Zmarł sędzia, który ścigał sprawców zamachu na Jana Pawła II

/ pl.wikipedia.org PapaJCruz_Brazil.jpg: José Cruz/Abr

  

W wieku 81 lat zmarł w Rzymie sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. - podały media. Zamachem zajmował się przez wiele lat i twierdził, że za próbą zabicia papieża stało rosyjskie GRU.

Swoje wieloletnie oficjalne, jak i potem prywatne śledztwo w sprawie zamachu przeprowadzonego przez Turka Mehmeta Alego Agcę na placu Świętego Piotra sędzia Imposimato opisał w książce wydanej we Włoszech w 2011 roku.

Był on przez lata zwolennikiem tzw. bułgarskiego śladu zamachu, czyli udziału w nim komunistycznych służb Bułgarii, które działały na rozkaz z Moskwy.

Głoszone przez siebie tezy dotyczące ataku na papieża Imposimato przedstawił składając w 2005 roku zeznania przed powołaną przez włoski parlament tzw. Komisją Mitrochina. Badała ona sprawę obecności służb dawnego bloku wschodniego we Włoszech. Jednym z wątków, jakimi zajęła się ta parlamentarna komisja, był zamach na papieża.

Sędzia Imposimato zajmował się także najgłośniejszymi sprawami ostatnich dekad we Włoszech, między innymi dotyczącymi porwania i zabójstwa byłego premiera Aldo Moro przez Czerwone Brygady.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śledztwo po ataku na zagranicznych wolontariuszy

/ kalhh

  

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności pobicia i znieważenia pięciorga zagranicznych wolontariuszy, do którego doszło w miniony weekend w jednym z sosnowieckich klubów. Według znajomych pokrzywdzonych atak miał charakter rasistowski.

Jeszcze w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo w tej sprawie – poinformowano w sosnowieckiej prokuraturze.

Jak przekazała Monika Sobańska, prowadząca europejskie projekty wolontariackie w Stowarzyszeniu Aktywne Kobiety, zaatakowane osoby to obcokrajowcy pracujący w sosnowieckich szkołach specjalnych w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Jak relacjonowała, do zajścia doszło nocą z piątku na sobotę. Grupa pięciu młodych wolontariuszy z Hiszpanii, Portugalii i Włoch, w tym trzy kobiety, została zaatakowana i nieważona zaraz po wejściu do sosnowieckiego klubu w centrum miasta.

Ochrona klubu i klienci bili ich bez powodu, zatrudniony ochroniarz wyganiał i kopał czarnoskórą wolontariuszkę krzycząc: "Wynocha! To jest lokal dla białych, a nie pieprzonych czarnuchów!". Byli kopani, duszeni, popychani, prowokowani i znieważani przez grupę mężczyzn, którzy usłyszeli, jak mówią po angielsku

- relacjonowała Sobańska.

Jak dodała, jedna z pokrzywdzonych dziewczyn straciła przytomność po tym, jak została przez ochroniarza rzucona na schody. Została przewieziona przez karetkę na badania do szpitala. Wszyscy wolontariusze mają obrażenia, co potwierdzają obdukcje lekarskie – zaznaczyła.

Według Sobańskiej właściciel klubu, obsługa i klienci lokalu widzieli całe zajście, ale wypuścili sprawców tylnym wyjściem, gdy zawiadomieni opiekunowie wolontariuszy weszli do lokalu z policją. Potem obsługa udawała, że nie wie, o co chodzi – dodała Sobańska.

Jej zdaniem, nie ulega wątpliwości, że wolontariusze zostali zaatakowani z powodu innej narodowości, koloru skóry i języka. Nie było żadnej bójki, czy wcześniejszego konfliktu miedzy stronami, tylko natychmiastowy atak na obcokrajowców – zaznaczyła.

Wolontariusze na co dzień pracują w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, pomagając młodzieży w czterech sosnowieckich szkołach. „Nie mamy na to zgody, by młodzi obcokrajowcy przyjeżdżający pomagać dzieciom w szkołach narażeni byli na tak rasistowskie ataki ze strony dorosłych mieszkańców (...) Zrobimy wszystko, by powstrzymać te fale przemocy i nienawiści” - oświadczyła Sobańska.

Szefowa Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe Magdalena Ziobro powiedziała, że jeszcze w poniedziałek zostanie wszczęte śledztwo w sprawie zajścia w klubie. Będzie prowadzone pod kątem art. 119 Kodeksu karnego. Chodzi o stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec grupy osób z powodu przynależności narodowej, etnicznej, czy rasowej. Grozi za to kara od 3 miesięcy do lat 5 więzienia.

„Nasza prokuratura będzie na pewno wykonywała czynności w niezbędnym zakresie, ale będzie rozważane przekazanie sprawy do Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ. Na mocy zarządzenia prokuratora okręgowego, to ta prokuratura prowadzi wszystkie sprawy związane z rasizmem i innymi tego typu zdarzeniami”

- wyjaśniła prok. Ziobro.

Nie udało skontaktować się z przedstawicielami klubu, w którym doszło do incydentu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl