Wróżby na temat Chin

  

Żonglowanie wskaźnikami ekonomicznymi, z których eksperci przepowiadają, że Chiny nieuchronnie zdominują świat i zmonopolizują rynki, przypomina częste w historii myśli politycznej wróżbiarstwo. Pod koniec lat 80. wybitny skądinąd historyk Paul Kennedy wydał książkę o imperiach, w której wskazywał, jak to w 2000 r. Związek Sowiecki prześcignie w produkcji przemysłu ciężkiego Stany Zjednoczone. Może by tak było, gdyby Sowiety się nie rozpadły.

Gospodarka II RP prześcignęłaby niemiecką, gdyby nie II wojna światowa. Rosja carska wyprzedziłaby gospodarczo resztę Europy, gdyby nie I wojna światowa. A gdyby nie kłopoty Zygmunta Augusta z płodnością, to granicę mielibyśmy dziś na Uralu. Historia Chińczykom przyniesie taką niespodziankę, jaką przynosi każdemu imperium. I będą oni wtedy wzdychali, że „gdyby nie”, to władaliby światem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl