Rozpoczęła się sylwestrowa zabawa w Berlinie. Jedna z atrakcji: punkty dla molestowanych kobiet

/ Kai_Vogel

Pod Bramą Brandenburską w Berlinie rozpoczęła się największa w Europie sylwestrowa zabawa pod gołym niebem. Na scenie zbudowanej pod historyczną budowlą występują do północy niemieccy i zagraniczni artyści. Organizatorzy spodziewają się nawet miliona osób. Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie... punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc.

Jako pierwsza wystąpiła niemiecka piosenkarka Alice Merton, której utwór "No Roots" stał się w tym roku przebojem. W programie są też występy Spider Murphy Gang, MICAR i Conchity.

Policja podała, że wczesnym wieczorem na ogrodzonym i pilnie strzeżonym terenie zabawy między Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Dobrej zabawie sprzyja pogoda - jest ciepło, choć deszczowo. Na razie nie zanotowano żadnych incydentów.

Ze względu na niebezpieczeństwo zamachów uczestnicy imprezy są przy wejściu na teren dokładnie kontrolowani. Bezpieczeństwa strzeże 1,6 tys. policjantów i 500 porządkowych oraz niemal 1,5 tys. strażaków. W pogotowiu jest 140 ratowników medycznych.

Po raz pierwszy w historii zabaw sylwestrowych organizatorzy urządzili na terenie punkty, w których kobiety, w przypadku molestowania seksualnego lub innych incydentów, mogą zgłosić się po radę i pomoc. Pomysł utworzenia "Safety Areas" krytykowany był w minionych dniach jako przyznanie się władz Berlina do tego, że nie są w stanie zapewnić kobietom bezpieczeństwa na całym terenie sylwestrowej imprezy.

Berliński Sylwester pod chmurką zakończy się o północy pokazem sztucznych ogni. W Nowy Rok po uczestnikach zabawy posprząta 600 pracowników zakładów oczyszczania miasta.

Zabawa sylwestrowa odbywa się też w Kolonii, gdzie dwa lata temu doszło do masowych przypadków molestowania seksualnego kobiet. 1,4 tys. policjantów pilnuje, by w tym roku nie doszło do podobnych wydarzeń.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Parlament Europejski przestrzega przed rosyjską dezinformacją

/ kremlin.ru

Europosłowie prawie wszystkich grup politycznych przestrzegali w Strasburgu przed wtrącaniem się Rosji w sprawy UE i dezinformacją Kremla. Apelowali o zintensyfikowanie działań w UE, które mają przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

Oddziaływanie rosyjskiej propagandy na państwa UE oraz wywieranie wpływu na wybory w niektórych krajach poprzez dezinformację były przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Dla PE jest to kolejna tego typu debata. Już w 2016 roku posłowie ostrzegali, że Kreml nasilił propagandę przeciwko UE po zajęciu Krymu i rozpoczęciu wojny hybrydowej w Donbasie. Do poprzedniej rezolucji PE na temat rosyjskiej dezinformacji nawiązał podczas środowej debaty unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King, przypominając, że odbyła się ona z inicjatywy europosłanki PiS, Anny Fotygi.

Komisarz przekonywał, że kampanie dezinformacyjne Kremla są strategią zsynchronizowaną tak, by te same przekazy ukazywały się jednocześnie w wielu krajach na różnych kanałach informacyjnych.

Władze rosyjskie tak naprawdę nie ukrywają celów tej kampanii. Oficjalna doktryna wojskowa, główni generałowie - wszyscy oni mówią o fałszywych danych i fałszywych informacjach jako części działań wojskowych. Państwa członkowskie są na pierwszej linii tych działań

– powiedział King.

Przypomniał, że to właśnie dlatego w UE powstała specjalna grupa do walki z dezinformacją.

Chcemy wzmocnić media w państwach członkowskich i w krajach sąsiadujących i chcemy również poprawić nasze reakcje na działania dezinformacyjne 

– powiedział.

Jego zdaniem UE powinna podwoić wysiłki, by „unicestwić tę propagandę”.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl