Powietrzna cysterna od Boeinga zaprezentowana

/ Boeing Defense

Koncern Boeing zaprezentował w ubiegłym tygodniu bezzałogową powietrzną cysternę (Carrier-Based Aerial-Refueling System/CBARS) MQ-25, która ma służyć do prowadzenia operacji tankowania w powietrzu.

MQ-25 może zostać zintegrowany z systemem katapult oraz aerofiniszerami, jakie są montowane m.in. na lotniskowcach US Navy. Obecnie natomiast bezzałogowa cysterna przechodzi próby naziemne, związane z pracą silnika. W kolejnym etapie odbędą się próby na pokładzie lotniskowca, które rozpoczną się są na początku 2018 r.

MQ-25 jest proponowany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w ramach programu "bezzałogowego tankowca bazowania pokładowego" m.in. dla myśliwców Boeing F/A-18 Super Hornet, Boeing EA-18G Growler, oraz Lockheed Martin F-35C. Bezzałogowiec Boeinga umożliwiłby znaczne rozszerzenie zasięgu operowania tych samolotów. US Navy wymaga aby nowa jednostka mogła przetransportować ponad 6800 litrów paliwa na dystansie 500 mil morskich.

Termin składana ofert mija 3 stycznia 2018 r. Początkowo przewidziany jest zakup czterech CBARS, po której zapadnie decyzja o nabyciu kolejnych 72 bezzałogowych cystern powietrznych.

 

Źródło: niezalezna.pl, Boeing

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Parlament Europejski przestrzega przed rosyjską dezinformacją

/ kremlin.ru

Europosłowie prawie wszystkich grup politycznych przestrzegali w Strasburgu przed wtrącaniem się Rosji w sprawy UE i dezinformacją Kremla. Apelowali o zintensyfikowanie działań w UE, które mają przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

Oddziaływanie rosyjskiej propagandy na państwa UE oraz wywieranie wpływu na wybory w niektórych krajach poprzez dezinformację były przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Dla PE jest to kolejna tego typu debata. Już w 2016 roku posłowie ostrzegali, że Kreml nasilił propagandę przeciwko UE po zajęciu Krymu i rozpoczęciu wojny hybrydowej w Donbasie. Do poprzedniej rezolucji PE na temat rosyjskiej dezinformacji nawiązał podczas środowej debaty unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King, przypominając, że odbyła się ona z inicjatywy europosłanki PiS, Anny Fotygi.

Komisarz przekonywał, że kampanie dezinformacyjne Kremla są strategią zsynchronizowaną tak, by te same przekazy ukazywały się jednocześnie w wielu krajach na różnych kanałach informacyjnych.

Władze rosyjskie tak naprawdę nie ukrywają celów tej kampanii. Oficjalna doktryna wojskowa, główni generałowie - wszyscy oni mówią o fałszywych danych i fałszywych informacjach jako części działań wojskowych. Państwa członkowskie są na pierwszej linii tych działań

– powiedział King.

Przypomniał, że to właśnie dlatego w UE powstała specjalna grupa do walki z dezinformacją.

Chcemy wzmocnić media w państwach członkowskich i w krajach sąsiadujących i chcemy również poprawić nasze reakcje na działania dezinformacyjne 

– powiedział.

Jego zdaniem UE powinna podwoić wysiłki, by „unicestwić tę propagandę”.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl