Straty po grudniowym halnym

/ adnovak

  

Blisko 8 tys. drzew powalił w Tatrzańskim Parku Narodowym wiatr halny między 10 a 13 grudnia – poinformowały władze parku.

Przez kilka dni po huraganowym wietrze, który w górach osiągał prędkość do 150 km na godzinę, wiele szlaków było niedrożnych z powodu powalonych drzew. Na niektórych nadal trwają prace związane z usuwaniem wiatrołomów.

Według wstępnych szacunków na terenie TPN wiatr powalił ok. 8 tys. drzew, przeważnie świerków, z tego 80 proc. na wschód od Jaszczurówki po Łysą Polanę.

Na drogę prowadzącą nad Morskie Oko spadło blisko 60 drzew. Zniszczyły część punktów biletowych, tablic informacyjnych i mostów. Duże spustoszenie wiatr poczynił także w dolinach Chochołowskiej i Lejowej, gdzie wywrócił lub uszkodził co najmniej tysiąc drzew.

Największe spustoszenie huraganowy wiatr poczynił w tatrzańskich latach w grudniu 2013 r., kiedy wiało z prędkością do 200 km/h. Wówczas z wiatrołomów pozyskano 57 tys. m sześc. drewna. Wcześniej wielki kataklizm dotknął tutejsze lasy w 1968 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto przedwyborcza gra w Warszawie. Radni PO chcieli zmienić... nazwę stadionu Legii!

Stadion Legii Warszawa / By Sofik - Od autora via e-mail (OTRS wysłany), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17150963

  

Radni Platformy Obywatelskiej na finiszu kampanii wyborczej chcieli zdecydować o... zmianie nazwy stadionu Legii Warszawa - oczywiście bez dyskusji ze środowiskiem kibiców. Taki projekt miał pojawić się w dzisiejszych obradach, lecz został odrzucony w głosowaniu. Piotr Guział uważa, że to element kampanii wyborczej.

Radny PO Paweł Lech powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie dzisiejszej sesji Rady Warszawy, że zaproponował wprowadzenie do porządku obrad projektu stanowiska, które przewidywało m.in. nadanie stadionowi Legii przy ul. Łazienkowskiego nowej nazwy.

Ostatecznie jednak - poinformował radny PO - w głosowaniu zapadła decyzja, że punkt taki nie znajdzie się w porządku obrad.

Lech stwierdził, że na początku kampanii wyborczej kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki mówił, jak bardzo kocha Legię Warszawa i jak bardzo chce jej pomóc, a tymczasem - dodał - radni PiS zagłosowali przeciwko „możliwości wsparcia warszawskiego klubu przez urząd m.st. Warszawy”.

Lech wyjaśnił, że wstępnie zgłosił nazwę Warsaw Arena, ale rozmowy toczyły się również ws nazwy Arena Warszawa. Zaznaczył, że nazwa miałaby kibicom i turystom z zagranicy przybliżyć stolicę oraz promować miasto.

Radny niezrzeszony, kandydat na wiceprezydenta Warszawy komitetu Patryka Jakiego – Piotr Guział - powiedział dziennikarzom, że ws. nazwy stadionu Legii nie może być tak, że na samym finiszu kadencji rady, ktoś wymyślił nazwę i radni mają ją przegłosować.

„Taka nazwa powinna być przedyskutowana z kibicami, ze środowiskiem sportowym i wszystkimi warszawiankami i warszawiakami”

– powiedział Guział. Ocenił, że na finiszu kampanii, inicjatywę nowej nazwy dla stadionu można uznać za agitację wyborczą. Mówił, że być może Paweł Lech chciał zwrócić na siebie uwagę przed wyborami.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl