Strażacy alarmują: Wzywając służby często kłamiemy

/ Piotr Łuczuk / niezalezna.pl

  

Chcąc skrócić czas oczekiwania na pomoc, niektórzy wzywający wyolbrzymiają dane o zdarzeniu. Białostoccy strażacy alarmują, że zła informacja absorbuje zbyt duże siły i środki, a jest ryzyko, że mogą być naprawdę potrzebne w innym miejscu.

Wysłanie specjalistycznego sprzętu i ludzi do takiego zdarzenia drogowego sprawia, że tam, gdzie jest on rzeczywiście potrzebny, może nie dojechać na czas.

- Zauważyliśmy od pewnego czasu, że mieszkańcy chcą sobie skrócić czas interwencji służb, więc z drobnych kolizji zgłaszają czasami poważne zdarzenia - mówi komendant miejski PSP w Białymstoku Robert Wierzbowski.

Z kolei oficer prasowy komendy miejskiej PSP w Białymstoku Paweł Ostrowski podaje przykład zgłoszenia wypadku drogowego na terenie powiatu białostockiego. Z informacji wynikało, że zderzyły się trzy samochody, doszło do wycieków płynów i ranne jest dziecko.

- Przyjeżdżamy na miejsce, a tam okazuje się, że nikt nie jest poszkodowany, że jest to po prostu zwykła drogowa stłuczka. Ktoś, chcąc uzyskać pomoc służb ratowniczych, może nazbyt dobrze chciał ją uzyskać i wzywa służby ratownicze. Każdy, kto zawiadamia służbę ratowniczą, powinien pomyśleć w ten sposób: jeśli my będziemy wzywani niepotrzebnie, to może komuś bliskiemu nie pomożemy w tym czasie. Pomyślmy też o tym, że przecież my wszyscy płacimy za te interwencje. Działanie służb opiera się o budżet państwa i każdy z nas za tę niezasadną interwencję płaci - powiedział Ostrowski.

Strażacy zwracają też uwagę na drugi aspekt sprawy: zawiadomienia od osób, które nie mają pełnej wiedzy o zdarzeniu. Chodzi np. o kierowców przejeżdżających obok miejsca wypadku.

- Ktoś przejeżdża obok i nie zatrzymuje się, co jest karygodne. Podaje potem informacje do straży pożarnej, które są niepewne, my wysyłamy tam ludzi i sprzęt - zaznaczył Ostrowski.

Zwrócił uwagę, że Kodeks karny penalizuje brak udzielenia pomocy, jeśli można to zrobić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (mówi o tym art. 162 kk). Grozi za to do 3 lat więzienia.

- Tak naprawdę takie niezatrzymanie się podczas zdarzenia jest nieudzieleniem pomocy. Czasami wystarczy zwykły telefon przy tej osobie, do kogoś bliskiego, a może do służby ratowniczej. I wtedy mamy pełny przekrój informacji, wiemy jak pomóc, czy będzie potrzebne pogotowie, czy może straż pożarna również – tłumaczy rzecznik prasowy białostockich strażaków.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sensacyjne odkrycie w Dreźnie. Po wielu latach znaleziono... legitymację Putina!

Władimir Putin / fot Witwicki A/Gazeta Polska

  

Mijają lata, a dokumenty pozostają... Tak było w przypadku Władimira Putina. Niemiecki "Bild" informuje, że w Dreźnie znaleziono legitymację służbową Stasi wystawioną na nazwisko prezydenta Rosji. Stasi to Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD. Okazuje się, że legitymacja dawała mu wiele przywilejów.

Obecny prezydent Rosji przebywał w latach 80. XX wieku w Dreźnie jako funkcjonariusz tamtejszej placówki radzieckiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). "Bild" opublikował zdjęcie legitymacji "majora Władimira Putina" z jego podpisem i zdjęciem w cywilnym ubraniu oraz ze stempelkami, przedłużającymi co kwartał ważność dokumentu aż do końca 1989 roku.

Szef drezdeńskiego oddziału Urzędu Federalnego Pełnomocnika ds. Dokumentów Stasi Konrad Felber powiedział "Bildowi", że tego rodzaju legitymacja pozwalała jej właścicielowi na swobodne wchodzenie do biur Stasi i wychodzenie z nich. Czyniło to werbunek agentów łatwiejszym, gdyż Putin nie musiał nikomu mówić, że pracuje dla KGB.

Rosyjskie władze przyznały, że legitymacja może być autentyczna.

"W czasie istnienia Związku Radzieckiego KGB i Stasi były służbami partnerskimi i dlatego nie należy wykluczać także takiego wydania legitymacji"

- oświadczył rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. [polecam:https://niezalezna.pl/248376-amerykanie-oskarzaja-putina-mattis-ponownie-probowal-ingerowac-w-nasze-wybory]

Już wcześniej niemieckie media informowały, że w lutym 1988 roku Putin otrzymał od ministra bezpieczeństwa państwowego NRD Ericha Mielkego brązowy Medal Zasługi Narodowej Armii Ludowej za osiągnięcia w "służbie w walce o pokój, w obronie ojczyzny i proletariackiego internacjonalizmu w latach bratniej współpracy tajnych służb NRD i Związku Radzieckiego przeciwko wspólnemu wrogowi".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl