Powietrzna cysterna od Boeinga zaprezentowana

/ Boeing Defense

Koncern Boeing zaprezentował w ubiegłym tygodniu bezzałogową powietrzną cysternę (Carrier-Based Aerial-Refueling System/CBARS) MQ-25, która ma służyć do prowadzenia operacji tankowania w powietrzu.

MQ-25 może zostać zintegrowany z systemem katapult oraz aerofiniszerami, jakie są montowane m.in. na lotniskowcach US Navy. Obecnie natomiast bezzałogowa cysterna przechodzi próby naziemne, związane z pracą silnika. W kolejnym etapie odbędą się próby na pokładzie lotniskowca, które rozpoczną się są na początku 2018 r.

MQ-25 jest proponowany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w ramach programu "bezzałogowego tankowca bazowania pokładowego" m.in. dla myśliwców Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler, oraz Lockheed Martin F-35C. Bezzałogowiec Boeinga umożliwiłby znaczne rozszerzenie zasięgu operowania tych samolotów. US Navy wymaga aby nowa jednostka mogła przetransportować ponad 6800 litrów paliwa na dystansie 500 mil morskich.

Termin składana ofert mija 3 stycznia 2018 r. Początkowo przewidziany jest zakup czterech CBARS, po której zapadnie decyzja o nabyciu kolejnych 72 bezzałogowych cystern powietrznych.

 

Źródło: niezalezna.pl, Boeing

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS ucina bezzasadne oskarżenia. Poseł o projekcie noweli ws. TK

/ WIKIPEDIA/ ADRIAN GRUCYK/ CC BY-SA 3.0 PL

– Zdecydowaliśmy się na taką nowelizację, by zakończyć spór i te bezzasadne oskarżenia, że orzeczenia nie są publikowane – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Ast, odnosząc się do złożonego przez jego klub projektu nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów.

Nowelizacja polega na zobowiązaniu prezes TK i kancelarii premiera do publikacji niepublikowanych do tej pory orzeczeń, które uznajemy za wadliwie i wydane z naruszeniem prawa – tłumaczył Ast na konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł wskazał, że chodzi o publikację orzeczeń z marca, lipca i listopada 2016 r. Zapowiedział też, że po wejściu w życie noweli "błyskawicznie" orzeczenia te zostaną opublikowane w odpowiednich dziennikach urzędowych.

Dla zakończenia tego sporu, tych bezzasadnych oskarżeń, że orzeczenia nie są publikowane zdecydowaliśmy się na właśnie taką nowelizację. Tym bardziej, że też takie było oczekiwanie ze strony Komisji Europejskiej i części opinii publicznej w Polsce. Z punktu widzenia formalno-prawnego ta publikacja nie będzie miała jakiegokolwiek znaczenia. Natomiast dla zaspokojenia oczekiwań ze strony KE podjęliśmy taką decyzję, która - mam nadzieję - zakończy spór wokół publikacji. To gest z naszej strony – tłumaczył.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: I co teraz zrobią Gersdorf, Żurek i opozycja? Do Sejmu trafił projekt zmian w sądach

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl