Strategiczne rozmowy ministrów obrony Polski i Chorwacji

Ministrowie obrony Polski i Chorwacji / CO MON

  

Kwestii, które nas łączą i obszarów, w których będziemy podejmowali współpracę jest bardzo wiele, z czego bardzo się cieszę. Polska i Chorwacja mają za sobą długa drogę współpracy, ale i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i wzmocnienia naszej obrony przed jakąkolwiek agresją. Jesteśmy razem i razem będziemy budowali pokój w Europie – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w trakcie dzisiejszego spotkania z wicepremierem i ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičevićem.

W Krakowie odbyło się dziś spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičevićem na temat współpracy oraz bezpieczeństwa w regionie. 

Chorwacja uczestniczy w batalionowej grupie bojowej stacjonującej w Polsce. Jesteśmy bardzo dumni i bardzo wdzięczni za obecność wojsk chorwackich, które z tak daleka przybyły do nas, by bronić wschodniej flanki NATO. Polska i Chorwacja są związane wieloma więzami historycznymi, ale także wieloma interesami. Rozmawialiśmy o wspólnych projektach w wymiarze politycznym. Przypominam, że idea Trójmorza i konferencja Trójmorza została zorganizowana przez Prezydentów Chorwacji i Polski, ze wsparciem Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj rozmawialiśmy także o tym, jak te ideę, tę inicjatywę przełożyć na wspólną inicjatywę ministrów obrony tego właśnie regionu

 – powiedział szef MON Antoni Macierewicz w trakcie wspólnej konferencji po spotkaniu.

Minister obrony narodowej RP wraz z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičevićem rozmawiali o kwestiach dotyczących współpracy militarnej, wspólnej koncepcji przemysłu zbrojeniowego, wzmocnienia bezpieczeństwa we flance wschodniej.

Rozmawialiśmy o ewentualnym wspólnym wystosowaniu zaproszenia do innych ministrów obrony naszego regionu na konferencję przeglądową sytuacji międzynarodowej i tego co nas łączy. Rozmawialiśmy także o konkretnych działaniach łączących Chorwację i Polskę, zarówno teraz, jak i w przyszłości, szczególnie tych dotyczących przemysłu zbrojeniowego. Poruszyliśmy kwestie dotyczące współpracy naszych fabryk, które zajmują się produkcją karabinów bojowych i wiemy, że taka współpraca zostanie rozpoczęta między chorwackim zakładem produkującym karabinki i między polskim „Łucznikiem” już zapewne w styczniu 2018 r. Będziemy mieli zaszczyt współpracować z wojskami chorwackimi w polskim dowództwie VJTF w 2020 roku, a także podczas zbliżających się ćwiczeń Anakonda 2018. Za to uczestnictwo wojsk chorwackich w obu tych przedsięwzięciach bardzo serdecznie dziękuję, a także dziękuję za współpracę w inicjatywie politycznej. Nie ma wątpliwości, że nasz sojusz będzie dobrze wzmocniony porozumieniem obronnym, które zostanie podpisane w pierwszym kwartale 2018 r. Znajduje się ono na ostatnim etapie uzgadniania między naszymi premierami, po akceptacji ministerstw obrony narodowej […]. Nasza współpraca będzie także realizowana w ramach PESCO, w ramach trwałej współpracy strukturalnej, obronnej Unii Europejskiej – tutaj będziemy prawdopodobnie koncentrowali się na inicjatywie wzmocnienia małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu obronnego – to jest inicjatywa, z którą wyszedł pan minister Damir Krstičević, co Polska bardzo chętnie popiera. Kwestii, które nas łączą i obszarów w których będziemy podejmowali współpracę jest bardzo wiele, z czego bardzo się cieszę. Polska i Chorwacja ma za sobą długa drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i wzmocnienia naszej obrony przed jakąkolwiek agresją. Jesteśmy razem i razem będziemy budowali pokój w Europie

– podkreślił minister Macierewicz.

Do wspólnej inicjatywy w zakresie obronności oraz współpracy polsko – chorwackiej odniósł się minister  obrony Chorwacji Damir Krstičević.

Dziękuję mojemu przyjacielowi z Polski, ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi za ciepłe przyjęcie. To już drugie spotkanie w tym roku, które odbywa się między ministrami obrony narodowej Polski i Chorwacji. Jest to dobry symbol naszej przyjaźni i współpracy. Raz jeszcze chce powiedzieć, że Polska to nasz przyjaciel. Jednym ze wspólnych obszarów jest współpraca naszych przemysłów zbrojeniowych. W styczniu odbędzie się spotkanie między przedstawicielami chorwackiej firmy produkującej karabiny wraz z polską firmą, którego celem będzie omówienie modelu współpracy korzystnego dla obu stron. Dzisiaj rozmawialiśmy również o współpracy w ramach PESCO i uważamy, że jest to platforma oferująca dobre inicjatywy dla współpracy pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Następnym naszym krokiem powinno być spotkanie grup eksperckich, które zidentyfikują tę niszę i te obszary, które będzie można rozwijać. Rozmawialiśmy również o wspólnych ćwiczeniach wojskowych, które odbędą się w Polsce i na Chorwacji, i uważamy że to obszar, który możemy rozwijać. Istnieje również obszar w zakresie współpracy Wojsk Specjalnych, w zakresie wspólnego kształcenia i ćwiczeń. Rozlokowanie naszych jednostek w Polsce to dodatkowy impuls do działania

— powiedział szef chorwackiego MON.

Jak już minister Macierewicz wspomniał, polsko – chorwackie porozumienie znajduje się w ostatniej fazie i w pierwszym kwartale 2018 r. zostanie podpisane. Cieszę się, że na zaproszenie Polski, chorwaccy żołnierze mogą być częścią batalionowej grupy bojowej. Jutro wraz z delegacją odwiedzę chorwackich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Chorwaccy żołnierze służą u boku najlepszych, mają również bogate doświadczenie, którym mogą podzielić się z innymi żołnierzami, jednocześnie uczą się bardzo wiele. […]. To okazja by wzmocnić nasza interoperacyjność, interoperacyjność naszych Sił Zbrojnych, możliwość by nauczyć się nowych procedur, ale także by zwiększyć zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Raz jeszcze Panie Ministrze chcę podziękować za gościnę okazaną naszym żołnierzom. Mam nadzieję, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, że Chorwacja będzie potrzebowała pomocy i wsparcia, Polska będzie prawdziwym przyjacielem.

— dodał. 

Na zakończenie spotkania szef MON dodał:

Wielkie serce i wielki duch, który charakteryzuje naród chorwacki sprawił, że batalionowa grupa bojowa w Polsce jest wzmocniona żołnierzami chorwackimi. To wielki zaszczyt, ale też wielkie wyzwanie. Polscy żołnierzy w październiku będą brali udział w ćwiczeniach wojskowych na Chorwacji. Nasza współpraca jest dobrym modelem, dla wszystkich państw, które łączy morze, zarówno Morze Czarne, jak i Adriatyk oraz Morze Bałtyckie. Państwa Trójmorza będą dobrze ze sobą współpracowały

— zakończył minister Macierewicz. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: CO MON

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Kulisy operacji wymierzonej w Antoniego Macierewicza i jego rodzinę

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W dzisiejszym wydaniu programu „Koniec systemu” Dorota Kania zajęła się tematem inwigilacji prowadzonej przez komunistyczną bezpiekę i publikacji zbieranych przez esbeków wrażliwych danych. „Musimy szukać odpowiedzi na pytanie, jakie intencje kryły się w użyciu tych informacji. Wszystko wskazuje na to, że nie służy to żadnej kwestii poznania PRLu” - mówił w rozmowie z Dorotą Kanią, profesor Jan Żaryn. Rozmowa dotyczyła informacji opublikowanych w książce „Antoni Macierewicz - biografia nieautoryzowana”.

Jak zauważają rozmówcy Doroty Kani, w książce znaleźć można wiele informacji, które są po prostu nieprawdziwe, ale także składa się ona w dużej mierze z notatek prywatnych, często intymnych rozmów pomiędzy małżonkami Antonim i Hanną Macierewicz.

- Książka jest pod wieloma względami skandaliczna. Widać, że autorzy mylą podstawowe pojęcia i na tej podstawie stawiają szereg bardzo poważnych oskarżeń wobec Antoniego Macierewicza – zwraca uwagę historyk IPN Piotr Gontarczyk.

To właśnie zapis prywatnych rozmów czy też listowych korespondencji budzi najwięcej zastrzeżeń wśród historyków, recenzentów i czytelników książki.

- Hania była bardzo zdenerwowana Zdawała sobie sprawę, że nic dobrego dla niej, ani dla męża z tego nie wyniknie. W książce jest rozdział poświęcony rodzinie czyli Hani i Oli, jej córce. Po tylu latach dziennikarze sięgają do metod, które stosowali esbecy. Bardzo jej współczujemy, że musi przeżywać to, co przeżywała w czasie stanu wojennego - mówi Anna Bielańska, przedstawicielka Stowarzyszenia Kobiet Internowanych i Represjonowanych, a prywatnie przyjaciółka Hanny Macierewicz.

  
Z kolei prof. Jan Żaryn przypomina skandaliczne wypowiedzi Adama Michnika w sprawie akt IPN i wykorzystywania zapisów z prywatnych notatek.

- Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie są intencje piszących. Jeżeli są zdrowe warsztatowo, tak jak np. Pani Joanny Siedleckiej, która bardzo głęboko wnika w akty IPN, to służy to wyjaśnieniu ówczesnej rzeczywistości [...] Była kiedyś taka publiczna dyskusja wywołana przez Adama Michnika,który stwierdził, że jakikolwiek historyk użyje podsłuchów esbeckich, to sam zmieni się w tego esbeka i wytoczy mu proces – podkreśla prof. Żaryn.


cytaty za telewizjarepublika.pl

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl