Rosyjska armia zwiększa obecność w Syrii

/ By Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45591098

Prezydent Rosji Władimir Putin ratyfikował w piątek dokument dotyczący rozszerzenia możliwości korzystania przez Marynarkę Wojenną Federacji Rosyjskiej z syryjskiej bazy morskiej w mieście Tartus.

Dokument został 21 grudnia przyjęty w Dumie Państwowej, pięć dni później zaaprobowany natomiast przez Radę Federacji. Według umowy aż 11 rosyjskich okrętów, w tym krążowniki atomowe, będą mogły korzystać z syryjskich portów oraz działać na ich wodach. Obecnie infrastruktura w Tartus umożliwia na stacjonowanie tam jedynie jednego okrętu.

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej otrzymała ponadto prawo do korzystania z infrastruktury wojskowej bez żadnych opłat przez okres 49 lat. Współpraca może być wydłużona automatycznie na kolejne 25 lat — chyba że jedna ze stron nie wyrazi na to zgody. Zarówno personel jak i członkowie załogi cieszyć się mają pełnym immunitetem oraz podlegać będą tylko pod rosyjską jurysdykcję. Przedstawiciele syryjskich władz nie będą mogli wizytować bazy bez zgody jej dowódcy.

Co więcej, rosyjskie pojazdy oraz jednostki powietrzne i morskie w bazie Tartus również cieszyć się będą pełnym immunitetem. Za ochronę przeciwlotniczą oraz przeciwokrętową bazy odpowiadać ma strona rosyjską, a ochrona lądowa pozostanie w gestii syryjskiej.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Kolejna hucpa Platformy

/ Piotr Galant

Platforma Obywatelska złoży wniosek do KRRiT o wstrzymanie finansowania telewizji publicznej z budżetu państwa - poinformowały posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Iwona Śledzińska-Katarasińska. A jakieś merytoryczne pomysły bez robienia igrzysk?

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska przekonywała na konferencji prasowej w Sejmie, że w TVP "nagminnie" łamany jest art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, który zakłada, że publiczna telewizja realizuje "misję publiczną, oferując (...) całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu".

W związku z tym - jak mówiła - Platforma złoży w czwartek wniosek do KRRiT o wstrzymanie finansowania telewizji publicznej z budżetu państwa.

"Nie ma tam (w TVP - PAP) obiektywizmu, ani rzetelności, ani bezstronności. Programy informacyjne i programy publicystyki społeczno-gospodarczo-politycznej są de facto tubą propagandową rządu" - oceniła Śledzińska-Katarasińska. Jej zdaniem, w TVP jest "porażająca dysproporcja" w czasie antenowym, poświęcanym ugrupowaniom koalicji rządzącej i partiom opozycyjnym.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że Platforma oczekuje, iż Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak wydawane były środki z budżetu przez TVP.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl