Znikające gwiazdki. Ministerstwo obrony postuluje zmianę w oznaczeniach stopni wojskowych

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Piotr Drabik/CC BY 2.0

  

Jak informuje Polska Zbrojna, resort obrony przygotował projekt ustawy wprowadzający zmianę m.in. w umundurowaniu wojska oraz oznaczeniach stopni wojskowych. Celem jest przywrócenie wzorów stopni z okresu przedwojennego. Przede wszystkim dotyczy to tzw. oficerów młodszych.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez MON w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przywrócone zostaną wzory stopni wojskowych z okresu II RP. Przede wszystkim zmiana obejmie oznaczenia tzw. oficerów młodszych czyli podporucznika, porucznika i kapitana (w wojskach lądowych i lotnictwie) oraz podporucznika marynarki, porucznika marynarki i kapitana marynarki. 

Jakie będą to zmiany? Oficerowie młodsi stracą po jednej gwiazdce z dotychczasowych oznaczeń, a oficerowie młodsi marynarki - po jednym pasku. W efekcie podporucznik będzie oznaczony jedną gwiazdką, porucznik - dwiema, a kapitan - trzema. Adekwatnie, podporucznik marynarki wyróżniać będzie się jedną pętlą, porucznik marynarki - pętlą i paskiem, a kapitan - pętlą i dwoma paskami.

Zmiany mają wejść w życie 11 listopada 2018 r. Koszt reformy oznaczenia stopni wojskowych szacuje się na 6 mln złotych.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polska-zbrojna.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak będzie wyglądał budżet Wrocławia?

/ uroburos

  

Niemal 4,5 mld zł dochodu zakłada projekt przyszłorocznego budżetu Wrocławia. Deficyt ma wynieść 230 mln zł, a największe wydatki – 1,3 mld zł – zaplanowano na oświatę. Na inwestycje Wrocław chce w 2019 r. przeznaczyć 795 mln zł. „To jeden z lepszych budżetów inwestycyjnych w Polsce” - powiedział skarbnik miasta Marcin Urban.

Budżet Wrocławia na przyszły rok ma być głosowany w czwartek, na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.

Dochody w przyszłorocznym budżecie wyniosą niemal 4,5 mld zł. „Budżet rośnie po stronie dochodów o 200 mln zł, to m.in. dzięki wzrostowi dochodów z podatku PIT i od nieruchomości” - powiedział podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Marcin Urban. Skarbnik wskazał, że dochody z PIT we Wrocławiu w ostatnich latach istotnie wzrosły. „W 2016 r. był to miliard złotych, a w 2018 to 1,4 mld zł” - powiedział Urban.

Wydatki to niemal 4,8 mld zł, co oznacza, że planowany na przyszły rok deficyt to 230 mln zł. Będzie on zbliżony do tego, jaki jest w tym roku.

W projekcie budżetu najwięcej wydatków – 1,3 mld zł zapisano na oświatę. Na transport i łączność zostanie przeznaczonych ponad 930 mln zł, zaś na pomoc społeczną 745 mln zł. Na gospodarkę komunalną zapisano 438 mln zł, a na gospodarkę mieszkaniową 350 mln zł.

Na inwestycje Wrocław chce w 2019 r. przeznaczyć 795 mln zł. „To jeden z lepszych budżetów inwestycyjnych w Polsce” - powiedział skarbnik miasta Marcin Urban. Najwięcej pieniędzy – ponad 73 mln zł – magistrat przeznaczy na remonty dróg.

„Po korekcie w budżecie Wrocławia zapisano na inwestycje w tabor komunikacji miejskiej 63 mln zł. Dzięki temu MPK będzie mogło pozyskać ze środków unijnych i kredytów ok. 400 mln zł”

- powiedział Urban. Dodał, że pozwoli to na zakup 50 autobusów i rozpoczęcie przetargu na 39 nowych tramwajów.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że niezależnie od kwot zapisanych w budżecie na wymianę pieców i remonty torowisk, środki na te cele będą zwiększane w ciągu roku. „Każdy dodatkowy wniosek o wymianę pieca zostanie uwzględniony. A torowiska remontować będziemy z taką intensywnością, na jaką pozwolą możliwości firm wybieranych w przetargach” powiedział Sutryk.

Prezydent dodał, że w projekcie budżetu znalazły się zarówno poprawki prezydenta, wspierających go klubów koalicyjnych oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości.

„Uwzględniliśmy poprawki, które złożone zostały z myślą o mieszkańcach Wrocławia bez względu na szyldy i przynależności partyjne. Dla mnie to coś normalnego i jestem gotowy do dyskusji z każdym, kto na miasto patrzy przez pryzmat potrzeb mieszkańców, a nie legitymacji partyjnej”

- podkreślił Sutryk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl