Minister Macierewicz: Polska i Chorwacja mają wiele do zrobienia dla wzmocnienia obrony przed agresją

/ twitter.com/MON_GOV_PL

– Chorwacja i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i naszej obrony przed jakąkolwiek agresją – powiedział szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem. Szefowie MON spotkali się w Krakowie, w Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego.

Minister Antoni Macierewicz powiedział, że podczas spotkania rozmawiano m.in. o wspólnych projektach w wymiarze politycznym, a także o konkretnych działaniach łączących Chorwację i Polskę, zarówno teraz jak i w przyszłości.

Szczególnie o przemyśle zbrojeniowym, o współpracy naszych fabryk, które zajmują się produkcją karabinów bojowych – doprecyzował minister Macierewicz.

Zdaniem szafa MON taka współpraca zostanie rozpoczęta między chorwackim zakładem produkującym karabinki i polskim Łucznikiem zapewne w styczniu 2018 roku.

Nie ma wątpliwości, że nasz sojusz będzie dobrze wzmocniony porozumieniem obronnym, które zostanie podpisane w I kwartale przyszłego roku. Ono już jest na ostatnim etapie uzgadniania między naszymi premierami, po akceptacji ministerstw obrony narodowej – dodał minister.

Antoni Macierewicz podkreślił, że współpraca pomiędzy Polską a Chorwacją będzie także realizowana w ramach PESCO, "w ramach trwałej współpracy strukturalnej, obronnej UE".

Tutaj prawdopodobnie będziemy koncentrowali się na inicjatywie wzmocnienia małych i średnich przedsiębiorstw przemysłu obronnego – powiedział.

I Chorwacja, i Polska mają za sobą długą drogę współpracy i wiele do zrobienia dla wzmocnienia NATO i wzmocnienia naszej obrony przed jakąkolwiek agresją. Jesteśmy razem i razem będziemy budowali pokój w Europie – podsumował szef MON.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Model-18 w Dowództwie Generalnym

/ mat. DG RSZ

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zakończył się trening sztabowy pod kryptonimem Model-18.

Trening sztabowy, którego kierownikiem był dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika zrealizowany został na Stanowisku Dowodzenia DG RSZ oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i stanowił kontynuację szkolenia z lat ubiegłych. Ćwiczącym dowódcą był I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka. Głównym celem treningu było doskonalenie umiejętności poszczególnych osób funkcyjnych, a także zgrywanie zakresu odpowiedzialności działania poszczególnych żołnierzy obsady Stanowiska Dowodzenia - podaje oficjalny portal DG RSZ.

W trakcie ćwiczenia sprawdzano również jakość oraz prawidłowość wytwarzania i obiegu dokumentów zgodnie z przyjętymi procedurami.

Ponadto trening pozwolił zweryfikować poprawność funkcjonowania obszarów: dowodzenia jednostkami niebiorącymi bezpośredniego udziału w operacji, zabezpieczenia logistycznego wojsk, działania podczas zakłóceń systemów łączności, reagowania na zagrożenia czynnikami masowego rażenia czy współpracy z układem pozamilitarnym - czytamy. 

Źródło: DG RSZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl