Rozpoczęła się sylwestrowa zabawa w Berlinie. Jedna z atrakcji: punkty dla molestowanych kobiet

/ Kai_Vogel

  

Pod Bramą Brandenburską w Berlinie rozpoczęła się największa w Europie sylwestrowa zabawa pod gołym niebem. Na scenie zbudowanej pod historyczną budowlą występują do północy niemieccy i zagraniczni artyści. Organizatorzy spodziewają się nawet miliona osób. Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie... punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc.

Jako pierwsza wystąpiła niemiecka piosenkarka Alice Merton, której utwór "No Roots" stał się w tym roku przebojem. W programie są też występy Spider Murphy Gang, MICAR i Conchity.

Policja podała, że wczesnym wieczorem na ogrodzonym i pilnie strzeżonym terenie zabawy między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dobrej zabawie sprzyja pogoda - jest ciepło, choć deszczowo. Na razie nie zanotowano żadnych incydentów.

Ze względu na niebezpieczeństwo zamachów uczestnicy imprezy są przy wejściu na teren dokładnie kontrolowani. Bezpieczeństwa strzeże 1,6 tys. policjantów i 500 porządkowych oraz niemal 1,5 tys. strażaków. W pogotowiu jest 140 ratowników medycznych.

Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc. Pomysł utworzenia "Safety Areas" krytykowany był w minionych dniach jako przyznanie się władz Berlina do tego, że nie są w stanie zapewnić kobietom bezpieczeństwa na całym terenie sylwestrowej imprezy.

Berliński Sylwester pod chmurką zakończy się o północy pokazem sztucznych ogni. W Nowy Rok po uczestnikach zabawy posprząta 600 pracowników zakładów oczyszczania miasta.

Zabawa sylwestrowa odbywa się też w Kolonii, gdzie dwa lata temu doszło do masowych przypadków molestowania seksualnego kobiet. 1,4 tys. policjantów pilnuje, by w tym roku nie doszło do podobnych wydarzeń.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wystartował 28. Festiwal Mozartowski. ZDJĘCIA

/ fot. Jarosław Budzyński/WOK

  

W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, argentyńska sopranistka Verónica Cangemi wraz Zespołem Instrumentów Danych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antuqae Collegium Varsoviense oraz Zespołem Wokalnym WOK pod batutą brazylijskiego dyrygenta José Maria Florêncio, zainaugurowali 28. Festiwal Mozartowski.

Znakomitej śpiewaczce partnerował wybitny polski bas-baryton, Artur Janda. Koncert prowadziła Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.   W programie koncertu, obok najsłynniejszych arii sopranowych z mozartowskich oper, które są specjalnością Cangemi, zabrzmiały uwertury, duety, całość dopełniły arie w wykonaniu Artura Jandy oraz wspaniałe chóry (m.in. z „Idomeneo”, „Wesela Figara” i „Czarodziejskiego fletu”).  

Na galę inaugurującą miesięczny festiwal (łącznie czeka nas blisko 60 wydarzeń: koncerty symfoniczne i oratoryjne, spektakle operowe, koncerty kameralne, specjalne koncerty-spektakle dla dzieci, recitale wokalne) koncertowe studio zostało specjalnie zaaranżowane, scenografię przygotowała Katarzyna Gabrat-Szymańska,  znana z licznych projektów teatralny i telewizyjnych w tym realizowanych w Warszawskiej Operze Kameralnej.   Entuzjastyczna reakcja melomanów potwierdziła, że warszawska publiczność złakniona jest wydarzeń muzycznych takich, jak sobotnia gala. W kuluarowych rozmowach krytyków i miłośników opery, słychać było opinie, że Warszawa ma pecha jeśli chodzi o wizyty znakomitych śpiewaków i śpiewaczek, którzy w sposób tak przekrojowy i porywający prezentowaliby repertuar monograficzny, w szczególności tak wymagający jak mozartowski. Częściej operowe gwiazdy odwiedzają Kraków, Katowice i Wrocław, dziwnym trafem omijając Stolicę.  

Stąd fakt zaproszenia Verónicy Cangemi jako gwiazdy gali otwierającej Festiwal, jednomyślnie uznano za przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Owacyjne przyjęcie publiczności, wywołany gromkimi brawami bis, były tego najlepszym dowodem.   Sobotni koncert został zorganizowany przez Warszawską Operę Kameralną przy współpracy z Ambasadą Republiki Argentyny w Warszawie. Festiwal Mozartowski w Warszawie potrwa do 14 lipca.   Szczegółowy program pod internetowym adresem: repertuar.operakameralna.pl

Źródło: WOK, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl