Belgia nie chce francuskich myśliwców

/ flickr.com

Rząd w Belgii zdecydował się odrzucić francuską ofertę w programie modernizacyjnym sił powietrznych. Paryż proponował myśliwce wielozadaniowe Dassault Rafale oraz wielomiliardowe inwestycje poza oficjalną procedurą przetargową - informuje flamandzki dziennik "De Standaard".

Francuska oferta jest zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa. Widzimy, że lobbing działa na pełnych obrotach, to jasne. Ale zdecydowaliśmy się na prostą i obiektywną procedurę przetargowa RfGP (Request for Government Proposal). Ubolewam że Francja wybrała inną drogę – powiedział szef resortu obrony Belgii Steven Vandeput. Warto przypomnieć, że Paryż zaproponował Belgii pogłębioną współpracę wojskową oraz zbrojeniową. Niedawno natomiast zwiększył wielkość inwestycji z 4 do aż 20 mld euro w belgijską gospodarkę w ciągu 20 lat, jeśli tylko Bruksela wybierze myśliwce wielozadaniowe Rafale.

W marcu ub.r. Belgia zdecydowała się na rozpoczęcie procedury przetargowej na zakup 34 nowych myśliwców dla belgijskich sił powietrznych. Przedsiębiorstwami, które nadal walczą o kontrakt, są amerykański Lockheed Martin z myśliwcem piątej generacji F-35A oraz europejski koncern Eurofighter z samolotem myśliwskim Eurofighter Typhoon. Z kolei z przetargu wycofał się m.in. Boeing oraz Saab.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Kwieciński wskazał największe słabości państwa polskiego. "Nasz rząd skutecznie usuwa te bariery"

/ printscreen/Telewizja Republika

Mamy trzy największe słabości: sądownictwo, prowadzenie inwestycji i skomplikowany system podatkowy. Nasz rząd te bariery skutecznie usuwa - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w programie "Polityczna kawa" Tomasza Sakiewicza w Telewizji Republika. - Ja tu widzę swoje zadanie, aby w ramach rządu skoordynować wszystkie wysiłki naszej administracji - dodał.

Gościem Tomasza Sakiewicza w programie "Polityczna kawa" w Telewizji Republika był minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister wymienił trzy największe słabości Polski. Są to sądownictwo, inwestycje i system podatkowy.

- Mamy trzy największe słabości: sądownictwo, prowadzenie inwestycji i skomplikowany system podatkowy. Nasz rząd te bariery skutecznie usuwa

- zaznaczył minister Kwieciński.

- Ja tu widzę swoje zadanie, aby w ramach rządu skoordynować wszystkie wysiłki naszej administracji, żeby sprawić, żeby otoczenie do prowadzenia inwestycji w naszym kraju było lepsze. To jest zadanie wielu resortów, ale ja będę starał się to skoordynować, również po to, by zapewnić właściwe instrumenty do finansowania inwestycji i publicznych i prywatnych - dodał.

Minister zauważył, że Polska jest w Europie liderem w ilości projektów inwestycji, które są realizowane.

Na pytanie o to jakie ministerstwo ma instrumenty do realizacji tych inwestycji minister Kwieciński odpowiedział, że oprócz właściwych ustaw, funduszy unijnych są również ważne instytucje takie jak Polski Fundusz Rozwoju.

Minister zapewnił również, że rząd "z dużą swobodą" osiągnie założony plan rozwoju PKB.

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl