Medale Przemysła II przyznane. ZNAMY LAUREATÓW

Andrzej Karczmarczyk

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl przyznawanymi przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu Medalami Przemysła II za rok 2017 odznaczono Instytut Pamięci narodowej oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W trakcie uroczystości wręczenia pamiątkowych odznaczeń w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu, nagrodę w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej odebrał prezes IPN dr Jarosław Szarek, natomiast prof. Krzysztof Szwagrzyk odebrał medal osobiście.

Gala wręczenia medali uświetniona została koncertem w którym wystąpili artyści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Epidemia cholery rozprzestrzenia się w Nigrze. Dane ONZ są alarmujące

Zdjęcie ilustracyjne / By Oxfam East Africa - Flickr: Children read cholera-prevention leaflets, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17156055

  

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) poinformowała, że w Nigrze rozprzestrzenia się epidemia cholery. Według ostatniego bilansu, opublikowanego w środę, od początku lipca na chorobę tę zmarły 22 osoby, a 1351 jest zakażonych.

Poprzedni bilans, ogłoszony przez tygodniem, mówił o 13 zgonach i 993 przypadkach zachorowań. Połowa zarażonych to dzieci poniżej 14. roku życia.

Jak pisze agencja AFP, od czasu ogłoszenia epidemii miejscowe służby medyczne rozpoczęły intensywną walkę z chorobą. Rząd Nigru otrzymał wsparcie od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNICEF-u oraz organizacji Lekarze Bez Granic.

Z wizytą w Nigrze przebywał minister zdrowia sąsiedniej Nigerii Iliassou Mainassara, który zdradził, że epicentrum epidemii leży w nigeryjskiej prefekturze Madaruonfa, w pobliżu Nigerii, "skąd pochodzi 90 procent pacjentów". Zapewnił, że "sytuacja" była "pod kontrolą".

Eksperci oceniają, że epidemia jest wynikiem powodzi po ulewnych deszczach. Jak podkreśla AFP, istnieją obawy, że w najbliższym czasie choroba może jeszcze bardziej rozprzestrzenić się i pochłonąć więcej ofiar.

Cholera to groźna i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery. Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez zanieczyszczoną ludzkimi odchodami wodę. Wodę skazić bakteriami mogą jedynie ludzie chorzy lub nosiciele bakterii.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl