niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
06/03/2015
Olga Alehno
1 % SWS)

Sześciolatki do szkoły od 2014 roku

Dodano: 03.01.2012 [16:53]
Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.; o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił rząd, przyjmując projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, nowością w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań jest też to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Nie będzie zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

W Polsce od 2008 r. pomysłowi obniżenia wieku obowiązku szkolnego towarzyszy protest części rodziców, m.in. skupionych w ruchu "Ratuj Maluchy!" i działających w Stowarzyszeniu Rzecznik Praw Rodziców. Wiosną tego roku zebrali oni ponad 340 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającej zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na ostatnim posiedzeniu Sejmu poprzedniej kadencji w połowie września.Autor: 
wg
Źródło: 
PAP
Sześciolatki do szkoły od 2014 roku - niezalezna.pl
foto: hisks (sxc.hu)
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Nie rozumiem dlaczego stale majstruje się przy naszym systemie oświaty? Po co zmieniać to, co dobrze funkcjonuje? Parę lat temu rewelacyjnym pomysłem miały być gimnazja. Dziś wiemy już, jak to funkcjonuje w praktyce. Czy ośmioletnia podstawówka nie spełniała swoich zadań? Teraz kolejna PANI MINISTER MA AMBICJE COŚ ZMIENIAĆ I ULEPSZAĆ i wymyśliła, że 6-latki pójdą do klasy pierwszej i będą grzecznie siedzieć w ławkach przez 45 minut, a w czasie przerwy maszerować dzielnie korytarzem pełnym biegających dzieciaków do ubikacji, która znajduje się na końcu korytarza lub w ogóle w innej części budyku. I oczywiście szkoły otrzymały pieniądze na dostosowanie warunków szkolnych do potrzeb przedszkolaków.Kilka tysięcy złotych na zakup niewiadomo czego, bo na przebudowę szkoły i zapewnienie tym dzieciom takich warunków, jakie miały w przedszkolu nie starczy pieniędzy.
Teraz słyszymy, że reforma jest przesunięta w czasie o dwa lata, bo szkoły nie są gotowe na przyjęcie dzieci. Obawiam się, że za dwa lata opór rodziców będzie taki sam, jak teraz. NIE PRZYSPIESZYMY ROZWOJU DZIECI.
POMYSŁ OBOWIĄZKOWEGO POSYŁANIA DZIECI 5-LETNICH DO PRZEDSZKOLA POPIERAM CAŁYM SERCEM, bo wiem, jak wiele zyskują te dzieci, które miezkają na wsi, gdzie nie ma przedszkola. I właśnie w tym kierunku powinny pójść zmiany.UPOWSZECHNIAJCIE WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE NA WSI I NA TO DAJCIE PIENIĄDZE!!!!!! Przecież do tego zabowiązała nas UE.
Oto kilka smutnych faktów z życia 5-letniego dziecka na wsi:
1. Nie umiem policzyć do pięciu, bo nikt w domu mnie tego nie nauczył.
2. Jestem Kubuś. A co to jest nazwisko?
3. Nie wiem, który to kolor czerwony, a który to żółty.
4. Jak mam ruszać palcami, żeby nożyczki cięły papier ?
5. Dlaczego suchy pędzelek, którym ruszam po farbce akwareli nie maluje? Aha, trzeba go dać do wody.
6. Pani pyta o imię mamy? Mama ma na imię mama i pracuje w pracy.
7. Plastelina, co mam z tym robić?
8. O kredki !!! Dlaczego potrafię narysować jedynie koślawe kółko?

A PANI MINISTER CHCE, ABY ZA ROK TE DZIECI POSZŁY DO PIERWSZEJ KLASY. ZEJDŹMY NA ZIEMĘ i dajmy tym wiejskim dzieciom realną szansę na lepszy start szkolny poprzez tworzenie przedszkoli na wsi.

Zgadzam sie z ta opinia, dlaczego to nasze dzieci musza byc krolikami doswiadczalnymi , czy on zaczely wczesniej mowic czy tez chodzic od innych- NIE! a co ze szkolami srednimi czy one tez beda przygotowane na lawine dzieci za kilka lat?????????

przeciez o wszystkim decyduje unia europejska ! jeszcze sie nie rozpadla, jeszcze na cieplych stolkach siedza decydenci. przeciez my-polacy juz nic nie mamy do powiedzenia!

a tak na serio, to chyba jednak chce sie ujednolicic system w europie. nie wiem jak to wyglada w niemczech, ale w anglii i francji szesciolatki rozpoczynaja nauke w "zerowkach" juz w "duzej" powaznej szkole. z tym jednak, ze jesli to juz nauka na "serio", to poziom i atrakcyjnosc zabawowa zajec jest dostosowana do poziomu dziecka, jedynie budzi duzo kontrowersji ocenianie dzieci, notowanie; wszystkie formularze majace nawet wylonic przyszlych przestepcow (!). to wcale nie jest zart. takie idee zakwitly juz niektorym psychologom w glowach; szczegolnie tym, ktorzy sami powinni sie leczyc.

UB-ekistan robił wszystko by pozbyć się rządu PIS-u, działali dzień po dzień, godzina po godzinie, minuta po minucie i mają władzę. A co wy robicie? czekacie na wybory by się uaktywnić.

musimy odsunąć bydło od władzy i rozliczyć tak by nikomu nigdy już nie przyszło do głowy niszczyć polskiej oświaty.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl