Katar kupuje myśliwce F-15

/ flickr.com

Amerykański koncern lotniczy Boeing otrzymał od Pentagonu kontrakt wart 6.17 mld dolarów na wyprodukowanie oraz dostarczenie 36 myśliwców wielozadaniowych F-15QA Advanced Eagle do Kataru. Kontrakt realizowany będzie w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) – informuje amerykański Departament Obrony.

Według umowy Siły Powietrzne Kataru (QEAF) mają otrzymać myśliwce wielozadaniowe F-15QA do 30 grudnia 2022 roku. Warto przypomnieć że amerykański Departament Stanu w listopadzie 2016 roku zatwierdził sprzedaż do Kataru za kwotę 21.1 mld dolarów 72 myśliwców F-15QA. Z kolei w listopadzie br. amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zapewnienie całościowego wsparcia myśliwcom wielozadaniowym F-15QA będącym w służbie tego kraju. Kontrakt ma być realizowany w ramach programu Foreign Military Sale, a jego koszty szacowane są na 1.1 mld dolarów.

Jest to już kolejny duży kontrakt zbrojeniowy, mający zwiększyć możliwości katarskiego lotnictwa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy władze w Dosze zakupiły dla QEAF 36 myśliwców wielozadaniowych Dassault Rafale od Francji za sumę 7 mld dolarów oraz 24 myśliwce wielozadaniowe 24 Eurofighter Typhoons od Wielkiej Brytanii za kwotę 6.7 mld dolarów. Samoloty te wraz z zakupionymi 36 egzemplarzami F-25QA wzmocniły znacząco potencjał militarny Sił Powietrznych Kataru, w następstwie czego planowane jest wycofanie ze służby 12 samolotów Dassault Mirage 2000.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sakiewicz mocno o Tusku: Mamy do czynienia ze zbrodniczym idiotą

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Mamy do czynienia (…) ze zbrodniczym idiotą, który nie chce się dowiedzieć, co i jak ustalał jego urzędnik w cztery oczy. Zginął prezydent. Donald Tusk po 10 kwietnia 2010 roku miał obowiązek zapoznać się i zapoznać też władze śledcze ze wszystkim, co tej sprawy dotyczyło - powiedział na antenie TVP Info redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

W programie Michała Rachonia „Minęła 20” rozmawiano o zeznaniach Donalda Tuska, który odpowiadał na pytania przed sądem w procesie byłego szefa jego kancelarii Tomasza Arabskiego. Sprawa dotyczy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Nie wiem, czy głównym celem jest obrona Tomasza Arabskiego, czy głównym celem jest obrona Donalda Tuska. Tusk zeznaje, jakby sam się bronił, bo gdyby inaczej zaznawał – a to już nie chodzi o to, że Tomasz Arabski mógłby odzyskać pamięć w odpowiedzi na to, co mógłby powiedzieć o nim Donald Tusk – ale też ta sprawa bezpośrednio obciąża Donalda Tuska

- mówił Sakiewicz.

Jak podkreślił, Tomasz Arabski był wykonawcą pewnych rzeczy, jednak z Putinem rozmawiał  sam Donald Tusk, podobnie jak Donald Tusk nadzorował służby.

Zdaniem Sakiewicza istotne są pytania: kto podjął decyzję o rozdzieleniu wizyt, „na pewno bez Donalda Tuska nie byłoby to możliwe” i kto podjął decyzję o obniżeniu rangi wizyty.

Obniżenie rangi, wykazywał Sakiewicz, to nie tylko jawne upokorzenie polskiego prezydenta, ale również jednoczesne obniżenie rangi bezpieczeństwa. 

Nie było oficerów BOR-u, nie było rozpoznania SKW (…), nie reagowano na bardzo niedobre sygnały, jak np. faks z możliwym ostrzeżeniem o ataku na samolot NAT-owski kilkanaście godzin przed tragedią 

- wyliczał. 

Według Tomasza Sakiewicza istotny etap tej tragedii zaczyna się restauracji w Moskwie. 

Mówienie o tym, że go to nie interesuje, jest absolutną drwiną również z członków Platformy Obywatelskiej, którzy tam zginęli

- powiedział.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl