Rok 2017 okiem Twittera

Jak wygląda miniony rok w perspektywie najczęściej klikanych wpisów na moim Twitterze? (Są miesiące, kiedy jest i milion wyświetleń, średnia to pół miliona).

W styczniu standardowo: „Imigranci napadli w Uppsali na kobietę i przez wiele godzin transmitowali gwałty na Facebooku”. „Polscy TIRowcy we Francji tworzą strzeżone konwoje, jak w latach 90. w Rosji albo na Ukrainie; upadek państwa”. 

W lutym najwięcej osób zareagowało na mój komentarz do wpisu z oficjalnego konta PO, który brzmiał: „@SlawekNeumann: Min. #Błaszczak jest indywidualnie, osobiście odpowiedzialny za to, co dzieje się z ochroną najważniejszych osób w państwie”. Zapytałem o Smoleńsk: „Czyli kto był odpowiedzialny za bezpieczeństwo prezydenta LK?”.

W marcu czytano chętnie o niemieckiej manipulacji:

„Wojnę wywołali naziści; obozy zagłady są polskie; naziści to Polacy. Tak sądzi 70% kanadyjskich studentów. Oto jak się robi politykę historyczną”.

Podobnie było z moim apelem:

„Drodzy Niemcy, niech wasze matki i wasi ojcowie nie pouczają nas w kwestii naszego bezpieczeństwa”.

Marzec to notka: „Agnieszka Holland, ur. 28 listopada 1948, zarzuca PJK, ur. 18 czerwca 1949, że jest starcem”. W kwietniu wpis o rządowym tupolewie rozbitym pod Smoleńskiem: „Uderzył w brzozę na wysokości 6 metrów i zrobił beczkę nie zahaczając o ziemię… Za debili macie ludzi?”. W czerwcu zaś pewien plan dla Europy:

„1. zatrzymać przypływ muzułmanów do EU;  2. wydalić wszystkich radykalnych mułłów/zamknąć radykalne meczety; 3. ograniczyć socjal; 4. rozbić getta”.

W lipcu 47 tys. wyświetleń i 1800 interakcji uzyskał wpis demaskujący organizacyjne przygotowanie „spontanicznych protestów”: „Na klatkach schodowych w Warszawie profesjonalne plakaty o treści: »Veto, 3 x NIE«. Kto drukował, kto rozwieszał spontanicznie? Ile to kosztowało?”. Podobnie było z konstatacją: „Kolonizatorzy policzyli, ile miliardów euro już kosztowały ich rządy PiS oraz ile będą kosztować. To jest wojna na śmierć i życie”. Ta wojna dalej trwa. A kto w niej uczestniczy?

„Widać wyraźnie, kto gra na rozbicie jednolitego obozu patriotycznego: m.in. tygodnik pana Michała Lisieckiego”. 

Klikało się też o Puszczy Białowieskiej: „Kiedy zaczynałem studia geograficzne, lasy w Polsce zajmowały 23,5%, dziś 29,5% kraju”. I tak doszliśmy do listopada: „Robienie na arenie międzynarodowej z Polaków nazistów to ciąg dalszy delegitymizowania rządów PiS i przygotowanie do obalenia demokratycznie wybranej władzy metodą à la 2007 r.”. A na koniec przypomniałem: „Mundial będzie w kraju, który oderwał od sąsiada Krym i okupuje część Donbasu”. Twitter rządzi!

OK?

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Radość późnych wnuków

Fortepian Chopina powrócił. „Ten!… co Polskę głosił, od zenitu / Wszechdoskonałości Dziejów / Wziętą, hymnem zachwytu, / Polskę”. Jesteśmy późnymi wnukami tamtego czasu – dnia, gdy Moskale wyrzucili fortepian Chopina przez okno na Krakowskie Przedmieście, gdy „ideał sięgnął bruku”. To wydarzenie – symbol rosyjskiego barbarzyństwa, ale i znak przyszłego tryumfu polskiej kultury – uwiecznił Cyprian Kamil Norwid. Instrument pochodził z warsztatu Fryderyka Buchholtza.

Żaden egzemplarz nie zachował się w dobrym stanie do naszych czasów, nie wiedzieliśmy więc, jak pierwotnie brzmiały utwory Chopina. Współczesne instrumenty brzmią inaczej. Teraz, dzięki resortowi kultury odzyskaliśmy i fortepian Chopina, i oryginalny dźwięk jego utworów. Na podstawie istniejących pierwowzorów powstała kopia fortepianu Buchholtza. Projekt sfinansował PKN Orlen. W sobotę w Teatrze Wielkim dzięki transmisji TVP1 wszyscy mogliśmy usłyszeć Koncert f-moll Chopina zagrany właśnie na tym fortepianie. To symboliczne wydarzenie dla polskiej kultury, najzwyczajniej piękne. Wielkie gratulacje należą się wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu – ten projekt to kolejny przykład dobrej zmiany w sferze kultury.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl