Hiszpania z kolejnym "Atlasem"

/ flickr.com

  

Hiszpańskie Siły Powietrzne (Ejército del Aire/EdA) odebrały w piątek drugi z 27 zamówionych ciężkich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas. Uroczystość przekazania samolotu, w której wzięła udział szefowa resortu obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal García, miała miejsce w zakładach Airbusa w Sewilli.

Dyrektoriat generalny ds. zakupów wojskowych (Dirección General de Armamento y Material, DGAM) pierwszy z samolotów transportowych Airbus A400M Atlas dostarczył w listopadzie br. Kolejne 14 egzemplarzy trafi do hiszpańskiej armii do 2022 r. Po tym okresie nastąpi realizacja kolejnej części umowy. Łącznie Hiszpania pozyska 27 ciężkich samolotów od Airbusa. 

A400M jest konstrukcją stworzoną przy współpracy Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Luksemburga oraz Turcji które zamierzają zastąpić używane obecnie do transportu samoloty takie jak C-130 Hercules oraz Transall C-160. Niestety podczas prac przekroczono zarówno wyznaczony budżet jak i nie dotrzymano terminów dotyczących realizacji programu, co było związane m.in. z problemami technicznymi.

Maksymalny zasięg Airbusa A400M wynosi 9 300 km., a jego prędkość przelotowa to 780 km/h. Jest w stanie zabrać ze sobą ładunek o masie do 37 ton i może operować w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Do lądowania i startowania może korzystać z nieutwardzonych pasów startowych. Latać może na bardzo niskich pułapach wynoszących 46 m. w dzień i 91 m. w nocy. A400M może operować zarówno jako tankowiec jak i pobierać paliwo od innych maszyn w locie. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Kulisy operacji wymierzonej w Antoniego Macierewicza i jego rodzinę

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W dzisiejszym wydaniu programu „Koniec systemu” Dorota Kania zajęła się tematem inwigilacji prowadzonej przez komunistyczną bezpiekę i publikacji zbieranych przez esbeków wrażliwych danych. „Musimy szukać odpowiedzi na pytanie, jakie intencje kryły się w użyciu tych informacji. Wszystko wskazuje na to, że nie służy to żadnej kwestii poznania PRLu” - mówił w rozmowie z Dorotą Kanią, profesor Jan Żaryn. Rozmowa dotyczyła informacji opublikowanych w książce „Antoni Macierewicz - biografia nieautoryzowana”.

Jak zauważają rozmówcy Doroty Kani, w książce znaleźć można wiele informacji, które są po prostu nieprawdziwe, ale także składa się ona w dużej mierze z notatek prywatnych, często intymnych rozmów pomiędzy małżonkami Antonim i Hanną Macierewicz.

- Książka jest pod wieloma względami skandaliczna. Widać, że autorzy mylą podstawowe pojęcia i na tej podstawie stawiają szereg bardzo poważnych oskarżeń wobec Antoniego Macierewicza – zwraca uwagę historyk IPN Piotr Gontarczyk.

To właśnie zapis prywatnych rozmów czy też listowych korespondencji budzi najwięcej zastrzeżeń wśród historyków, recenzentów i czytelników książki.

- Hania była bardzo zdenerwowana Zdawała sobie sprawę, że nic dobrego dla niej, ani dla męża z tego nie wyniknie. W książce jest rozdział poświęcony rodzinie czyli Hani i Oli, jej córce. Po tylu latach dziennikarze sięgają do metod, które stosowali esbecy. Bardzo jej współczujemy, że musi przeżywać to, co przeżywała w czasie stanu wojennego - mówi Anna Bielańska, przedstawicielka Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych, a prywatnie przyjaciółka Hanny Macierewicz.

  
Z kolei prof. Jan Żaryn przypomina skandaliczne wypowiedzi Adama Michnika w sprawie akt IPN i wykorzystywania zapisów z prywatnych notatek.

- Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie są intencje piszących. Jeżeli są zdrowe warsztatowo, tak jak np. Pani Joanny Siedleckiej, która bardzo głęboko wnika w akty IPN, to służy to wyjaśnieniu ówczesnej rzeczywistości [...] Była kiedyś taka publiczna dyskusja wywołana przez Adama Michnika,który stwierdził, że jakikolwiek historyk użyje podsłuchów esbeckich, to sam zmieni się w tego esbeka i wytoczy mu proces – podkreśla prof. Żaryn.


cytaty za telewizjarepublika.pl

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl