Belgia nie chce francuskich myśliwców

/ flickr.com

  

Rząd w Belgii zdecydował się odrzucić francuską ofertę w programie modernizacyjnym sił powietrznych. Paryż proponował myśliwce wielozadaniowe Dassault Rafale oraz wielomiliardowe inwestycje poza oficjalną procedurą przetargową - informuje flamandzki dziennik "De Standaard".

Francuska oferta jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa. Widzimy, że lobbing działa na pełnych obrotach, to jasne. Ale zdecydowaliśmy się na prostą i obiektywną procedurę przetargowa RfGP (Request for Government Proposal). Ubolewam że Francja wybrała inną drogę – powiedział szef resortu obrony Belgii Steven Vandeput. Warto przypomnieć, że Paryż zaproponował Belgii pogłębioną współpracę wojskową oraz zbrojeniową. Niedawno natomiast zwiększył wielkość inwestycji z 4 do aż 20 mld euro w belgijską gospodarkę w ciągu 20 lat, jeśli tylko Bruksela wybierze myśliwce wielozadaniowe Rafale.

W marcu ub.r. Belgia zdecydowała się na rozpoczęcie procedury przetargowej na zakup 34 nowych myśliwców dla belgijskich sił powietrznych. Przedsiębiorstwami, które nadal walczą o kontrakt, są amerykański Lockheed Martin z myśliwcem piątej generacji F-35A oraz europejski koncern Eurofighter z samolotem myśliwskim Eurofighter Typhoon. Z kolei z przetargu wycofał się m.in. Boeing oraz Saab.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Postanowienie unijnego Trybunału prowizoryczne? Zdecydowane stanowisko polskie MSZ

Zdjęcie ilustracyjne / fot. twitter.com/MSZ_RP

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie pozostawia żadnych wątpliwości. Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to prowizorka, wydana bez żadnych konsultacji z polską stroną.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

W komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczonym m.in. na Twitterze podkreślono, że "postanowienie TSUE ma charakter prowizoryczny i zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski".

"Nie jest ono ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych, które zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią PL na wniosek KE"

- zaznaczył resort spraw zagranicznych.

Trybunał w oficjalnym komunikacie wskazał, że "Polska zostaje zobowiązana, by natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego". Decyzję wydała sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem Trybunału.

Decyzja zabezpieczająca, tzw. środki tymczasowe, obowiązuje państwo członkowskie natychmiastowo po jej wydaniu. Nie ma od niej odwołania, ale nie jest ona ostateczna, bowiem w ciągu kilku tygodni odbędzie się rozprawa w Trybunale, podczas której Polska i Komisja Europejska będą przedstawiać swoje argumenty.

Po tej rozprawie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę dotyczącą Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może zostać wydane za kilka miesięcy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl