Atak zimy w... Hiszpanii! Efekt: komunikacyjne inferno

Udostępnij

Z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru zablokowano w poniedziałek ponad 50 dróg w różnych regionach Hiszpanii. Najtrudniejsze warunki komunikacyjne panują w północnej i środkowej części kraju.

Ugrupowania opozycyjne - Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), Partia Obywatelska (Ciudadanos) i Podemos - zażądały w parlamencie pilnych wyjaśnień od ministrów spraw wewnętrznych oraz transportu w sprawie chaosu komunikacyjnego w kraju. Przypomnieli o niedzielnym paraliżu autostrady między Madrytem a Segowią, gdzie ponad 3 tys. kierowców zostało uwięzionych w zaspach. Otrzymali oni pomoc dopiero po kilkunastu godzinach.

Z informacji służb obrony cywilnej wynika, że na kilkuset drogach krajowych w całym kraju w poniedziałek panują bardzo trudne warunki z uwagi na zalegający na jezdni śnieg. Długie kolejki aut tworzą się głównie na trasach w północnej i środkowej części kraju.

Padający na terenie większości prowincji śnieg doprowadził do blokady ponad 50 krajowych dróg.

Najwięcej nieprzejezdnych tras znajduje się w prowincjach Avila, Valladolid, Salamanka, Nawarra oraz Kantabria.

Jak ujawniły władze hiszpańskiej obrony cywilnej, na jednej z zasypanych śniegiem dróg w prowincji Nawarra niezbędne było udzielenie pomocy ok. 1,4 tys. osobom. Zostały one przetransportowane do szkół oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych w regionie.

W środkowych prowincjach Hiszpanii utrzymują się niskie temperatury, oscylujące między minus 5 i minus 8 st. C.

W poniedziałek po południu wydano ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu także w południowych prowincjach Hiszpanii: Jaen, Kadyksie, Maladze i Grenadzie.

W sobotę w 46 z 50 hiszpańskich prowincji zanotowano znaczny spadek temperatur i porywiste wiatry, często wraz z intensywnymi opadami śniegu. W Asturii, w wiosce San Juan de Nieva, zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

Utrzymujące się od soboty śnieżyce to drugi w ostatnich dniach atak zimy w Hiszpanii. 27 grudnia sztorm Bruno przyniósł nad ten kraj silne wiatry oraz intensywne opady deszczu i śniegu. W efekcie załamania się pogody zginęła jedna osoba.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

CBA weszło do Łazienek Królewskich

/ By Mariokol - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216792

Kontrolerzy Centralnego Biura Antykorupcyjnego podjęli działania w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - dowiedziała się dziś PAP. Kontrola Biura dotyczy wszystkich działań prowadzonych przez muzeum w stosunku do jego mienia od 1990 r.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że kontrolerzy CBA weszli do warszawskich Łazienek i badają dokumentację. Zaznaczył, że szczególnym zainteresowaniem funkcjonariuszy prowadzących kontrolę objęto umowę z 1 grudnia 1998 r., która dotyczy dzierżawy obiektów położonych na terenie Muzeum Łazienki Królewskie.

Kaczorek powiedział, że kontrola rozpoczęła się 16 kwietnia i zgodnie z ustawowymi zasadami może potrwać trzy miesiące, a potem ewentualnie można ją przedłużyć maksymalnie o sześć miesięcy. Nie chciał jednak mówić o szczegółach prowadzonych w warszawskich Łazienkach działań.

Kontrola jest w toku

- zaznaczył.

Biuro oprócz działań śledczych i doraźnych ma w swoich uprawnieniach możliwość prowadzenia kontroli ewentualnych nieprawidłowości, m.in. w podmiotach należących do państwa. W wyniku kontroli Biuro może np. podjąć śledztwo w związku z wykrytymi nieprawidłowościami.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl