Noworoczna maskirowka

Polskę obiegła porażająca wiadomość. Oto prezydent Rosji wysłał życzenia noworoczne do 41 szefów państw i rządów. Najdłuższe do prezydenta Chin, Xi Jinpinga. Putin życzył tego i owego także m.in. Donaldowi Trumpowi, Emmanuelowi Macronowi, Angeli Merkel i Viktorowi Orbánowi. O Polsce nie pamiętał.

Co z tego wynika? Nic. Nie przeszkadza to jednak przedstawicielom zaczadzonej opozycji wysnuwać teorii, że oto Polska jest „pomijana na arenie międzynarodowej”. Cóż, znając życie, gdyby Putin skrobnął coś i do nas, przeczytalibyśmy nagłówki w stylu: „Duda obok Trumpa, Orbána, Łukaszenki i krwawego syryjskiego dyktatora. To m.in. im życzenia złożył Władimir Putin”. Nie wiadomo jednak, jak „totalni” pogodzą brak życzeń od Putina z tym, że rząd PiS u ma znajdować się w „objęciach Kremla”. To zapewne jakaś superskomplikowana gra operacyjna FSB.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Radość późnych wnuków

Fortepian Chopina powrócił. „Ten!… co Polskę głosił, od zenitu / Wszechdoskonałości Dziejów / Wziętą, hymnem zachwytu, / Polskę”. Jesteśmy późnymi wnukami tamtego czasu – dnia, gdy Moskale wyrzucili fortepian Chopina przez okno na Krakowskie Przedmieście, gdy „ideał sięgnął bruku”. To wydarzenie – symbol rosyjskiego barbarzyństwa, ale i znak przyszłego tryumfu polskiej kultury – uwiecznił Cyprian Kamil Norwid. Instrument pochodził z warsztatu Fryderyka Buchholtza.

Żaden egzemplarz nie zachował się w dobrym stanie do naszych czasów, nie wiedzieliśmy więc, jak pierwotnie brzmiały utwory Chopina. Współczesne instrumenty brzmią inaczej. Teraz, dzięki resortowi kultury odzyskaliśmy i fortepian Chopina, i oryginalny dźwięk jego utworów. Na podstawie istniejących pierwowzorów powstała kopia fortepianu Buchholtza. Projekt sfinansował PKN Orlen. W sobotę w Teatrze Wielkim dzięki transmisji TVP1 wszyscy mogliśmy usłyszeć Koncert f-moll Chopina zagrany właśnie na tym fortepianie. To symboliczne wydarzenie dla polskiej kultury, najzwyczajniej piękne. Wielkie gratulacje należą się wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu – ten projekt to kolejny przykład dobrej zmiany w sferze kultury.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl