszkał odnieść się do partii rządzącej, o której stwierdził, że „dzisiaj o PiS-ie, nie tylko w Polsce, ale i w Europie, mówi się, że to partia dosyć mściwa”. Słuchając tego, trudno nie odnieść wrażenia, że Tusk zastosował mechanizm projekcji, czyli przypisuje własne uczucia i przemyślenia innym osobom.

Wystarczy przecież przypomnieć zachowania w latach 2008–2010 Donalda Tuska i jego działania wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To, co robi były premier, jest oczywiście podyktowane strachem – sam doskonale wie, co robił, gdy trwało przygotowanie prezydenckiej wizyty w Katyniu, o czym rozmawiał z Putinem i jak się zachował po katastrofie. Działanie w panice przesłoniło mu trzeźwą ocenę sytuacji – to nie PiS go stawia przed sądem. Zeznań byłego premiera domagają się ci bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy składając prywatny akt oskarżenia, doprowadzili do procesu. I to dzięki tym ludziom wiemy coraz więcej na temat fatalnych działań administracji rządu Donalda Tuska w sprawie katastrofy smoleńskiej.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl