Rozpoczęła się sylwestrowa zabawa w Berlinie. Jedna z atrakcji: punkty dla molestowanych kobiet

/ Kai_Vogel

  

Pod Bramą Brandenburską w Berlinie rozpoczęła się największa w Europie sylwestrowa zabawa pod gołym niebem. Na scenie zbudowanej pod historyczną budowlą występują do północy niemieccy i zagraniczni artyści. Organizatorzy spodziewają się nawet miliona osób. Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie... punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc.

Jako pierwsza wystąpiła niemiecka piosenkarka Alice Merton, której utwór "No Roots" stał się w tym roku przebojem. W programie są też występy Spider Murphy Gang, MICAR i Conchity.

Policja podała, że wczesnym wieczorem na ogrodzonym i pilnie strzeżonym terenie zabawy między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dobrej zabawie sprzyja pogoda - jest ciepło, choć deszczowo. Na razie nie zanotowano żadnych incydentów.

Ze względu na niebezpieczeństwo zamachów uczestnicy imprezy są przy wejściu na teren dokładnie kontrolowani. Bezpieczeństwa strzeże 1,6 tys. policjantów i 500 porządkowych oraz niemal 1,5 tys. strażaków. W pogotowiu jest 140 ratowników medycznych.

Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc. Pomysł utworzenia "Safety Areas" krytykowany był w minionych dniach jako przyznanie się władz Berlina do tego, że nie są w stanie zapewnić kobietom bezpieczeństwa na całym terenie sylwestrowej imprezy.

Berliński Sylwester pod chmurką zakończy się o północy pokazem sztucznych ogni. W Nowy Rok po uczestnikach zabawy posprząta 600 pracowników zakładów oczyszczania miasta.

Zabawa sylwestrowa odbywa się też w Kolonii, gdzie dwa lata temu doszło do masowych przypadków molestowania seksualnego kobiet. 1,4 tys. policjantów pilnuje, by w tym roku nie doszło do podobnych wydarzeń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

TV Republika w rocznicę stanu wojennego - oglądaj

TV Republika / Telewizja Republika/screen

  

37 lat temu, w nocy rozpoczął się stan wojenny przygotowany przez komunistyczną władzę i gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Jeszcze na kilkadziesiąt minut przed północą rozpoczęła się akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych oraz central telefonicznych. Zaraz po północy zamilkły telefony. Więcej o wydarzeniach tamtych dni dziś w Telewizji Republika.

W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością” a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji.

W Telewizji Republika o stanie wojennym mówić będą m.in. Tadeusz Płużański, Rafał Dmochowski, Janina Jadwiga Chmielowska, Jan Rulewski, Anna Kołakowska, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda.

Dzisiejsza ramówka Telewizji Republika:

15:45 - Tadeusz Płużański - publicysta, historyk

17:20 - Rafał Dmochowski - artysta, plastyk, Janina Jadwiga Chmielowska - opozycjonistka, publicystka

17:36 - Jan Rulewski - PO-KO

17:53 - Anna Kołakowska - działaczka Solidarności, najmłodszy polityczny więzień PRL

20:00 - Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl