Prawosławni biskupi napisali list z okazji Bożego Narodzenia

/ fot. isokolka.eu

  

O świecie pełnym „duchowych i materialnych rozczarowań”, w którym za mało jest „modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości” napisali prawosławni hierarchowie w liście z okazji Bożego Narodzenia. Większość wiernych Cerkwi w Polsce obchodzi je według kalendarza juliańskiego.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, z którego korzysta Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP), przypada trzynaście dni po katolickim. Wigilia przypada więc nie 24 grudnia, a 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Jak szacują prawosławni hierarchowie, w tym terminie święta obchodzi około 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Współczesny świat jest pełen trudności, duchowych i materialnych rozczarowań. Obecnie człowiek doświadcza wielu wzburzeń i upadków, które prowadzą do rozkładu rodziny i społeczeństwa. Ludzkość cierpi z powodu wielu bratobójczych wojen, terroryzmu, patologii, zabijania nienarodzonych dzieci itp. W świecie jest wiele niesprawiedliwości, gwałtów, a za mało modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości 

– zaznacza sobór biskupów PAKP w dorocznym liście, skierowanym do wiernych i duchowieństwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Hierarchowie podkreślają, że prawosławni chrześcijanie mają obowiązek „dawania przykładów czynienia dobra dla otaczającego nas świata”.

Podsumowując miniony rok w Cerkwi, zwracają uwagę na zmiany w samym soborze biskupów: po śmierci ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej arcybiskupa Jeremiasza i ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej arcybiskupa Szymona, wybrano czterech nowych biskupów.

Odnosząc się do tegorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominają ważne, w tym tragiczne, momenty w historii prawosławia w naszym kraju. Chodzi np. o skutki II wojny światowej czy akcję „Wisła” z 1947 roku, która w przypadku prawosławnych oznaczała przymusowe przesiedlenia i utratę wielu świątyń.

Nasi przodkowie, wierni swoim ojcom, zachowali wiarę prawosławną, kulturę duchową, język nabożeństwa, przekazując je nam. (...) Wzywamy wszystkich, aby wzmacniali swoje wysiłki służące dobru świętej Cerkwi i dalszemu doskonaleniu duchowemu 

– zaznaczyli hierarchowie PAKP.

Niechaj rządzący mądrze kierują państwem, mając również na uwadze dobro świętej Cerkwi Prawosławnej 

– dodali, składając życzenia „wielu łask Pańskich i Bożej pomocy”, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rihanna nie zaśpiewa na Super Bowl. Powód? Poparcie dla futbolisty

Colin Kaepernick / By Au Kirk; cropped by Moe Epsilon - https://www.flickr.com/photos/aukirk/8469923776/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28257052

  

Gwiazda muzyki i popkultury Rihanna odmówiła występu w show muzycznym w przerwie przyszłorocznego Super Bowl, czyli finału ligi futbolu amerykańskiego NFL. Wydarzenie to przyciąga przed telewizory miliony widzów w USA.

Media amerykańskie podały, że decyzja pochodzącej z Barbadosu piosenkarki ma związek z poparciem dla futbolisty Colina Kaepernicka i sprzeciwu wobec działań ligi piętnujących zachowanie tego gracza.

Kaepernick w 2016 roku jako zawodnik zespołu San Francisco 49ers na znak protestu przeciw rasizmowi, niesprawiedliwemu traktowaniu w USA Afroamerykanów i brutalności policji ukląkł podczas odtwarzania narodowego hymnu. Wokół tego gestu rozgorzała dyskusja narodowa. Negatywne stanowisko wobec zachowania gracza i jego naśladowników wyraził prezydent USA Donald Trump. Władze ligi NFL zakazały ostatecznie takiego zachowania.

Najbliższy Super Bowl odbędzie się 3 lutego w Atlancie.

Co roku przyciąga przed telewizory ponad 100 mln ludzi i wyzwala wielkie emocje. Osiem ostatnich finałów to jednocześnie osiem programów telewizyjnych z najliczniejszą widownią w historii. Rekordowym był ten z 2015 roku, gdy rywalizację obejrzało 114,4 mln mieszkańców USA. Astronomiczne pieniądze są płacone przez reklamodawców, a w przerwie meczu występują największe gwiazdy światowej muzyki i show-biznesu. W 2018 roku był to piosenkarz Justin Timberlake, a mistrzostwo zdobył zespół Philadelphia Eagles, który dokonał tego po raz pierwszy. W finale na stadionie w Minneapolis pokonał walczących o szósty tytuł New England Patriots 41:33.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl