niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21/04/2015
Grzegorz Broński
1 % SWS)

Patriotyczna Pielgrzymka kibiców

Dodano: 06.01.2012 [19:51]
Kibice polskich klubów piłkarskich w najbliższą sobotę 7 stycznia, wspólnie spotkają się podczas IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasnej Górze. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest: Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży. Podczas spotkania będzie można m.in. wysłuchać wykładu Tomasza Sakiewicza i wziąć udział w spotkaniu autorskim z historykiem dr Sławomirem Cenckiewiczem.

W Częstochowie na Jasnej Górze spotkają się fani futbolu z całej Polski. Na pielgrzymce pojawią się kibice z Trójmiasta, Poznania, Krakowa, Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Chorzowa czy Gliwic, których połączy wspólna modlitwa podczas mszy świętej w częstochowskiej kaplicy Cudownego Obrazu.

Pielgrzymka jest inicjatywą bez precedensu. Jej organizatorem są Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne (Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna i Pustynia Miast). Słowo do kibiców podczas mszy wygłosi jak co roku ksiądz Jarosław Wąsowicz SDB, autor m.in. książki pt. "Biało-zielona Solidarność", poświęconej walce kibiców z władzą komunistyczną w czasach PRL-u. Ksiądz Wąsowicz, działacz podziemnych struktur Federacji Młodzieży Walczącej, znany jest z wielu patriotycznych akcji przeprowadzanych wśród polskiej młodzieży, co roku jest przewodnikiem młodzieżowej grupy żółtej podczas pielgrzymki z Suwałk do Wilna.


(zdjęcia z ubiegłorocznej Pielgrzymki, arch. autora)

- Nasza pielgrzymka jest próbą poszukiwania, tego, co łączy wszystkich kibiców – mówi ksiądz Jarosław Wąsowicz. – Środowisko kibiców jest społecznością, gdzie temat patriotyzmu jest bardzo ważny. W ostatnim roku mogliśmy zaobserwować swoistą eksplozję inicjatyw upamiętniających bohaterskie postawy z historii naszego kraju. To swoisty fenomen współczesnego ruchu kibicowskiego. Obecnie kibice niemalże każdego klubu upamiętniają postawy i rocznice te lokalne, ale także te o wymiarze ogólnonarodowym.

Jak podkreślił w rozmowie z nami ks. Wąsowicz:
- W czasie gdy historia jest rugowana ze szkół, młodzi ludzie poznają ją obecnie na stadionach. Oprawa meczów przeczy powszechnie utartym przez media  stereotypom o kibicach. Pielgrzymka jest swoistym podsumowaniem tych działań, ale również dziękczynieniem za to, że ruch kibicowski w Polsce podąża właśnie w takim, a nie innym kierunku.
Program IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę:

Sobota, 07 stycznia 2012  r.

Godz. 13.00 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem ks. inspektora Marka Chmielewskiego SDB, po mszy poświęcenie barw klubowych i transparentów patriotycznych.

Godz. 14.30 - Sala ks. Kordeckiego spotkanie z dr. hab. Sławomirem Cenckiewiczem i promocja książki “Długie ramię Moskwy” - prowadzący Tomasz Sakiewicz red. nacz. “Gazety Polskiej”.

Godz. 15.30 -  Prezentacja “Strefy Wolnego Słowa” – red. Tomasz Sakiewicz.

Godz. 16.30 - Prezentacja działalności Stowarzyszeń Kibiców.

W czasie pielgrzymki zostanie również zebrane wsparcie dla odradzającego się polskiego klubu „Pogoń Lwów”. Będzie możliwość zakupienia szalików „Wilno – Lwów” jako cegiełek na ten cel.

Szczegółowych informacji udziela: ks. Jarosław Wąsowicz SDB, tel. 501 471 835, e-mail: jwasowicz@salezjanie.pl

Autor: 
Mariusz A. Roman
Źródło: 
Niezależna.pl
Patriotyczna Pielgrzymka kibiców - niezalezna.pl
foto: arch.
Patriotyczna Pielgrzymka kibiców - niezalezna.pl
Patriotyczna Pielgrzymka kibiców - niezalezna.pl

Niestety w tym roku trochę się spóźniłem z zaplanowaniem pielgrzymki, ale za rok jej nie odpuszczę. Popieram jak najbardziej takie jednoczenie się kibiców w tak świętym miejscu. Zero podziałów i wspólna modlitwa - to jest to. PozdRawiam

Na tej pierwszej była nas garstka, często nie kibiców i była z nami sympatia do ks, Jarosława Wąsowicza, wiara, że to dopiero początek czegoś co się rozrośnie w potęgę i co najważniejsze był z nami Bóg i Matka Boska Częstochowska, Polski Królowa i ...
Niech Was Bóg błogosławi. Modle się za Was.

Nie dajcie się podzielic na wierzących i NIE- Patriotyzm jest zbiorowym obowiązkiem Kazdego Polaka - jest ponad-partyjny i ponad-religijny
i czerwoni przed takim zadrżą-duchownym zaufajcie . (ale z wyjątkami-niestety)

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota[1] Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

16 grudnia spod sw brygidy wyszlo pod pomnik poleglych stoczniowcow bardzo duzo mlodzierzy lechi widac ze to mlodzierz powazna zdecydowana wie czego chce prawdy nie dajcie sie wciagnac to co mowia mafijne platfusy co oni zrobili z Polska i Polakamy na to nie moze byc zgody ufamy ze mlodzierz nie pozwoli GDANSK POZDRAWIA TAK TRZYMAC

Jestem juz starym schorowanym kibicem Lecha Poznan-lecz w takiej pielgrzymce nie sa istotne barwy klubowe,lecz idea-a ta jest piekna ! ! !

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl