Sędzia Igor Tuleya – ikona walki z PiS-em

Gdyby w Sądzie Okręgowym w Warszawie działał system losowy, wprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, szanse, że to akurat Igor Tuleya zajmie się kolejną sprawą polityczną, byłyby nikłe. A tak ktoś – w domyśle przewodniczący wydziału karnego, sędzia Wojciech Małek – przydzielił właśnie jemu kolejny odcinek walki z PiS-em.

Przypomnijmy, warszawski sąd pod kierownictwem sędziego Tulei nie zgodził się na umorzenie postępowania ws. przeniesienia posiedzenia Sejmu do Sali Kolumnowej.

W grudniu ub.r. opozycja storpedowała przebieg obrad w parlamencie. Protestowała tym samym przeciwko wykluczeniu posła Michała Szczerby za ironiczne odzywki do Marka Kuchcińskiego. Sam marszałek później przywrócił Szczerbę, poniekąd przyznając się do zbyt gwałtownej reakcji. Opozycja wybrała natomiast najbardziej radykalną metodę – blokadę mównicy sejmowej. Dlatego Kuchciński zdecydował, że Sejm pochyli się w innym miejscu nad ustawą budżetową i bezpieczniackimi emeryturami.

Prokuratura sprawdzała, czy w czasie głosowania doszło do złamania prawa. Według posłów opozycji nie wpuszczono ich do sali, a głosowanie było nieważne, bo liczone ręcznie. Poza tym PiS nie dopuszczało wniosków formalnych opozycji. Prokuratura umorzyła sprawę, swoje ekspertyzy potwierdzające, że do złamania prawa nie doszło, przedstawiła Kancelaria Sejmu. Wraz z kłótniami polityków PiS u i PO rosła temperatura przed gmachem przy ul. Wiejskiej, osiągając stan wrzenia – kilkuset zwolenników opozycji wyzywało posłów partii rządzącej i blokowało im wyjazd, czym też łamali prawo.

Metody rodem z maminej pracy

I wtedy do akcji ruszył Igor Tuleya. Sędzia znany z bardzo krytycznych wypowiedzi wobec PiS u. Zatem – nawet gdyby ktoś zakładał, że jest specjalistą w swoim fachu – musi być zwyczajnie nieobiektywny w tej sprawie. Mówiąc krótko: Tuleya nie powinien zostać przydzielony do oceny postanowienia prokuratury ws. zamieszania z grudnia ubiegłego roku. Co to za dający rękojmię niezależności i bezstronności sędzia, który fotografuje się podczas biesiady z posłanką PO na Sejm Henryką Krzywonos? Co to za sędzia, który nadinterpretuje przesłanki dowodowe i stwierdza, że CBA wobec dr. Mirosława G. – tego, który podobno ma ręce pianisty, jak orzekł niegdyś Jacek Żakowski – zachowało się jak stalinowska służba specjalna? „Opisane działania stanowią wyraz pogardy dla drugiego człowieka, która właśnie jest podstawą każdego totalitaryzmu” – oceniał w uzasadnieniu w 2013 r.

Ponadto Tuleya uznał, że CBA nie spełnia nawet „standardów” panujących w komunistycznej bezpiece. Problem w tym, że w organach bezpieczeństwa pracowała matka sędziego. I nie byłby to aż tak wielki ambaras – wszak dzieci nie odpowiadają za błędy i grzechy rodziców – gdyby Tuleya nie orzekał w sprawach lustracyjnych. Jeśli tylko ktoś o tym wspomni i skrytykuje wyraźnie ujawniane polityczne poglądy sędziego, „Gazeta Wyborcza” ma jedną i taką samą śpiewkę: „nagonka”. Jeśli jest tu jakaś „nagonka”, to Tuleya urządza ją sobie sam. Wszak doskonale musiał wiedzieć, jaka będzie reakcja na kolejny polityczny wyrok.

Niefortunne opóźnienia

Reforma wymiaru sprawiedliwości, która zbliża się wielkimi krokami, może rzeczywiście ten problem naprawić. Inna sprawa, że ustawa o sądach powszechnych weszła w życie w sierpniu. Tymczasem mamy grudzień, a nowe rozwiązanie jeszcze nie działa. Ministerstwo Sprawiedliwości powinno mieć opracowany system informatyczny i dopiero wtedy należało przyjąć ustawę. System losowy jest jej najważniejszym punktem, razem z wymianą kadrową w sądach. Gdyby rozwiązanie działało, Tuleya zapewne nie byłby kolejny raz gwiazdą mediów.

Gromy może zebrać także Wojciech Małek, przewodniczący wydziału karnego w warszawskiej okręgówce. To sędzia, który wsławił się uniewinnieniem dygnitarza PRL-owskiego Stanisława Kociołka za masakrę na Wybrzeżu w 1970 r. Proces ciągnął się 18 lat. Według Małka każdego sprawcę należy sądzić indywidualnie, bez stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Głównodowodzący pacyfikacją robotników otrzymali w 2013 r. symboliczne kary – dwa lata w zawieszeniu do czterech lat, i to nie za zabójstwo.

Krecia robota

80 proc. Polaków wyraziło w badaniach sondażowych potrzebę reformy sądów. I choć ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości stwarzają kilka poważnych zagrożeń – polityczny wybór sędziów przez parlamentarzystów oraz większe uprawnienia prokuratora generalnego – a być może spora część respondentów nie zgadza się na rozwiązania proponowane przez PiS, to zachowania takich sędziów jak Igor Tuleya wspierają proponowane zmiany. Igor Tuleya wraz ze swoimi obrońcami nie zdają sobie chyba sprawy, że wykonują „krecią robotę” dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

Dzięki upolitycznionym sędziom cierpi wizerunek również tych, którzy nie wychodzą przed szereg i po prostu wypełniają swoje obowiązki względem państwa. Lepszego argumentu niż antypisowski Tuleya PiS nie mógł dostać do wprowadzania własnych porządków w sądownictwie. Tylko czekać na kolejne wiadomości o kradnących wiertarki, spodnie i pendrive’y. Oni również przysłużą się do „zamachu na demokrację”, o którym tyle mówi środowisko sędziowskie.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Morawiecki w Mlekovicie. A lemingi na prawicy

Jesteśmy jako społeczeństwo przeżarci kalkami myślowymi pierwszych lat transformacji. I stąd porównania wizyty premiera Morawieckiego w Mlekovicie do realiów z epoki Edwarda Gierka. Do tego dochodzą zwyczajowe uprzedzenia wobec wszystkiego, co się wiąże ze sprawami wsi.

W ubiegły piątek Mateusz Morawiecki odwiedził podlaską Mlekovitę i jedno z gospodarstw rolnych we wsi Rębiszewo-Studzianki w powiecie wysokomazowieckim. Pozwolę sobie zebrać w jedno kilka cytatów z premiera: „Nie jest sztuką na salonach brukselskich mówić ich językiem. Jest sztuką mówić o problemach polskiego rolnictwa, o tym, żebyśmy nie zostawiali rolników samych, żeby nie byli na gorszej pozycji niż ich konkurenci na Zachodzie. W różnych sieciach zagranicznych są teraz tygodnie włoskie, tydzień portugalski, hiszpański, francuski. Bardzo pięknie, ale apeluję również o to, żeby w Polsce przede wszystkim był tydzień polski, co najmniej raz w miesiącu w każdej sieci”.

Z kogo się śmiejecie?

Wydawać by się mogło, że skoro z takim aplauzem propisowska część opinii publicznej traktuje hasła o odzyskiwaniu przez Polskę choćby suwerenności gospodarczej, to wypowiedzi i cała wizyta premiera na Podlasiu zbierze pozytywne opinie. Stało się coś dokładnie przeciwnego: kpinom i kpinkom nie było końca. Co rozbawiło w znacznej mierze także prawicową i propisowską opinię publiczną? Ano że „premier głaskał krówki” i pochwalił się, iż umie doić krowy. Jak rozumiem, gdyby premier pokazał się w polskiej fabryce produkującej lokomotywy i wagony, gdyby sfotografował się przy czyimś stanowisku pracy, nie wzbudziłoby to ani połowy tej szydery. No ale krówki, wieś, obornik w tle – to takie obciachowe, siermiężne, zabawne. A guzik prawda! Polskie rolnictwo może być wciąż naszą dumą, polscy rolnicy, nasze przetwórstwo i przemysł spożywczy – pomimo mało sprzyjających przez lata warunków funkcjonowania – starają się radzić sobie jak najlepiej. Choć często mieli przeciwko sobie nie tylko klasę polityczną, nie tylko media liberalnego nurtu, ale sporą część opinii publicznej, także tej prawicowej – przeżartej najgłupszymi stereotypami o wsi i rolnikach. A przecież choćby produkcja wielu owoców i warzyw czyni nas potentatami eksportu w skali świata.
Nie dziwi zresztą, że przy tak płytkim nastawieniu do tematyki wsi w rodzimej debacie publicznej niemal nie występują bardziej skomplikowane, ale nader istotne gospodarczo tematy. Choćby suwerenność białkowa: kilka lat temu prawie 80 proc. zapotrzebowania na białko paszowe w naszym kraju zaspokajał import. Od tego czasu nic się nie zmieniło na lepsze. Nasza produkcja drobiu i świń uzależniona jest niemal zupełnie od kilku zagranicznych potentatów. Na marginesie: oligopole w globalnym przemyśle spożywczym to od dawna fakt – ale w Polsce uświadamiamy sobie to rzadko, oglądając ikonografiki z rozpisaną strukturą własnościową najbardziej rozpoznawalnych światowych marek. A przecież suwerenność gospodarcza to nie tylko własne fabryki samochodów, sprzętu komputerowego, RTV i AGD, to również wysokiej jakości rolnictwo, przemysł spożywczy i przetwórstwo. Eksperci od wsi bardzo dobrze wiedzą, że terapia szokowa pana Balcerowicza w znacznej mierze uderzyła właśnie w polską wieś. Prawicowym lemingom radziłbym się zastanowić, czy nie robią za pożytecznych idiotów wobec ludzi, którzy po 1989 r. instalowali nad Wisłą nowe formy gospodarczego kolonializmu.

Zmarnowana szansa na poważniejszą rozmowę

Niestety, wizyta premiera Morawieckiego w Mlekovicie nie stała się okazją do dyskusji na ważne tematy związane z polskim rolnictwem – zwyciężyły powierzchowne i szkodliwe kalki myślowe. No bo to takie śmieszne, że premier się pochwalił, iż umie doić krowy. Rozumiałbym takie poruszenie u lemingów, rozumiałbym, że wizyta w oborze irytuje ludzi chorujących na nieuleczalną awersję do prowincji i wsi, siedzących w stołecznych snobistycznych knajpach nad sushi. Ale obserwuję takie reakcje również u ludzi, którzy chętnie podkreślają swoją troskę o polską suwerenność. Prawoskrętny Twitter, blogosfera, komentatorzy pod tekstami na prawicowych portalach – w tej sprawie są niemal nieodróżnialni od tych, których uważają za lemingów.

Zrozumiałbym, gdyby Mlekovita była jak potiomkinowska wieś, czyli kompletnie nierentowny moloch, kiepsko zarządzany, nieefektywny finansowo, z epoki gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Zrozumiałbym, gdyby na okoliczność wizyty premiera malowano tam trawę na zielono i myto krowy, zawyżano normy produkcji itd. Ale przecież z niczym takim nie mieliśmy do czynienia. Mlekovita jest świetnie radzącą sobie polską marką, firmą, której się udało. Mlekovita może się pochwalić konkretnymi osiągnięciami: to najcenniejsza marka w sektorze produkcyjnym polskiej gospodarki według rankingu „Rzeczpospolitej”, to firma, która eksportuje najwięcej produktów mleczarskich poza granice Polski. Tak, Mlekovita to żadne „wzorcowe PGR” z czasów PRL‑u, to marka, z której możemy być dumni – tak jak Francuzi, Niemcy, Amerykanie są dumni z wielu swoich firm z przeróżnych branż. To właśnie my, szydząc z premiera w Mlekovicie, potencjalny sukces przekuwamy w porażkę wizerunkową. Oto na co dzień głośno wołamy, że Polski nie docenia się w świecie, że nie szanuje się w świecie polskich marek, ale gdy pojawia się okazja do znakomitej promocji – zaplątujemy się we własne nogi. Z lenistwa umysłowego, z przyzwyczajenia do stereotypów i sloganów, z wiecznie niewyleczonego kompleksu polskiej wsi.

Jedzenie nie bierze się z internetu

Proszę wybaczyć emocjonalny ton – ale cała ta historia w symptomatyczny sposób pokazuje, jaki jest u nas poziom odniesienia do spraw związanych ze wsią i z rolnictwem. Na nic się zdadzą agencje marketingowe, na nic się zdadzą płomienne wołania o szacunek dla Polski w świecie – bo trzeba zacząć od zmiany własnych nawyków w sprawach z pozoru drobnych i małych. Dla Mlekovity zdjęcie premiera z logo firmy w tle jest naprawdę cenne – wizerunek nie od dziś przekłada się dla przedsiębiorstw na ewentualne zyski i straty. Dla wsi Rębiszewo-Studzianki odwiedziny bardzo wysokiego rangą urzędnika państwowego również są bardzo ważne – no ale w internetach znów podśmiechiwanie. To przygnębiające – ten brak szacunku dla czyichś aspiracji. A założę się, że niejeden z tych, co kpią, chętnie zrobiłby sobie zdjęcie z ważnym politykiem. No ale nam, miastowym, to przystoi, a jacyś tam wieśniacy – toż to obciach.

Nie pierwszy raz przekonałem się przy tej okazji, że podział na Polskę lemingów i Polskę wolną od tego zjawiska nie przebiega według prostych etykiet politycznych. Kpimy z celebrytów i celebrytek, którzy wyśmiewają zwykłe Polki i Polaków. Dlaczego zatem szydzimy również z wizyty u rolników premiera Rzeczypospolitej? Czy to rzeczywiście taki obciach, że premier sfotografuje się z krową? Naprawdę, jedzenie na sklepowych półkach nie bierze się z internetowych symulatorów farm. Strasznie jesteśmy wykorzenionym społeczeństwem, strasznie.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl