Odnaleziono zbiorową mogiłę polskich żołnierzy poległych w 1920 roku

Bitwa warszawska – polska piechota w tyralierze

Znajdowała się ona na terenie gminy Andrzejewo (woj. mazowieckie). Po ekshumacjach i analizie antropologicznej okazało się, że kryje ona szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Prawdopodobnie byli to studenci Politechniki Warszawskiej, niektórzy z nich mieli odcięte przez bolszewików głowy.

O wszystkim poinformowało stowarzyszenie „Wizna 1939”, które wraz z miejscowym samorządem na terenie gminy Andrzejewo bada miejsca ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. To właśnie podczas takich prac natrafiono najpierw na łuski od amunicji wskazującej na rok 1920, a potem na szczątki ludzkie w zbiorowej mogile. Po powiadomieniu policji i udzieleniu przez prokuraturę zgody na dalsze prace, pod nadzorem archeologa przeprowadzono ekshumacje. 

W wyniku wykonanych czynności okazało się, że natrafiono na zbiorową mogiłę żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami, w boju pod Paprocią Dużą i Pęchratką (w okolicach Zambrowa), w dniu 4 sierpnia 1920 roku.

– poinformowało stowarzyszenie.

Byli to żołnierze 201. pułku piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze. Według relacji okolicznych mieszkańców polegli byli studentami Politechniki Warszawskiej; informacje te są obecnie badane.
W oparciu m.in. o analizy antropologiczne ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. 

Według przekazów miejscowej ludności, bolszewicy części z nich pościnali głowy, co znalazło potwierdzenie podczas ekshumacji i w wynikach badań antropologicznych. 

– napisano w komunikacie.

W jednej z odkrytych czaszek jest otwór wskazujący na strzał w głowę. W mogile odnaleziono też m.in. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem.

Próbki odnalezionych szczątków zostały przekazane do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. 

Stowarzyszenie „Wizna 1939” prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą mieć bliskich poległych w 1920 roku na tym terenie i zgłaszanie się, w celu pobrania materiału do badań porównawczych DNA. Chodzi o podjęcie próby ustalenia tożsamości żołnierzy, których szczątki odkryto. 

Liczymy, że po publikacjach prasowych zgłoszą się ludzie, których, może pradziadek, walczył w tamtym rejonie i w tamtym czasie, i będzie można ustalić tożsamość. 

– powiedział rzecznik stowarzyszenia Marcin Sochoń.

Na wiosnę tego roku planowane są uroczystości pogrzebowe w Andrzejewie i pochówek w – oddalonym o niespełna 20 km – Szumowie. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się kwatera wojenna żołnierzy 201. pp, którzy w tym miejscu walczyli i polegli. 
 

Źródło: wizna1939.eu

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

SPECJALNE wydanie "Gazety Polskiej", a w nim - pełna treść raportu podkomisji smoleńskiej!

/ arch.

Już w najbliższą środę do kiosków trafi specjalne wydanie tygodnika "Gazeta Polska", w której opublikowana zostanie pełna treść raportu technicznego podkomisji smoleńskiej dotyczącego przyczyn katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. - Kup, podaruj znajomym, sąsiadom, przyjaciołom - apeluje redaktor naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz.

11 kwietnia podkomisja smoleńska pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza zaprezentowała raport techniczny dotyczący przyczyn katastrofy rządowego Tupolewa z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. 

Naukowcy współpracujący przy tworzeniu raportu przeprowadzili setki badań, z których konkluzje znalazły się w zaprezentowanym przez podkomisję dokumencie. Główna teza raportu wskazuje na to, że przyczyną katastrofy były dwa wybuchy, do których doszło w skrzydle oraz kadłubie Tu-154M.

Portal niezalezna.pl niemal nazajutrz po prezentacji raportu zainicjował akcję, mającą na celu zapoznanie z treścią dokumentu przedstawicieli wpływowych polityków i instytucji naukowych w Europie i na świecie. Nasi czytelnicy rozsyłają cały czas treść raportu podkomisji w wersji polsko- i angielskojęzycznej m.in. europosłom oraz zachodnim redakcjom. Zachęcamy cały czas do przesyłania treści raportu i udostępniania go w mediach społecznościowych.

NASZA AKCJA. Przekazujmy zagranicznym środowiskom raport smoleński! Niech świat pozna prawdę

Teraz pełna treść raportu podkomisji smoleńskiej pojawi się na łamach najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska".

Taką informację podał dziś w programie "Polityczna Kawa" na antenie Telewizji Republika redaktor naczelny "GP", Tomasz Sakiewicz. 

Na Twitterze zaprezentował również okładkę wydania "Gazety Polskiej", które ukaże się już w najbliższą środę.

- Kup, podaruj znajomym, sąsiadom, przyjaciołom - zachęca Tomasz Sakiewicz.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl