Bp Śmigiel: Nie chcę uchodzić za żadnego celebrytę

Bp Wiesław Śmigiel / fot. flickr.com/ episkopatnews

– Już mnie można spotkać na ulicach Starówki. Dyskretnie przemykam się ulicami, bo też nie chcę, żeby mój spacer zamienił się w nieustanną rozmowę. Nie chcę uchodzić za żadnego celebrytę, bo nim nie jestem. Chcę być mieszkańcem Torunia. Jestem biskupem, ale na Starówce jestem mieszkańcem miasta i zachwycam się tym, co widzę, ludźmi, których spotykam – zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Zarówno ekscelencja, jak i poprzednik bp Andrzej Suski, obejmowali diecezję w bardzo młodym wieku (bp Śmigiel ma 49 lat – red). Co różni te dwa momenty – obecny i ten sprzed 25 lat?
To są momenty, według mnie, nieporównywalne. Gdy przychodził tutaj blisko 26 lat temu bp Suski – diecezja istniała, bo została powołana przez papieża Jana Pawła II, ale nie było struktur. Oglądałem zdjęcia i widziałem ówczesny stan katedry toruńskiej – to był kościół wymagający ogromnej troski i wielkich nakładów finansowych. Nie było kurii biskupiej i budynku, w którym rozmawiamy. Nie było seminarium duchownego ani Caritas. Bp Andrzej wykazał się przez lata ogromną mądrością i zaradnością – tworzył struktury i zaplecze dla diecezji. Przy okazji rozwijał również duszpasterstwo, żeby sprawa była jasna. W tej chwili przychodzę do diecezji mającej struktury i piękne zaplecze ewangelizacyjne, wszystko to, co jest potrzebne do ewangelizacji. Tu widzę dla siebie zadanie. Trzeba szukać rozwiązań pastoralnych, które pozwolą dotrzeć do jak największej grupy osób. Nie tylko zatrzymać tych, którzy należą do Kościoła, bo to dla nas mało ambitny plan. Chodzi o pozyskanie nowych ludzi. Jeżeli ktoś chce tylko zatrzymać w Kościele tych, którzy są, to w punkcie wyjścia jest skazany na porażkę.

Toruń to także Uniwersytet Mikołaja Kopernika z wydziałem teologicznym. Na tym polu wasza ekscelencja widzi również jakąś pracę, zadanie dla siebie czy możliwość kooperacji diecezji z tą jednostką?
Wydział Teologiczny UMK jest ogromnym osiągnięciem diecezji toruńskiej. W północnej Polsce ten wydział ma już swoją pozycję, która pozwoli mu się rozwijać dalej. Nie tylko przetrwać. W Polsce mamy sporo wydziałów teologicznych. Niektórzy twierdzą, że za dużo. Kto wie, czy nie będziemy musieli na chłodno, ale w trosce o jakość kształcenia teologicznego, spojrzeć na wszystkie. W takiej sytuacji wydaje mi się, że Toruń nie tylko się obroni, ale będzie się dynamicznie rozwijał. To wielki dar. Tu są przygotowywani katecheci, księża. Ponadto podnosi to diecezję teologicznie, promieniuje intelektualnie na duchownych, apostołów świeckich. W takim mieście potrzeba światłych duszpasterzy.

Grudniowy ingres księdza biskupa pokazał, że w Toruniu w grupie aktywnych wiernych jest sporo młodych ludzi. Uniwersytet w ogóle powoduje, że jest to miasto żywe. Czy jest jakaś oferta, którą chciałby ksiądz biskup skierować do młodych, żeby ich jeszcze bardziej włączyć w życie Kościoła?
Słusznie pan zauważył, że chodzi o całe środowisko uniwersyteckie – około 20 tysięcy studentów, ale także profesorów i pracowników administracyjnych. To wyzwanie dla miasta. Ono dzięki temu podnosi się intelektualnie, ale dla nas wszystkich jest to również wielkie wyzwanie. Od duszpasterstwa akademickiego w Toruniu są ojcowie jezuici, którzy mają piękną tradycję pracy uniwersyteckiej – specjalizują się w tym. Oprócz tego trzeba się zastanowić na poziomie poszczególnych parafii, jak młodych ludzi zagospodarować. Człowiek rozpoczynający studia myśli o wielu rzeczach. Oczywiście o Bogu również, ale nie na pierwszym miejscu. Odwrócenie tej hierarchii wartości i pokazanie, że wiara pomaga się rozwijać, lepiej uczestniczyć i funkcjonować w życiu, jest zadaniem bardzo trudnym, ale w tym kierunku również będę chciał pójść.

W swojej pracy naukowej i działalności duszpasterskiej wychodził ksiądz zawsze naprzeciw drugiemu człowiekowi, podkreślał rolę jednostki w Kościele. W diecezji toruńskiej jest wiele organizacji i grup, które chcą, często oddolnie, tworzyć wspólnotę kościelną. To będzie również najważniejszy rys księdza posługi biskupiej?
To jest wpisane w moje hasło biskupie „Omnibus omnia factus” („Stawszy się wszystkim dla wszystkich”) – odwołanie do słów świętego Pawła Apostoła. To jest zawsze pochylanie się nad drugim człowiekiem – jego sprawami, życiem, problemami. Tu jest dużo różnych środowisk, wspólnot – nie tylko chrześcijańskich. One chcą ze sobą współpracować w różnych zakresach. Widzę to i wyczuwam. Myślę, że również potrafią ze sobą współpracować w sprawach ważnych, chociaż z pozoru mogłoby się wydawać, że są od siebie oddalone. Ja się w to wpisuję i chcę, żeby ta posługa właśnie temu służyła.

Chce ksiądz być taką osobą, którą można spotkać na ulicach toruńskiej Starówki i z nią porozmawiać?
Już mnie można spotkać na ulicach Starówki. Dyskretnie przemykam się ulicami, bo też nie chcę, żeby mój spacer zamienił się w nieustanną rozmowę. Nie chcę uchodzić za żadnego celebrytę, bo nim nie jestem. Chcę być mieszkańcem Torunia. Jestem biskupem, ale na Starówce jestem mieszkańcem miasta i zachwycam się tym, co widzę, ludźmi, których spotykam. Chciałbym mieć jednak pewną nutę spokoju i komfortu, pewnej anonimowości, przechadzając się tymi ulicami. Na razie tak jest. Mieszkańcy się czasami kłaniają, ja się również kłaniam i uśmiecham, a potem idę dalej.

W Toruniu bardzo prężnie działa środowisko Radia Maryja i TV Trwam. Na tym polu wasza ekscelencja widzi również możliwość współpracy na rzecz ewangelizacji?
Jeżeli spojrzymy szeroko na całe środowisko Radia Maryja, TV Trwam i „Naszego Dziennika”, to trzeba mieć w sobie dużo złej woli, żeby nie zobaczyć jego działań ewangelizacyjnych. W tych mediach jest informacja o życiu Kościoła, której nie ma w innych mediach w takim wymiarze, co oczywiście zrozumiałe. To także katechezy i konferencje biblijne. No i modlitwa. Przecież czas antenowy w dużej mierze jest przeznaczony na modlitwę. To jest wymiar ewangelizacyjny. Współpraca już jest, z czego korzysta nie tylko ta diecezja, ale również inne diecezje w Polsce. Trzeba spojrzeć na to całe dzieło pozytywnie, gdyż ma ono wielki potencjał ewangelizacyjny.

Jaki rok 2018 ksiądz biskup wymarzył dla siebie i dla diecezji?
O sobie nie chciałbym mówić, wystarczy, że będę miał siłę i będę zdrowy. Nie mam żadnych życzeń i żądań od Pana Boga. W pokornej modlitwie proszę Boga o siłę ewangelizacyjną dla księży, żeby nie zabrakło im entuzjazmu. Współczesny problem Kościoła to nie tylko to, że ludzie od niego odchodzą, ale najpierw – mamy problem z własną mentalnością, z naszym zaangażowaniem, słabnącym duchem, złamaniem przez problemy, które nas dotykają. Życzyłbym sobie, żeby w duchownych i apostołach świeckich był dynamizm ewangelizacyjny, który będzie promieniował na całą diecezję. W wymiarze międzyludzkim chciałbym, żeby był to rok nieco spokojniejszy. Nie chodzi mi o to, że nic nie będziemy robili. Przeciwnie, chciałbym roku bardzo aktywnego, ale spokojniejszego w relacjach międzyludzkich. Bardzo nam tego potrzeba, bo coś się zepsuło. Mało ze sobą rozmawiamy, nie szukamy kompromisów i ustawiamy się do siebie konfrontacyjnie. Chciałbym, żeby kolejne 12 miesięcy było przepełnione dialogiem.

Ma ksiądz postanowienia na nowy rok?
O niektórych nie chciałbym mówić. Zawsze walczę jednak ze swoimi wadami i słabościami. Próbuję za każdym razem wyeliminować chociażby jedną, małą rzecz, zły nawyk. Teraz chciałbym swoją upartość w niektórych sprawach zamienić na konsekwencję, bo jest między nimi różnica.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jurij Felsztyński: Nowe zasady gry według Putina. Podręcznik szpiegowski po rosyjsku

/ MabelAmber

Oficer GRU Siergiej Skripal, skazany w Rosji za zdradę stanu, został najprawdopodobniej otruty gazem paraliżującym w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Jakie mogły być przyczyny i znaczenie tego zamachu? - zastanawia się historyk Jurij Felsztyński w "Gazecie Polskiej".

Wymianę z 2010 r. pułkownika Sergieja Skripala na dziesięciu rosyjskich „śpiochów” aresztowanych w Stanach Zjednoczonych trudno byłoby uznać za typową. Nigdy wcześniej władze sowieckie czy rosyjskie nie wymieniały własnych cywilnych szpiegów na sowieckich czy rosyjskich funkcjonariuszy wywiadu ujętych za granicą. Do tego momentu najczęstszy scenariusz polegał na wymianie pracujących dla zagranicznych wywiadów obywateli innych państw ujętych na terenie Rosji.

Rosjanie, a wcześniej Sowieci, nie wypuszczali jednak z rąk własnych obywateli, którzy dopuścili się zdrady, szpiegując dla obcych państw. To pokazuje, że w 2010 r. Kreml nie miał wyboru i bardzo zależało mu na odzyskaniu dziesięcioosobowego zespołu szpiegów aresztowanego w USA, w skład którego wchodziła choćby „słynna” Anna Chapman.

Od pierwszych chwil spędzonych w Wielkiej Brytanii Skripal znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie. Sam mógł nie zdawać sobie z tego sprawy, bo do tej pory wymieniani szpiedzy nigdy nie byli celem ataków. Aby zrozumieć, jak bezprecedensowy był to atak, wystarczy wyobrazić sobie, że służby USA lub Wielkiej Brytanii przeprowadzają w Moskwie zamach z użyciem trucizny, w którym ginie np. Anna Chapman, a poszkodowanych jest wiele niewinnych i przypadkowych osób.

Użycie trucizny do zabójstwa w porównaniu z użyciem np. broni palnej zawsze wprowadza komplikacje w śledztwie. Najpierw trzeba ustalić, czy ofiarę naprawdę otruto. Potem, jaką truciznę zastosowano i kto był odpowiedzialny za jej użycie. Niezwykle trudno jest o dowody. Jeśli chodzi o zabójstwo Aleksandra Litwinienki, otrutego 1 listopada 2006 r., śledztwo zajęło kilka lat. Nawet gdy przed brytyjskim sądem udowodniono wszystkie zarzuty i poinformowano o tym Kreml, nikt nie wziął odpowiedzialności za morderstwo.

W wypadku Skripala na pewno staniemy przed takimi samymi trudnościami na wszystkich etapach śledztwa, a Władimir Putin i jego współpracownicy będą śmiać się nam w twarz i zamienią całą sprawę w farsę. Trudno spodziewać się czegokolwiek innego, skoro Putin w twórczy sposób sparafrazował znane powiedzenie ze stalinowskiego filmu o Aleksandrze Newskim: „Kto przychodzi do nas z mieczem, od miecza ginie”. W putinowskiej wersji maksyma brzmiała:

„Kto przynosi nam truciznę, sam się otruje”.

Jeszcze bardziej tragiczne jest to, że wcześniej, w dziwnych okolicznościach, zmarli wszyscy pozostali członkowie rodziny Skripala – żona w 2012 r., syn w 2017 r. Pozostała tylko córka, którą otruto wraz z ojcem. Ciągle nie mamy pewności, czy Skripal przeżyje. Litwinienko, otruty 1 listopada, zmarł po 22 dniach. Choć ciągle nie znamy wielu detali, to podobieństwo między tymi dwiema sprawami jest oczywiste. Poza tym to nie pierwszy przykład użycia trucizny do mordu w Rosji lub poza jej granicami. Po Litwinience w 2006 r., w 2012 r. – także w Londynie – otruty został biznesmen Aleksander Pieriepieliczny. W Rosji, w latach 2003–2004, otruci zostali Jurij Szczekocichin i Roman Cepow. Trucizna pozostaje ulubionym narzędziem rosyjskich służb do eliminacji przeciwników.

Także lista tych, którzy w dziwnych okolicznościach rozstali się z życiem w Londynie, może robić wrażenie. Nie można zapominać, że dwóch powiązanych z Litwinienką biznesmenów spotkała śmierć w podejrzanych okolicznościach. W 2008 r., w stosunkowo młodym wieku, zmarł na atak serca Badri Patarkaciszwili, a w 2013 r. Borys Bieriezowski został znaleziony powieszony w domu jego byłej żony.

Niestety, po śmierci Litwinienki jedyny wniosek dla rosyjskiego rządu był taki, że popełniających tego rodzaju zbrodnie nie czekają żadne poważne konsekwencje. Bo dla Kremla pogorszenie opinii na temat Rosji na Zachodzie żadną karą nie jest. Po wszystkich politycznych zabójstwach, po inwazji na Gruzję w 2008 r., po aneksji Krymu i inwazji na Ukrainę w 2014 r., po próbie wpływu na procesy wyborcze w wielu europejskich krajach, a także ingerencji w amerykańskie wybory w 2016 r., wreszcie po ostatnim wystąpieniu prezydenta Putina, w którym w sposób bezpośredni szantażował on cały cywilizowany świat groźbą wojny atomowej, jest w zupełności oczywiste, że władze w Moskwie nie przejmują się tym, jak świat oceni ich działania.

Zarówno w wypadku Anny Politkowskiej w 2006 r. czy Borysa Niemcowa w roku 2015, zabójstwo politycznego przeciwnika reżymu jest zawsze ostrzeżeniem. To jedna z fundamentalnych reguł rosyjskich tajnych służb (FSB i GRU), pochodząca jeszcze z czasów KGB i NKWD. Ta brutalna zasada nakazywała eliminację każdego zdrajcy przy najbliższej możliwej okazji. W sowieckich czasach niewielu decydowało się na ucieczkę, ale niemal wszystkich udało się zgładzić. Dla tych, którzy uciekli z Rosji, śmierć nigdy nie będzie zaskoczeniem. Wszyscy polityczni emigranci wiedzą doskonale, że stałym elementem ich życia jest śmiertelne zagrożenie. To, co jest nowością dla nich wszystkich, to eliminacja członków rodziny kogoś uznanego za zdrajcę lub wymienionego szpiega.

Teraz każdy przeciwnik polityczny rosyjskiego reżymu nie tylko ryzykuje swoje życiem, ale także życie rodziny. Drugi wniosek jest taki, że jakiekolwiek wymiana szpiegów traci sens. Po co starać się o wymianę, skoro Rosja może później i tak „zająć się” nie tylko byłym szpiegiem, ale i jego bliskimi?

Do tej pory takie „specjalne” traktowanie było zarezerwowane tylko dla Lwa Trockiego. Zanim zamordowano go w 1940 r., Stalin wyeliminował najpierw jego młodszego syna Sergieja w ZSRS w roku 1937, a potem starszego syna Lwa w Paryżu w 1938 r.

Próba wyeliminowania Skripala może oznaczać także zagrożenie dla wszystkich obywateli Rosji, którzy uczestniczyli w skomplikowanej operacji wywieraniu wpływu na amerykańskie wybory w 2016 r., zakończone zwycięstwem Donalda Trumpa. Szczególnie obawiać się mogą ci obywatele Rosji, którzy mieszkają za granicą czy bywają w USA i których będzie chciała przesłuchać komisja Muellera. Skoro teraz represje mogą dosięgnąć także rodzinę, to ryzyko jest większe.

Niezależnie od wszystkiego jedno jest jasne: Putin od nowa napisał podręcznik szpiegowskich rozgrywek i jego przekaz jest prosty – od tej pory nie obowiązują żadne reguły.
 

Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl