Hiszpania z kolejnym "Atlasem"

/ flickr.com

Hiszpańskie Siły Powietrzne (Ejército del Aire/EdA) odebrały w piątek drugi z 27 zamówionych ciężkich samolotów transportowych Airbus A400M Atlas. Uroczystość przekazania samolotu, w której wzięła udział szefowa resortu obrony Hiszpanii María Dolores de Cospedal García, miała miejsce w zakładach Airbusa w Sewilli.

Dyrektoriat generalny ds. zakupów wojskowych (Dirección General de Armamento y Material, DGAM) pierwszy z samolotów transportowych Airbus A400M Atlas dostarczył w listopadzie br. Kolejne 14 egzemplarzy trafi do hiszpańskiej armii do 2022 r. Po tym okresie nastąpi realizacja kolejnej części umowy. Łącznie Hiszpania pozyska 27 ciężkich samolotów od Airbusa. 

A400M jest konstrukcją stworzoną przy współpracy Hiszpanii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Luksemburga oraz Turcji które zamierzają zastąpić używane obecnie do transportu samoloty takie jak C-130 Hercules oraz Transall C-160. Niestety podczas prac przekroczono zarówno wyznaczony budżet jak i nie dotrzymano terminów dotyczących realizacji programu, co było związane m.in. z problemami technicznymi.

Maksymalny zasięg Airbusa A400M wynosi 9 300 km., a jego prędkość przelotowa to 780 km/h. Jest w stanie zabrać ze sobą ładunek o masie do 37 ton i może operować w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Do lądowania i startowania może korzystać z nieutwardzonych pasów startowych. Latać może na bardzo niskich pułapach wynoszących 46 m. w dzień i 91 m. w nocy. A400M może operować zarówno jako tankowiec jak i pobierać paliwo od innych maszyn w locie. 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Model-18 w Dowództwie Generalnym

/ mat. DG RSZ

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończył się trening sztabowy pod kryptonimem Model-18.

Trening sztabowy, którego kierownikiem był dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika zrealizowany został na Stanowisku Dowodzenia DG RSZ oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i stanowił kontynuację szkolenia z lat ubiegłych. Ćwiczącym dowódcą był I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Głównym celem treningu było doskonalenie umiejętności poszczególnych osób funkcyjnych, a także zgrywanie zakresu odpowiedzialności działania poszczególnych żołnierzy obsady Stanowiska Dowodzenia - podaje oficjalny portal DG RSZ.

W trakcie ćwiczenia sprawdzano również jakość oraz prawidłowość wytwarzania i obiegu dokumentów zgodnie z przyjętymi procedurami.

Ponadto trening pozwolił zweryfikować poprawność funkcjonowania obszarów: dowodzenia jednostkami niebiorącymi bezpośredniego udziału w operacji, zabezpieczenia logistycznego wojsk, działania podczas zakłóceń systemów łączności, reagowania na zagrożenia czynnikami masowego rażenia czy współpracy z układem pozamilitarnym - czytamy. 

Źródło: DG RSZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl