Katar kupuje myśliwce F-15

/ flickr.com

  

Amerykański koncern lotniczy Boeing otrzymał od Pentagonu kontrakt wart 6.17 mld dolarów na wyprodukowanie oraz dostarczenie 36 myśliwców wielozadaniowych F-15QA Advanced Eagle do Kataru. Kontrakt realizowany będzie w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) – informuje amerykański Departament Obrony.

Według umowy Siły Powietrzne Kataru (QEAF) mają otrzymać myśliwce wielozadaniowe F-15QA do 30 grudnia 2022 roku. Warto przypomnieć że amerykański Departament Stanu w listopadzie 2016 roku zatwierdził sprzedaż do Kataru za kwotę 21.1 mld dolarów 72 myśliwców F-15QA. Z kolei w listopadzie br. amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zapewnienie całościowego wsparcia myśliwcom wielozadaniowym F-15QA będącym w służbie tego kraju. Kontrakt ma być realizowany w ramach programu Foreign Military Sale, a jego koszty szacowane są na 1.1 mld dolarów.

Jest to już kolejny duży kontrakt zbrojeniowy, mający zwiększyć możliwości katarskiego lotnictwa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy władze w Dosze zakupiły dla QEAF 36 myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale od Francji za sumę 7 mld dolarów oraz 24 myśliwce wielozadaniowe 24 Eurofighter Typhoons od Wielkiej Brytanii za kwotę 6.7 mld dolarów. Samoloty te wraz z zakupionymi 36 egzemplarzami F-25QA wzmocniły znacząco potencjał militarny Sił Powietrznych Kataru, w następstwie czego planowane jest wycofanie ze służby 12 samolotów Dassault Mirage 2000.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Postanowienie unijnego Trybunału prowizoryczne? Zdecydowane stanowisko polskie MSZ

Zdjęcie ilustracyjne / fot. twitter.com/MSZ_RP

  

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie pozostawia żadnych wątpliwości. Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to prowizorka, wydana bez żadnych konsultacji z polską stroną.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

W komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczonym m.in. na Twitterze podkreślono, że "postanowienie TSUE ma charakter prowizoryczny i zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski".

"Nie jest ono ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych, które zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią PL na wniosek KE"

- zaznaczył resort spraw zagranicznych.

Trybunał w oficjalnym komunikacie wskazał, że "Polska zostaje zobowiązana, by natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego". Decyzję wydała sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która jest wiceprezesem Trybunału.

Decyzja zabezpieczająca, tzw. środki tymczasowe, obowiązuje państwo członkowskie natychmiastowo po jej wydaniu. Nie ma od niej odwołania, ale nie jest ona ostateczna, bowiem w ciągu kilku tygodni odbędzie się rozprawa w Trybunale, podczas której Polska i Komisja Europejska będą przedstawiać swoje argumenty.

Po tej rozprawie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda ostateczną decyzję co do tzw. środków tymczasowych. Będzie ona obowiązywać do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie skargi Komisji Europejskiej na ustawę dotyczącą Sądu Najwyższego. Orzeczenie to może zostać wydane za kilka miesięcy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl