Kolędy przy pomniku Adama Mickiewicza w Mińsku

/ M. Wojciechowski/minsk.msz.gov.pl

W Wigilię przy pomniku polskiego wieszcza zebrało się ponad 100 osób. Złożono wiązankę białych i czerwonych róż oraz zapalono znicze. W tym roku mija 219. rocznica urodzin poety, przypadających właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny, a potem przeszli pod pomnik, gdzie rozpoczęło się wspólne kolędowanie.

Inicjator tego wydarzenia, ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz kościoła, przypomniał, że to już dziesiąte kolędowanie pod pomnikiem Mickiewicza. 

Dziękujemy Bogu, że tyle lat my tu przychodzimy. Postać Adama Mickiewicza łączy.

– stwierdził proboszcz.

fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl

Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik zwrócił uwagę, że dobrze się stało, iż w Wigilię Bożego Narodzenia przy pomniku wieszcza mogą spotkać się Polacy, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodów . 

Adam Mickiewicz łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości naszego regionu. 

– powiedział dyplomata.

fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl

Na uroczystości obecna była również prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Helena Marczukiewicz, która sama pochodzi z okolic mickiewiczowskiego Nowogródka.

Każdego roku 24 grudnia przychodzimy tu pod pomnik z wielką przyjemnością na spotkanie z naszym rodakiem. 

– dodała.

fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl

Na kolędowaniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza obecni byli również przedstawiciele białoruskiej inteligencji, między innymi przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki i były minister kultury Białorusi Anatol Butewicz.
Spotkanie wigilijne w dniu urodzin Wieszcza pod jego pomnikiem stało się też okazją do recytowania wierszy Adama Mickiewicza przez uczniów działających w Mińsku polskich placówek oświatowych.

fot. Polina Juckiewicz/znadniemna.pl

Wiersze poety recytowali m.in. uczniowie, działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkoły Społecznej Języka Polskiego: Paulina Czerniawska, Paulina Pokładok oraz uczeń Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Eugeniusz Jepifanow (zeszłoroczny zdobywca II miejsca w białostockim finale konkursu recytatorskiergo „Kresy” i tegoroczny zdobywca III miejsca w ogólnobiałoruskim etapie eliminacji do tegoż konkursu).

 

Źródło: znadniemna.pl, minsk.msz.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marek Kuchciński podsumował rok 2017: Obfitował w liczne sukcesy

Marek Kuchciński / By Saeima - This file has been extracted from another file: Latviju oficiālā vizīte apmeklē Polijas Seima priekšsēdētājs (32513063452).jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60976433

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział dziś w Rzeszowie, że "2017 rok był rokiem dobrym dla Polski". - Obfitował w liczne sukcesy - mówił podczas noworocznego spotkania opłatkowego parlamentarzystów i samorządowców Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia.

- Rok 2017 obfitował w liczne sukcesy w wielu dziedzinach: od sportu po gospodarkę. Miarą tej pozytywnej oceny minionych miesięcy jest nienotowany od 2007 roku poziom optymizmu w życiu społecznym, życiu rodzinnym i publicznym, jaki odnotowujemy w Polsce. Można śmiało powiedzieć, że Polacy są optymistami

 – podkreślił marszałek. Dodał, że Polacy oczekują "co najmniej kontynuacji tych dobrych dni".

Podczas wystąpienia w Filharmonii Podkarpackiej Kuchciński zapewnił, że w 2018 roku "kurs jest ten sam, jaki był w roku ubiegłym i dwa lata temu".

- To jest dobro Rzeczpospolitej. To jest służba dla naszej wspólnoty politycznej, dla Polski. Wspólnoty politycznej opartej na wartościach chrześcijańskich. To jest poprawa jakości naszego życia w wielu dziedzinach

 – mówił.

Przypomniał, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe.

- Musimy pamiętać, że jesteśmy dotychczas jedynym województwem w Polsce, w którym od kilku lat władzę sprawuje PiS. To oznacza, że pełna odpowiedzialność spoczywa na nas

 – zauważył marszałek Sejmu, który jest posłem z okręgu krośnieńskiego.

W noworocznym spotkaniu w rzeszowskiej filharmonii uczestniczyło ok. 800 sympatyków PiS, wśród nich m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy tego ugrupowania. Przed spotkaniem uczestniczyli oni w mszy św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie marszałek Sejmu złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych na rzeszowskim Starym Cmentarzu

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl