Arabia Saudyjska: Kobiety pierwszy raz na trybunach

/ juan carlos arellano/SXC

  

Kobiety w Arabii Saudyjskiej mogły dziś po raz pierwszy obejrzeć na żywo na stadionie mecz rozegrany pomiędzy dwiema lokalnymi drużynami. Wyznaczono dla nich specjalną strefę, tzw. sektor rodzinny, oddzielony od kibicujących mężczyzn.

"Strefy rodzinne" na stadionie zostały oddzielone od trybun dla mężczyzn barierkami. Stadiony zostały wyposażone w obiekty przeznaczone dla kobiet, m.in. obszary do modlitwy, restauracje, toalety, palarnie czy parking.

Decyzja o pozwoleniu kobietom na wejście na trybuny podzieliła opinię publiczną. Wiele osób podkreślało, że miejsce kobiety to dom, gdzie mogą opiekować się dziećmi i pielęgnować ich wiarę. Zdaniem krytyków kobiety nie powinny przebywać na stadionach, gdzie w tłumie mężczyzn słychać przekleństwa i chuligańskie przyśpiewki.

Decyzję o otwarciu stadionów dla kobiet ogłoszono w październiku.

- To wydarzenie udowadnia, że zmierzamy w stronę świetlanej przyszłości. Jestem bardzo dumna z tego, że jestem świadkiem tej wielkiej zmiany - powiedziała agencji AFP 32-letnia Lamya Khaled Nasser z Dżuddy.

W 2015 roku Saudyjka, która próbowała obejrzeć na stadionie w Dżuddzie mecz, została aresztowana. Policja stwierdziła wtedy, że ochrona zauważyła na stadionie kobietę "przebraną" w bluzkę z długimi rękawami i spodnie, noszącą kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Jak zauważa agencja Associated Press, w przypadku cudzoziemek kilkukrotnie odstępowano od zakazu.

Krajowe władze z inicjatywy księcia Mohammeda bin Salmana zapowiedziały na ten rok szereg reform nadających kobietom więcej praw. Poinformowano m.in., że od czerwca kobiety będą mogły prowadzić samochody.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wielkie sprzątanie Gdyni

/ Editor B; creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

W piątek uczniowie, a w niedzielę dorośli gdynianie zaproszeni są do sprzątania swojego miasta.

Już dziś Gdynię sprzątać będą uczniowie, a w niedzielę włączyć się mają także dorośli.

Poza tonami śmieci zebranymi przez uczniów, wielką korzyścią jest, przede wszystkim, rosnąca odpowiedzialność za czystość otoczenia. W tym roku pragniemy zainteresować akcją wszystkich mieszkańców Gdyni i razem pracować na kolejne "ekosukcesy" naszego miasta -- tłumaczy  Dorota Marszałek-Jalowska, kierownik referatu ekorozwoju.

Każdy, kto będzie uczestniczył w sprzątaniu miasta, może otrzymań nagrodę. Przewidziany jest również ciepły posiłek dla każdego oraz będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach z upcyklingu czy konsultacjach ekologicznych. 

Za każdy worek śmieci wydawany będzie ekologiczny gadżet i kupon konkursowy, za który będzie można wygrać elektryczne deskorolki -- czytamy na portalu trojmiasto.pl.

 


 

Źródło: trojmiasto.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl