Wydarzenia, które w styczniu rozpoczną w obchody stulecia odzyskania Niepodległości

Rząd Jędrzeja Moraczewskiego 18 listopada 1918

Specjalna iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie czy Puchar Prezydenta RP dla sportowców – to m.in. czeka nas na początku roku 2018, w którym przypada 100. rocznica odzyskania Niepodległości. Obchody będą całorocznym cyklem wydarzeń, których kulminacja przypadnie na 11 listopada. Specjalnego charakteru nabiorą ważne święta państwowe: Konstytucja 3 maja, Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia i Święto Niepodległości.

Podczas Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 r., Prezydent podkreślał, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległość są dla nas lekcją historii. Będziemy wspominać ojców niepodległości, te wielkie postacie, które wiele dzieliło, ale które łączyła niepodległość: Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego, Paderewskiego i Korfantego.

– powiedział Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w KPRP.

Czerwcowy szczyt tzw. dziewiątki bukaresztańskiej także będzie miał szczególny wymiar. Zamiarem Prezydenta jest uczynienie z tego spotkania okazji do świętowania z przywódcami państw naszego regionu polskiej niepodległości.
 

Prezydencka wizja obchodów to także zachęcenie Polaków do tego, żeby w swoich lokalnych społecznościach, w swoich instytucjach, w swoich małych ojczyznach, zaangażowali się w obchody, zobaczyli, że ta wielka historia tworzyła się na lokalnym poziomie.

– dodał Kolarski, którego zdaniem również trwająca już od wielu tygodni debata konstytucyjna, oraz referendum konsultacyjne w sprawie nowej ustawy zasadniczej, które ma się odbyć w przyszłym roku, także wpisują się w obchody. 

Chodzi o przeżywanie stulecia niepodległości z myślą o tym, że dzisiaj budujemy nowoczesną, suwerenną Polskę na kolejne stulecia.

– podkreślił.

Już 1 stycznia warszawiacy oraz osoby odwiedzające stolicę będą mogli podziwiać specjalne iluminacje Pałacu Prezydenckiego i Belwederu, które przypomną, że zaczyna się rok jubileuszu stulecia niepodległości.

Również w styczniu Prezydent Andrzej Duda zainauguruje akcję, której celem będzie włączenie środowisk sportowych w obchody. Jak mówi minister Kolarski, każdy ze związków reprezentujących poszczególne dyscypliny sportowe otrzyma Puchar Prezydenta RP, specjalnie przygotowany w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

8 stycznia Muzeum Narodowe w Warszawie ogłosi cykl trzech wystaw objętych honorowym patronatem Prezydenta RP, dotyczących odzyskania niepodległości. Cykl będzie zatytułowany „3 × Niepodległa”. Będzie się składał z wystaw: „Paderewski” (17 lutego – 20 maja 2018 r.), „Józef Brandt 1841–1915” (22 czerwca – 30 września 2018 r.) oraz „Niepodległa – 1918” (26 października 2018 – 27 stycznia 2019 r.).
 
29 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji pałacowej, przygotowanej we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie specjalnie na rok 2018, a zatytułowanej „Pejzaż polski". 

W jednej z sal Pałacu Prezydenckiego zostanie też otwarta wystawa archiwalnych fotografii legionowych znajdujących się w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W zbiorach MHF w Krakowie znajduje się ponad sto fotografii o tematyce wojskowej, wykonanych przez jednego z legionistów Piłsudskiego, prof. Jana Włodka (1885-1940).
 
Również w styczniu w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie przedstawicieli różnych Kościołów, związków wyznaniowym i mniejszości etnicznych. 

To tradycyjne noworoczne spotkanie, które tym razem z racji obchodów stulecia odzyskania niepodległości będzie miało wyjątkowy charakter; będzie świadectwem istnienia „Rzeczypospolitej przyjaciół”. 

– zapowiada minister Kolarski.
 
Z kolei w Dworku Prezydenta RP w Ciechocinku w styczniu zostanie otwarta przez Andrzeja Dudę nowa ekspozycja przygotowana specjalnie na rok 2018 r., prezentująca ojców niepodległości.

Podczas grudniowego Zgromadzenia Narodowego została po raz pierwszy wyłożona specjalna księga pamiątkowa roku stulecia odzyskania niepodległości, do której mogą się wpisywać wszystkie osoby chcące wyrazić swoją radość z niepodległości. Do tej pory wpisali się do niej m.in. posłowie i senatorowie, uczestnicy ZN, a także harcerze, którzy przynieśli do Pałacu Prezydenckiego Betlejemskie Światło Pokoju, uczestnicy debaty kończącej rok stulecia Awangardy w Polsce. Księga będzie m.in. towarzyszyła Prezydentowi podczas podróży zagranicznych. 

Źródło: prezydent.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kucharczyk przesunięty do rezerw Legii Warszawa

Michał Kucharczyk / screen z Youtube, autor: sporttvp.pl, https://www.youtube.com/watch?v=q5PAiGMUXoc

Zaskakująca roszada w zespole Legii Warszawa. Trener Romeo Jozak zdecydował o przesunięciu do drużyny rezerw Michała Kucharczyka. Decyzja owiana jest tajemnicą i jest dość zaskakująca, bo w ostatnich trzech meczach Wojskowych dwie bramki strzelił właśnie ten zawodnik.

Internauci spekulują co mogło być powodem przesunięcia Kucharczyka do drużyny rezerw. Na pewno nie była to postawa sportowa, gdyż "Kuchy" w tym sezonie zagrał w 25 spotkaniach ekstraklasy, strzelając 5 bramek. Nie jest to może zbyt imponujący bilans na zawodnika ofensywnego, ale ambicji Kucharczykowi nie można było odmówić. W komunikacie Legii czytamy, że decyzja trenera Jozaka została podjęta z powodów pozasportowych, a u jej przyczyn leży dbałość o dobro drużyny.

Rozumiemy decyzję trenera. Najważniejsza jest jedność szatni i wspólny cel.

- mówi kapitan Legii Miroslav Radović, cytowany przez oficjalną stronę klubu.

Michał Kucharczyk w Legii Warszawa występuje od 2010 roku. W jej barwach pięciokrotnie zdobywał Puchar Polski oraz cztery razy stawał na najwyższym stopniu podium ekstraklasy, świętując mistrzostwo Polski.

Źródło: legia.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl