Najwyższy stopień zagrożenia lawinowego w Alpach

/ nitli

We francuskich Alpach ogłoszono w czwartek najwyższy stopień zagrożenia lawinowego po przejściu przez Europę Zachodnią orkanu Eleanor. W jego wyniku zginęły trzy osoby, a rany odniosły dziesiątki ludzi.

Przez ponad 24 godziny ulewne deszcze i wiatry wiejące z prędkością ponad 100 km/h szalały nad Francją, Wielką Brytanią, Szwajcarią, Niemcami, Belgią, Holandią i Hiszpanią. Anulowano wiele połączeń lotniczych, ograniczony był także ruch kolejowy.

We Francji, w której w wyniku złych warunków atmosferycznych obrażenia odniosło ok. 30 osób, wciąż bez prądu pozostaje ponad 29 tys. gospodarstw domowych. Na Korsyce strażacy walczą z dwoma pożarami, o "niespotykanej w środku zimy" intensywności, spowodowanej suszą oraz silnymi wiatrami.

Wiele z zamkniętych w środę we Francji alpejskich kurortów narciarskich zostało w czwartek otwartych, jednak turystów ostrzega się przed lawinami. W środę w Morillon, blisko granicy ze Szwajcarią, 21-letni narciarz zginął zabity przez upadające drzewo. W części ośrodków ruch jest ograniczony.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

List papieża na 600-lecia prymasostwa w Polsce

Katedra gnieźnieńska / By Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19079830

Ojciec Święty napisał list do kard. Vincenta Nicholsa, którego już wcześniej mianował swym specjalnym wysłannikiem do Gniezna na uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce. Odbędą się one 29 kwietnia.

- Pragnę – pisze Papież - przy tej okazji przypomnieć św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który pełen prawdziwie apostolskiego ducha, niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił

Franciszek przypomina, że pierwszego prymasa Polski Mikołaja Trąbę ustanowił papież Marcin V podczas Soboru w Konstancji. Prymasa Anglii i Walii prosi, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia pasterzom, wierzącym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu umiłowanemu narodowi polskiemu. Poleca mu także, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła, że mają się radować, bo choć teraz muszą jeszcze doznawać smutku z powodu różnorodnych doświadczeń, to jednak, kiedy objawi się Jezus Chrystus, ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy.

Misję kard. Nicholsa w Polsce Franciszek zawierza wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, św. Jana Pawła II i wszystkich świętych i błogosławionych, którzy słowem i czynem świadczyli o Chrystusie Odkupicielu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl