Nigeria wkrótce z Super Tucanami

/ flickr.com

Stany Zjednoczone wyraziły w tym tygodniu zgodę na sprzedaż Nigerii dwunastu samolotów szturmowych A29 Super Tucano wraz z uzbrojeniem, serwisem oraz pakietem szkoleniowym dla pilotów za łączną kwotę 593 mln dolarów.

Sama umowa na dostawę do Sił Powietrznych Nigerii (NAF) samolotów A29 Super Tucano ma zostać podpisana jeszcze przed 20 lutym 2018 roku. Rząd w Abudży od 2015 roku starał się o zakup tych samolotów, które posłużyć mają m.in. do walki z islamska terrorystyczną organizacją Boko Haram. Niestety administracja Białego Domu odkładała decyzję o udzieleniu zgody na sprzedaż Super Tucanów ze względu na wątpliwości co do przestrzegania praw człowieka przez rząd w Nigerii. Sytuacja zmieniła się po wyborze na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. W lutym podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Nigerii Muhammadu Buhari wyraził się przychylnie o sprzedaży samolotów dla NAF.

Poza 12 samolotami, umowa zawiera dostawę uzbrojenia, amunicji, szkolenia oraz sprzęt umożliwiający prowadzenie serwisu maszyn. Embraer A-29 Super Tucano jest lekkim jednomiejscowym samolotem szturmowym o zasięgu ponad 4 tysięcy km., operującym na pułapie powyżej 10 km. i osiągającym prędkość 593 km/h. Wykorzystywany jest zarówno do bliskiego wsparcia z powietrza, misji rozpoznawczych oraz jako samolot szkoleniowy. W porównaniu do samolotów takich jak A-10 oraz F-16 koszty operacyjne i eksploatowania Super Tucano są znacznie mniejsze.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Parlament Europejski przestrzega przed rosyjską dezinformacją

/ kremlin.ru

Europosłowie prawie wszystkich grup politycznych przestrzegali w Strasburgu przed wtrącaniem się Rosji w sprawy UE i dezinformacją Kremla. Apelowali o zintensyfikowanie działań w UE, które mają przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

Oddziaływanie rosyjskiej propagandy na państwa UE oraz wywieranie wpływu na wybory w niektórych krajach poprzez dezinformację były przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Dla PE jest to kolejna tego typu debata. Już w 2016 roku posłowie ostrzegali, że Kreml nasilił propagandę przeciwko UE po zajęciu Krymu i rozpoczęciu wojny hybrydowej w Donbasie. Do poprzedniej rezolucji PE na temat rosyjskiej dezinformacji nawiązał podczas środowej debaty unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King, przypominając, że odbyła się ona z inicjatywy europosłanki PiS, Anny Fotygi.

Komisarz przekonywał, że kampanie dezinformacyjne Kremla są strategią zsynchronizowaną tak, by te same przekazy ukazywały się jednocześnie w wielu krajach na różnych kanałach informacyjnych.

Władze rosyjskie tak naprawdę nie ukrywają celów tej kampanii. Oficjalna doktryna wojskowa, główni generałowie - wszyscy oni mówią o fałszywych danych i fałszywych informacjach jako części działań wojskowych. Państwa członkowskie są na pierwszej linii tych działań

– powiedział King.

Przypomniał, że to właśnie dlatego w UE powstała specjalna grupa do walki z dezinformacją.

Chcemy wzmocnić media w państwach członkowskich i w krajach sąsiadujących i chcemy również poprawić nasze reakcje na działania dezinformacyjne 

– powiedział.

Jego zdaniem UE powinna podwoić wysiłki, by „unicestwić tę propagandę”.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl