Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Pasterka w katedrze na Wawelu – ZDJĘCIA, WIDEO

– Nie jest możliwe właściwe przeżycie świąt Bożego Narodzenia bez naszej wiary i miłości – mówił podczas pasterki w katedrze wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Dodał, że zachwyt nad wydarzeniami w Betlejem odnajdujemy w kolędach i pastorałkach.

fot. Joanna Adamik/ Archidiecezji Krakowska

Przed pójściem na pasterkę na Wawel metropolita krakowski spotkał się z wiernym przy „żywej szopce” na placu przy bazylice franciszkanów. Tu życzył krakowianom głębokiej wiary, że oto Bóg jest pośród nich; silnej nadziei, że dojdą kiedyś do Boga oraz miłości do niego i do drugiego człowieka. 

W tym moi drodzy trwajcie, to w sobie pogłębiajcie dzisiejszego pięknego wieczoru, ale także z tymi najlepszymi myślami przeżywajcie święta Bożego Narodzenia
– powiedział.

W homilii wygłoszonej po północy w katerze wawelskiej arcybiskup mówił o nieskończonej miłości Boga do ludzi, przypomniał okolicznościach narodzenia Jezusa, przywołując fakty historyczne i zapisy apostołów. Cytował także słowa Jana Pawła II.

Jędraszewski zaznaczył, że uwielbienie Boga możliwe jest dzięki miłości, ale miłość wypływa z wiary.

Nie jest możliwe właściwe przeżycie świąt Bożego Narodzenia bez naszej wiary i miłości. Jeśli one naprawdę nas przenikają, odpowiadamy głębią swego człowieczeństwa na miłość Boga, który dla nas stał się człowiekiem 
– podkreślił.

Jak mówił metropolita, rozumne, sprawiedliwe i pobożne życie, a także gorliwość w spełnianiu dobrych uczynków – to odpowiedź, jaką dajemy Bogu na „jego nieogarnione przez nasz umysł, a zarazem przejmujące i budzące wzruszenie nachylenie się nad nami”.

Arcybiskup podkreślił, że miłość „przeniknęła” Maryję, Józefa i pasterzy, kiedy na świat przyszedł Jezus. Ta miłość „przemieniała, wzruszała i zachwycała”. 

Ten zachwyt odnajdujemy w naszych cudownych polskich kolędach i pastorałkach
– opisywał Jędraszewski. Wzruszenie, jakie towarzyszyło narodzinom dzieciątka w stajence – mówił metropolita – odkrywamy w „Pieśni o Bogu ukrytym” Karola Wojtyły („Uwielbiam cię, siano wonne, bo nie znajduję w tobie/ dumy dojrzałych kłosów./ Uwielbiam cię, siano wonne, któreś tuliło w sobie/ Dziecinę bosą”).

Jak zaznaczył Jędraszewski, Bóg zesłał Jezusa na ziemię, by ludzie mogli stać się synami Boga. 

W ten sposób odwieczny Bóg, zsyłając nam swego syna, otwarł zamknięte przez grzech Adama bramy wieczności
– powiedział metropolita krakowski.

Zwrócił uwagę, że historycy byli w stanie ustalić rok narodzin Jezusa, choć nie jest znana dokładna data betlejemskiej nocy. Datę dzienną narodzin Chrystusa tradycja chrześcijańska wyznaczył na 25 grudnia, czyli na pierwszy dzień zimowego przesilenia, kiedy – mówił arcybiskup – „zwycięski bieg zaczyna światłość pokonująca ciemności nocy”.

Wymiar chwili mierzonej ludzkim czasem – mówił arcybiskup – możemy pojąć, jednak nie jesteśmy w stanie pojąć, że Jezus jest „Bogiem z Boga, Światłością ze Światłości, Bogiem prawdziwym z Boga prawdziwego, Zrodzonym a nie stworzonym, współistotnym Ojcu, i przez Którego wszystko się stało”, że Bóg „dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba, za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.

Jędraszewski przywołał słowa Jana Pawła II, który w encyklice „Redemptor hominis” napisał: „W tym zbawczym wydarzeniu dzieje człowieka w Bożym planie miłości osiągnęły swój zenit. Bóg wszedł w te dzieje, stał się – jako człowiek – ich podmiotem, jednym z miliardów, a równocześnie Jedynym!”.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Wawel #Kraków #Pasterka #Marek Jędraszewski #Boże Narodzenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo