Hiszpania z kolejnym "Atlasem"

/ flickr.com

Hiszpańskie Siły Powietrzne (Ejército del Aire/EdA) odebrały w piątek drugi z 27 zamówionych ciężkich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas. Uroczystość przekazania samolotu, w której wzięła udział szefowa resortu obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal García, miała miejsce w zakładach Airbusa w Sewilli.

Dyrektoriat generalny ds. zakupów wojskowych (Dirección General de Armamento y Material, DGAM) pierwszy z samolotów transportowych Airbus A400M Atlas dostarczył w listopadzie br. Kolejne 14 egzemplarzy trafi do hiszpańskiej armii do 2022 r. Po tym okresie nastąpi realizacja kolejnej części umowy. Łącznie Hiszpania pozyska 27 ciężkich samolotów od Airbusa. 

A400M jest konstrukcją stworzoną przy współpracy Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Luksemburga oraz Turcji które zamierzają zastąpić używane obecnie do transportu samoloty takie jak C-130 Hercules oraz Transall C-160. Niestety podczas prac przekroczono zarówno wyznaczony budżet jak i nie dotrzymano terminów dotyczących realizacji programu, co było związane m.in. z problemami technicznymi.

Maksymalny zasięg Airbusa A400M wynosi 9 300 km., a jego prędkość przelotowa to 780 km/h. Jest w stanie zabrać ze sobą ładunek o masie do 37 ton i może operować w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Do lądowania i startowania może korzystać z nieutwardzonych pasów startowych. Latać może na bardzo niskich pułapach wynoszących 46 m. w dzień i 91 m. w nocy. A400M może operować zarówno jako tankowiec jak i pobierać paliwo od innych maszyn w locie. 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Usłyszał zarzut za to co zrobił przed siedzibą PiS

/ policja.pl

Zarzut zniszczenia mienia przedstawiła policja mężczyźnie, który wczoraj brał udział w incydencie przed siedzibą PiS, obrzuconą woreczkami z czerwoną farbą. Po przesłuchaniu mężczyzna został zwolniony do domu - poinformowała dzisiaj Komenda Stołeczna Policji.

W środę wieczorem przed warszawską siedzibą PiS, po zakończeniu demonstracji przeciwko zaostrzeniu prawa dotyczącego aborcji kilka osób obrzuciło budynek przy Nowogrodzkiej woreczkami z farbą. Jak informowano jedna z osób została doprowadzona do jednostki policji i przesłuchana. Mężczyźnie przedstawiono zarzut zniszczenia mienia. Będzie odpowiadał z "wolnej stopy". Trwa ustalanie pozostałych osób, które brały udział w incydencie.

"Jedna osoba została doprowadzona do komendy rejonowej na Ochocie. Została przesłuchana, przedstawiono jej zarzuty i po przesłuchaniu i postawionych zarzutach została zwolniona do domu" - poinformowała w czwartek podinsp. Anna Kędzierzawska z Komendy Stołecznej Policji.

Policja ustala także tożsamość pozostałych osób, które rzucały woreczkami z farbą. W związku z incydentem zabezpieczono m.in. nagrania z kamer monitoringu.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl