Ciepła zima utrudnia inwentaryzację żubrów w Puszczy Białowieskiej

/ mbc-2016

  

Brak śniegu i mrozu utrudnia inwentaryzację największej w kraju populacji żubrów w Puszczy Białowieskiej. Korzystając z ciepła, zwierzęta wciąż żerują w lesie i nie gromadzą się w stałych miejscach zimowego dokarmiania.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują nie tylko to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy, ale też pojedyncze sztuki mogą wytropić po śladach na śniegu.

"Pogoda jest na razie łagodna, więc w niewielu miejscach dokarmiania mogliśmy żubry zobaczyć. Z punktu widzenia żubrów to właściwie zima jeszcze nie nastała. Jak ściśnie mrozem na dłużej, to pewnie wtedy przytrzymają się przy miejscach dokarmiania"

- przyznała dr Katarzyna Daleszczyk, p.o. nadleśniczego ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Dodała, że zwierzęta wciąż mogą na niektórych polanach znaleźć trawę, w lesie żołędzie czy gałązki do ogryzania, a nie ma ani mrozu, ani śniegu, który by utrudniał żubrom poruszanie się. "Czekamy na zimę, bo na razie nie ma sposobu, by te zwierzęta zliczyć" - powiedziała dr Daleszczyk.

Zwróciła uwagę, że w tym roku park narodowy dokarmia żubry tylko na swoim terenie, a na terenie puszczańskich nadleśnictw robią to leśnicy. Zmiana związana jest z realizacją kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe.

Na potrzeby zimowego dokarmiania żubrów na swoim terenie Białowieski Park Narodowy zgromadził m.in. 60 t siana, ok.70-75 t sianokiszonki i 30 t buraków.

Na koniec 2016 r. w polskiej części Puszczy Białowieskiej żyło na wolności blisko 600 żubrów - taki wynik przyniosła inwentaryzacja przeprowadzona poprzedniej zimy. Takie doroczne liczenia mają pokazywać tendencje, tzn. czy stado się powiększa czy nie, w jakim tempie to się dzieje, oraz jaka jest struktura i kondycja zdrowotna populacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

TV Republika w rocznicę stanu wojennego - oglądaj

TV Republika / Telewizja Republika/screen

  

37 lat temu, w nocy rozpoczął się stan wojenny przygotowany przez komunistyczną władzę i gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jeszcze na kilkadziesiąt minut przed północą rozpoczęła się akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych oraz central telefonicznych. Zaraz po północy zamilkły telefony. Więcej o wydarzeniach tamtych dni dziś w Telewizji Republika.

W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością” a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji.

W Telewizji Republika o stanie wojennym mówić będą m.in. Tadeusz Płużański, Rafał Dmochowski, Janina Jadwiga Chmielowska, Jan Rulewski, Anna Kołakowska, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda.

Dzisiejsza ramówka Telewizji Republika:

15:45 - Tadeusz Płużański - publicysta, historyk

17:20 - Rafał Dmochowski - artysta, plastyk, Janina Jadwiga Chmielowska - opozycjonistka, publicystka

17:36 - Jan Rulewski - PO-KO

17:53 - Anna Kołakowska - działaczka Solidarności, najmłodszy polityczny więzień PRL

20:00 - Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl