Tak przestępcy próbują wyłudzić Twoje dane. Jak się chronić przed kradzieżą tożsamości?

/ ar130405; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych danych Związku Banków Polskich wynika, że w Polsce każdego dnia odnotowuje się blisko 20 prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem skradzionej tożsamości. Przestępcy codziennie starają się w ten sposób ukraść prawie 1,5 mln zł. Jak chronić swoje dane osobowe, aby nie trafiły w niepowołane ręce?

Choć często jest to temat zupełnie pomijany, należy pamiętać, że skradzione dane mogą zostać wykorzystane również do innych celów, np. wynajęcia samochodu, wzięcia abonamentu na telefon komórkowy czy założenia fikcyjnej firmy.

- Kradzież tożsamości to kradzież naszych danych osobowych, w szczególności imienia, nazwiska, numeru PESEL. Na te dane można zaciągnąć różnego rodzaju zobowiązania finansowe, jak pożyczka czy kredyt w banku. Skala tego procederu jest ogromna – tłumaczy w rozmowie z agencją infoWire.pl Alina Stahl, rzecznik prasowy Biura Informacji Kredytowej.

Wobec stale rosnących zagrożeń pojawia się zatem pytanie, jak dbać o swoje dane osobowe? Odpowiedź, wbrew pozorom jest całkiem prosta.

Przede wszystkim powinniśmy strzec dowodów tożsamości. Pilnujmy, aby nikt niepowołany nie mógł z nich skorzystać.
Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dokumentów z naszymi danymi i zdjęciem na przykład w wypożyczalni sprzętu sportowego bądź hotelu. Najlepiej mieć je jak najczęściej przy sobie. Starajmy się też nie nosić ich na widoku.
Poza tym zwróćmy uwagę, że nasze dane osobowe znajdują się także na różnych fakturach czy umowach. Tego typu dokumenty również trzymajmy z dala od niepowołanych osób, a w sytuacji, gdy musimy takie dokumenty wyrzucić, najlepiej skorzystać z niszczarki.

 
Warto też dmuchać na zimne. Na wszelki wypadek można np. założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej. W razie utraty dowodu osobistego pozwoli nam to zastrzec go online, tak aby nikt nie wziął na niego żadnego zobowiązania. Po drugie możemy aktywować usługę Alerty BIK – jeśli ktoś (także my) będzie chciał zaciągnąć na nasze dane kredyt lub pożyczkę, dostaniemy powiadomienie na wskazany e-mail lub w formie komunikatu SMS. Oprócz tego jest możliwość pobrania raportu BIK, wyszczególniającego nasze zobowiązania kredytowe.
 
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, infoWire.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera! 29-latka szpiegowała w USA na rzecz Rosji. Dowody prowadzą prosto na Kreml!

/ Msporch; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Mieszkająca w Waszyngtonie Rosjanka została aresztowana pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych.

Informację potwierdza oficjalnie ministerstwo sprawiedliwości USA.

Z treści oświadczenia amerykańskiego resortu sprawiedliwości wynika, że 29-letnia Maria Butina działała pod kierownictwem rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt kierujący działaniami szpiega funkcjonariusz wcześniej sam został objęty sankcjami zarządzonymi przez ministerstwo finansów USA.

Według oświadczenia, Butina została zatrzymana w niedzielę i do czasu zaplanowanego na środę przesłuchania pozostanie w areszcie tymczasowym.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl