"Przyjaźń polsko-węgierska jest rzeczą nadzwyczajną w historii Europy". 10 najważniejszych cytatów Viktora Orbana

Viktor Orban / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Dziś premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier, Viktorem Orbanem. Wieczorem, w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info, szef węgierskiego rządu komentował najważniejsze kwestie w relacjach polsko-węgierskich, a także wspólne plany i przeszkody, jakie stoją przed naszymi państwami. Najważniejsze tezy tej rozmowy zebraliśmy i przedstawiamy jest w 10 cytatach Viktora Orbana.

1.

"Węgry stoją za Polską. Obecna procedura KE wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe".

Premier Orban zapowiedział, że Węgry poprą Polskę w sporze z Komisją Europejską i podkreślił, że wymaga tego "wspólnota losu" oraz fakt, że w przyszłości na miejscu Polski może znaleźć się inny kraj Europy Środkowej.

2. 

"Przyjaźń polsko-węgierska jest rzeczą nadzwyczajną w historii Europy. Ważne jest, aby wiedzieć, że dla naszego pokolenia nasi bohaterowie są w Polsce (...) Obserwowaliśmy wydarzenia, mające miejsce w Polsce w latach 80 w telewizji, sami wyjeżdżaliśmy, wiemy, co to jest ZOMO, wiemy, co to jest Solidarność, Solidarność Walcząca, znamy historię Polski"

Szef węgierskiego rządu stwierdził, że walka Polaków z komuną jest bardzo ważna dla pokolenia Węgrów, którzy na własne oczy nie widzieli powstania w 1956 r. 

3. 

"W ostatnich latach okazało się, że Europa Środkowa jest znacznym aktorem sceny europejskiej. Europejczycy z Europy Środkowej razem występują i potrafią osiągać cele. Największym, najważniejszym aktorem Grupy Wyszehradzkiej, Europy Środkowej jest oczywiście Polska"

Viktor Orban zwrócił uwagę na to, że kraje Europy Środkowej rosnącą pozycję zawdzięczają m.in. sukcesom gospodarczym.

4. 

"Te pieniądze, które na cele rozwojowe przychodzą na Węgry i do Polski, w znacznej części wracają do Europy Zachodniej. Tak więc wszyscy dzisiaj korzystają na polityce spójności, jest to nie tylko nasz interes, jest to tak samo interes Francji i Niemiec, oni zarabiają także na nas (...) Nie można w żaden sposób łączyć kwestii budżetu UE z kwestią praworządności. Są to dwa zupełnie różne postępowania (...), nie ma pomiędzy nimi związku".

Premier Węgier uznał za bezpodstawne groźby kierowane w kierunku Polski w związku z rzekomym "łamaniem praworządności" czy przymusową relokacją imigrantów. Uważa również, że kapitał międzynarodowy wcale nie odwraca się od Polski czy Węgier przez opinię Komisji Europejskiej.

5.

"Trójmorze to jest wspaniała inicjatywa i widzę w niej dużo możliwości. Oczywiście ona sama z siebie się nie zrealizuje, trzeba prowadzić projekty, inwestować, potrzebna jest współpraca, pieniądze, zdecydowanie i codzienna praca."

Szef rządu Węgier podkreślił, że Trójmorze wpisuje się w strategię "wielkich planów", jakie powinny wspólnie budować Węgry i Polska.

6. 

"Dla nas Węgrów kwestią życia i śmierci jest to, by na Węgry tudzież z Węgier wychodziły gazociągi, za pomocą których będziemy mieli dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego".

Viktor Orban wskazywał na konieczność rozwiązania problemu dywersyfikacji dostaw energii dla jego kraju i twierdził, że jest w stanie zrozumieć sceptyczne polskie podejście m.in. do rozbudowy elektrowni atomowej w Paks we współpracy z Rosją.

7. 

"Znaczna część krajów zachodnioeuropejskich zdecydowała, że staną się krajami imigracyjnymi. Pozbyły się swoich korzeni i chcą stworzyć multi-kulturowe społeczeństwa. My tego nie chcemy, ale jeśli nie będziemy bronić naszych interesów to zmuszą nas do przyjęcia swojej polityki imigracyjnej (...) Kraje zachodniooeuropejskie przyślą nam tych, których sami nie potrzebują. Mało tego: będą sprowadzać nowe, coraz to nowsze transporty z Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Musimy temu zapobiec"

Premier Orban mocno podkreślał konieczność trwania na przyjętym stanowisku względem polityki migracyjnej.

8.

"Na podstawach narodowych i chrześcijańskich można nie tylko się rozwijać, ale budować kraje osiągające sukcesy. Polska i Węgry osiągają sukcesy dlatego, że budują na korzeniach chrześcijańskich i narodowych (...) Jesteśmy w końcu krajami osiągającymi największe sukcesy w Europie".

Orban wskazywał na znaczącą rolę myśli chrześcijańskiej i narodowej w dobrostanie Polski i Węgier. Jest zdania, że wspólnota węgierska zniknie, gdy kraj odejdzie od tradycji chrześcijańskiej.

9.  

"Centrum UE przesuwa się na Wschód w kierunku Grupy Wyszehradzkiej, stąd należy czerpać pewność siebie. Reprezentujemy siłę gospodarczą, wierzę, że Unia będzie mocna, gdy mocne będą państwa członkowskie".

Premier Węgier akcentował potrzebę funkcjonowania wewnątrz UE silnych i jednocześnie wolnych państw o mocnych gospodarkach. Podkreślił, że o wzroście znaczenia V4 może decydować m.in. fakt, że jej wymiana handlowa z Niemcami jest wyższa niż Francji.

10.

"Liczymy, że będziemy mieli taki wpływ na politykę europejską, w jakim przyczyniamy się do rozwoju Europy. Grupa Wyszehradzka pełni rolę stabilizacyjną w Europie i gdyby nie ona, cała gospodarka europejska wyglądałaby gorzej. Chcemy, by uszanowano nasz wkład i nie występowano przeciwko nam z przyczyn politycznych".

Tymi słowami Orban potwierdził swoją opinię o rosnącym znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej dla współczesnej Europy i tworzenia, jak sam to ujął, "osi Berlin-V4", która może niedługo stać się osią napędową UE.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nowe centra dowodzenia NATO. Decyzja będzie zależeć od polityków

/ FLICKR/ NICOLAS RAYMOND/ CC BY-SA 2.0

– Dowództwo NATO wypracowało rekomendacje dotyczące usytuowania nowych centrów dowodzenia Sojuszu, ale decyzja w tej sprawie będzie w dużej mierze zależeć od polityków – poinformował szef Komitetu Wojskowego NATO, generał Petr Pavel.

Zaznaczył, że dodanie do obecnej struktury dwóch nowych ośrodków dowodzenia wzmocni koordynację i logistykę sojuszu i sprawi, że nowa struktura będzie "elastyczna" i "dostosowana do zadań". Dodał, że spekulacje zarówno na temat lokalizacji nowych centrów, jak i ich charakteru są przedwczesne, ponieważ wstępne ustalenia w tej sprawie zapadną dopiero w trakcie spotkania ministrów obrony narodowej w przyszłym miesiącu, a ostateczne - podczas szczytu NATO w lipcu. Jednocześnie odmówił informacji na temat propozycji, jakie przedstawił pion wojskowy Sojuszu.

Podsumowując spotkanie szefów sztabu państw sojuszniczych, Pavel przypomniał, że planowana reforma struktury dowodzenia Sojuszu to efekt zmian, jakie w ostatnich latach zaszły w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego. Jako przykład podał aneksję Krymu przez Rosję, jej działania destabilizacyjne na wschodzie Ukrainy, operację wojskową w Syrii, a także zagrożenia ze strony radykalnych ruchów islamskich w Afryce Północnej i Azji.

Naczelny Dowódca NATO ds. Transformacji generał Denis Mercier zaznaczył z kolei, że nowa struktura dowodzenia i funkcjonowania NATO musi być też dostosowana do niezwykle szybkiego tempa rozwoju technologii komunikacyjnych, które mogą być obecnie używane do wrogich działań już nie tylko przez państwa i sojusze wojskowe, ale również grupy przestępcze czy nawet jednostki. Dlatego reformowanie struktury dowodzenia NATO musi się odbywać całościowo i perspektywicznie, z uwzględnieniem coraz to nowych zagrożeń.

Żeby wygrywać wojny jutra, musimy przygotować się do nich już dziś – powiedział.

Natomiast dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti podkreślił, że proces dostosowywania się sojuszu do nowych okoliczności musi być procesem ciągłym, choćby ze względu na konsekwentny rozwój techniki wojskowej Rosji.

Mam w związku z Rosją pewne obawy. Jako Sojusz jesteśmy obecnie w pozycji dominującej, ale możemy jej nie utrzymać, jeśli NATO nie będzie się ciągle unowocześniało – dodał.

Pomysł utworzenia nowych dowództw został oficjalnie przedstawiony po raz pierwszy podczas spotkania ministrów obrony krajów sojuszniczych w listopadzie 2017 roku. Ówczesny szef resortu obrony Antoni Macierewicz zadeklarował wtedy gotowość do przyjęcia przez Polskę jednego z nowych dowództw. Przekonywał, że gdyby doszło do stworzenia nowego centrum dowodzenia w Europie, to jego zdaniem "z militarnego punktu widzenia Polska jest najwłaściwszym miejscem do jego usytuowania".

Propozycję tę powtórzył w poniedziałek w Brukseli nowy szef MON Mariusz Błaszczak podczas rozmów z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz gen. Scaparrottim.

W ramach reformy struktur dowodzenia NATO Polska zaproponowała utworzenie dowództw armijnych, jednym z nich miałaby się stać kwatera Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl