Prawosławni biskupi napisali list z okazji Bożego Narodzenia

/ fot. isokolka.eu

  

O świecie pełnym „duchowych i materialnych rozczarowań”, w którym za mało jest „modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości” napisali prawosławni hierarchowie w liście z okazji Bożego Narodzenia. Większość wiernych Cerkwi w Polsce obchodzi je według kalendarza juliańskiego.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, z którego korzysta Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP), przypada trzynaście dni po katolickim. Wigilia przypada więc nie 24 grudnia, a 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Jak szacują prawosławni hierarchowie, w tym terminie święta obchodzi około 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Współczesny świat jest pełen trudności, duchowych i materialnych rozczarowań. Obecnie człowiek doświadcza wielu wzburzeń i upadków, które prowadzą do rozkładu rodziny i społeczeństwa. Ludzkość cierpi z powodu wielu bratobójczych wojen, terroryzmu, patologii, zabijania nienarodzonych dzieci itp. W świecie jest wiele niesprawiedliwości, gwałtów, a za mało modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości 

– zaznacza sobór biskupów PAKP w dorocznym liście, skierowanym do wiernych i duchowieństwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Hierarchowie podkreślają, że prawosławni chrześcijanie mają obowiązek „dawania przykładów czynienia dobra dla otaczającego nas świata”.

Podsumowując miniony rok w Cerkwi, zwracają uwagę na zmiany w samym soborze biskupów: po śmierci ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej arcybiskupa Jeremiasza i ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej arcybiskupa Szymona, wybrano czterech nowych biskupów.

Odnosząc się do tegorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominają ważne, w tym tragiczne, momenty w historii prawosławia w naszym kraju. Chodzi np. o skutki II wojny światowej czy akcję „Wisła” z 1947 roku, która w przypadku prawosławnych oznaczała przymusowe przesiedlenia i utratę wielu świątyń.

Nasi przodkowie, wierni swoim ojcom, zachowali wiarę prawosławną, kulturę duchową, język nabożeństwa, przekazując je nam. (...) Wzywamy wszystkich, aby wzmacniali swoje wysiłki służące dobru świętej Cerkwi i dalszemu doskonaleniu duchowemu 

– zaznaczyli hierarchowie PAKP.

Niechaj rządzący mądrze kierują państwem, mając również na uwadze dobro świętej Cerkwi Prawosławnej 

– dodali, składając życzenia „wielu łask Pańskich i Bożej pomocy”, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polscy strażacy dotarli do Szwecji

/ straz.gov.pl

  

Grupa polskich strażaków, którzy przybyli dziś do szwedzkiego Trelleborga, kontynuuje podróż do miejsca, w którym będą pomagać walczyć z pożarami w środkowej części Szwecji.

W sobotę przed południem konwój 44 wozów ratowniczo-gaśniczych i prawie 140 strażaków dotarł na pokładzie promu do Trelleborga. Po rozładunku ruszyli oni do środkowej części Szwecji, którą pustoszą pożary. Jeszcze w sobotę wieczorem strażacy mają dotrzeć do Uppsali, gdzie zaplanowano nocleg.

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiego komendanta straży pożarnej młodszy kapitan Tomasz Kubiak powiedział, że strażacy będą kontynuowali podróż także w niedzielę tak, aby jeszcze tego dnia znaleźć się w miejscu rozpoczęcia akcji.

Ze wstępnych planów wynika, że grupa polskich strażaków ma być gotowa do rozpoczęcia akcji gaśniczej w najbliższy poniedziałek. Są oni przygotowani na dwutygodniową akcję; posiadają swój sprzęt logistyczny, kwatermistrzowski, wyżywienie, a także paliwo. Na miejscu rozbiją także swoją bazę operacyjną, która powstanie z namiotów, które zabrali ze sobą.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.

W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 samochody).

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.

W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu (28 krajów członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Czarnogórę, Macedonię oraz Turcję).

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl