Prawosławni biskupi napisali list z okazji Bożego Narodzenia

/ fot. isokolka.eu

O świecie pełnym „duchowych i materialnych rozczarowań”, w którym za mało jest „modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości” napisali prawosławni hierarchowie w liście z okazji Bożego Narodzenia. Większość wiernych Cerkwi w Polsce obchodzi je według kalendarza juliańskiego.

Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, z którego korzysta Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP), przypada trzynaście dni po katolickim. Wigilia przypada więc nie 24 grudnia, a 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Jak szacują prawosławni hierarchowie, w tym terminie święta obchodzi około 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Współczesny świat jest pełen trudności, duchowych i materialnych rozczarowań. Obecnie człowiek doświadcza wielu wzburzeń i upadków, które prowadzą do rozkładu rodziny i społeczeństwa. Ludzkość cierpi z powodu wielu bratobójczych wojen, terroryzmu, patologii, zabijania nienarodzonych dzieci itp. W świecie jest wiele niesprawiedliwości, gwałtów, a za mało modlitwy, miłości, wstrzemięźliwości 

– zaznacza sobór biskupów PAKP w dorocznym liście, skierowanym do wiernych i duchowieństwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Hierarchowie podkreślają, że prawosławni chrześcijanie mają obowiązek „dawania przykładów czynienia dobra dla otaczającego nas świata”.

Podsumowując miniony rok w Cerkwi, zwracają uwagę na zmiany w samym soborze biskupów: po śmierci ordynariusza diecezji wrocławsko-szczecińskiej arcybiskupa Jeremiasza i ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej arcybiskupa Szymona, wybrano czterech nowych biskupów.

Odnosząc się do tegorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominają ważne, w tym tragiczne, momenty w historii prawosławia w naszym kraju. Chodzi np. o skutki II wojny światowej czy akcję „Wisła” z 1947 roku, która w przypadku prawosławnych oznaczała przymusowe przesiedlenia i utratę wielu świątyń.

Nasi przodkowie, wierni swoim ojcom, zachowali wiarę prawosławną, kulturę duchową, język nabożeństwa, przekazując je nam. (...) Wzywamy wszystkich, aby wzmacniali swoje wysiłki służące dobru świętej Cerkwi i dalszemu doskonaleniu duchowemu 

– zaznaczyli hierarchowie PAKP.

Niechaj rządzący mądrze kierują państwem, mając również na uwadze dobro świętej Cerkwi Prawosławnej 

– dodali, składając życzenia „wielu łask Pańskich i Bożej pomocy”, w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przełom w strukturach Watykanu. W gronie konsultorów ważnej kongregacji po raz pierwszy zasiądą kobiety

Plac Świętego Piotra w Rzymie; zdjęcie ilustracyjne / By Gfox228, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56338866

Franciszek mianował 21 kwietnia pięcioro nowych konsultorów Kongregacji Nauki Wiary i w gronie tym po raz pierwszy znalazły się kobiety. Są to: dwie Włoszki – prawniczka dr Linda Ghisoni, od 7 listopada ub.r. podsekretarz sekcji ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i teolożka fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana - oraz Belgijka Laetitia Calmeyn, wykładowczyni teologii w Kolegium Bernardynów w Paryżu.

Kobiety już od dłuższego czasu są członkiniami Międzynarodowej Komisji Teologicznej, działającej w ramach Kongregacji Nauki Wiary (na jej czele stoi z urzędu prefekt Kongregacji).

Dwaj nowi konsultorzy Kongregacji to włoski kapłan ks. Sergio Paolo Bonanni – również teolog z Gregoriany i Hiszpan ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF, kanonista z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Linda Ghisoni urodziła się w Piacenzy w 1965, jest mężatką i matką dwóch córek. Ukończyła filozofię i teologię na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze oraz uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Gregorianie. Ma poza tym dyplom adwokata po Studium Rotalnym Trybunału Roty Rzymskiej i podobny w zakresie praktyki administracyjnej przy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest sędzią instruktorem w sądzie pierwszej instancji ds. orzekania o nieważności małżeństwa dla regionu Lacjum. Od listopada 2017 jest podsekretarzem ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Michelina Tenace, pochodząca z San Marco in Lamis (Apulia na południu Włoch) i urodzona w 1954, studiowała filozofię w Paryżu, uzyskała dyplom z zakresu literatur obcych na rzymskim uniwersytecie La Sapienza i doktorat z teologii na podstawie pracy o myśli rosyjskiego filozofa Władimira Sołowjowa na Gregorianie. Obecnie na tej uczelni stoi na czele wydziału teologii fundamentalnej, specjalizuje się w zakresie wschodniego chrześcijaństwa i pełni kilka innych funkcji.

Laetitia Calmeyn pochodzi z Brukseli, gdzie urodziła się w 1975. Jest dyplomowaną pielęgniarką, wyspecjalizowaną w opiece paliatywnej. Ma za sobą studia teologiczne w Brukseli i doktorat z teologii, uzyskany na Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Rzymie na podstawie rozprawy o belgijskim filozofie i teologu, jezuicie Albercie Chapelle. Jest dziewicą konsekrowaną z archidiecezji paryskiej, wykłada teologię w Kolegium Bernardyńskim w stolicy Francji.

Ogółem nową pięcioletnią kadencję rozpoczęło 30 doradców (konsultorów), których zadaniem jest wspieranie działań członków Kongregacji Nauki Wiary. Spotykają się oni raz w tygodniu a omawiane przez nich zagadnienia i przeprowadzane ekspertyzy są przekazywane następnie do kolegium członków Kongregacji w celu podjęcia konkretnych decyzji. To gremium z kolei zbiera się raz w miesiącu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl