Opłatek na Uniwersytecie Papieskim – ZDJĘCIA

/ fot. Joanna Adamik/ Archidiecezji Krakowska

– Potrzebna jest posługa myśli idącej na spotkanie z wiarą, z tym, co mówi o sobie Pan Bóg, zwłaszcza teraz, kiedy świat coraz bardziej chce żyć, jakby Boga nie było i jakby to, co mówi chrześcijaństwo było już przebrzmiałym mitem, który może jeszcze kogoś interesować – mówił do środowiska akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II metropolita krakowski.

Podczas przedświątecznego spotkania opłatkowego abp Marek Jędraszewski, Wielki Kanclerz UPJPII mówił o szczególnej roli uniwersytetu w dzisiejszym świecie. Na początku jednak odniósł się do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii. Metropolita zauważył, że dary złożone dzieciątku przez mędrców wskazywały na to, kim ono jest – królem, kapłanem, tym, który będzie cierpiał.

Pogłębienie prawdy o tym, kim jest Pan Jezus dokonywało się później również podczas chrystusowego nauczania, co zostało następnie zapisane w Ewangelii oraz w refleksjach św. Pawła Apostoła. 

Historia spotkania myśli człowieczej z objawiającym się Bogiem znajduje przedłużenie po dzień dzisiejszy – również w postaci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

To jest szczególne posłannictwo. Potrzebna jest posługa myśli idącej na spotkanie z wiarą, z tym, co mówi o sobie Pan Bóg, zwłaszcza teraz, kiedy świat coraz bardziej chce żyć, jakby Boga nie było i jakby to, co mówi chrześcijaństwo było już przebrzmiałym mitem, który może jeszcze kogoś interesować, jak czasem interesują stare rzeczy znalezione na strychu 
– mówił metropolita krakowski.

Posłannictwo Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II musi polegać na tym, żeby pokazywać ciągle na nowo niezwykłość, jaką jest ciągłe przychodzenie Boga do świata i do człowieka, który ma „swoje szczególne władze ducha”.

Posługując się tymi władzami musi rozpoznać wielkość bożej miłości wobec nas, a także niezgłębioną odpowiedzialność za to, aby dobrą nowinę, którą po raz pierwszy usłyszeli pastuszkowie betlejemscy, nieść całemu światu
 – dodawał abp Jędraszewski.

Następnie metropolita przekazał najserdeczniejsze życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne wszystkim, którzy tworzą rzeczywistość i społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Życzę jednocześnie, by to wielkie zobowiązanie, jakie jest już w samym tytule uniwersytetu było skutecznie przekazywane i z radością przyjmowane przez tych, którzy dzisiaj ciągle są otwarci na to, co jest piękne, szlachetne i dobre – na to, co jest prawdą 
– zaznaczał duchowny.

Życzenia wszystkim złożył również ks. prof. Wojciech Zyzak, rektor uniwersytetu. Podkreślał też, że rok 2018 z wielu względów będzie szczególnym czasem dla Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Jednym z powodów będzie beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki, która uczyła studentów jak opiekować się chorymi.

Po złożeniu życzeń i łamaniu się opłatkiem studenci zaprezentowali przygotowane przez siebie krótkie jasełka.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przełom w strukturach Watykanu. W gronie konsultorów ważnej kongregacji po raz pierwszy zasiądą kobiety

Plac Świętego Piotra w Rzymie; zdjęcie ilustracyjne / By Gfox228, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56338866

Franciszek mianował 21 kwietnia pięcioro nowych konsultorów Kongregacji Nauki Wiary i w gronie tym po raz pierwszy znalazły się kobiety. Są to: dwie Włoszki – prawniczka dr Linda Ghisoni, od 7 listopada ub.r. podsekretarz sekcji ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i teolożka fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana - oraz Belgijka Laetitia Calmeyn, wykładowczyni teologii w Kolegium Bernardynów w Paryżu.

Kobiety już od dłuższego czasu są członkiniami Międzynarodowej Komisji Teologicznej, działającej w ramach Kongregacji Nauki Wiary (na jej czele stoi z urzędu prefekt Kongregacji).

Dwaj nowi konsultorzy Kongregacji to włoski kapłan ks. Sergio Paolo Bonanni – również teolog z Gregoriany i Hiszpan ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF, kanonista z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Linda Ghisoni urodziła się w Piacenzy w 1965, jest mężatką i matką dwóch córek. Ukończyła filozofię i teologię na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze oraz uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Gregorianie. Ma poza tym dyplom adwokata po Studium Rotalnym Trybunału Roty Rzymskiej i podobny w zakresie praktyki administracyjnej przy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest sędzią instruktorem w sądzie pierwszej instancji ds. orzekania o nieważności małżeństwa dla regionu Lacjum. Od listopada 2017 jest podsekretarzem ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Michelina Tenace, pochodząca z San Marco in Lamis (Apulia na południu Włoch) i urodzona w 1954, studiowała filozofię w Paryżu, uzyskała dyplom z zakresu literatur obcych na rzymskim uniwersytecie La Sapienza i doktorat z teologii na podstawie pracy o myśli rosyjskiego filozofa Władimira Sołowjowa na Gregorianie. Obecnie na tej uczelni stoi na czele wydziału teologii fundamentalnej, specjalizuje się w zakresie wschodniego chrześcijaństwa i pełni kilka innych funkcji.

Laetitia Calmeyn pochodzi z Brukseli, gdzie urodziła się w 1975. Jest dyplomowaną pielęgniarką, wyspecjalizowaną w opiece paliatywnej. Ma za sobą studia teologiczne w Brukseli i doktorat z teologii, uzyskany na Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Rzymie na podstawie rozprawy o belgijskim filozofie i teologu, jezuicie Albercie Chapelle. Jest dziewicą konsekrowaną z archidiecezji paryskiej, wykłada teologię w Kolegium Bernardyńskim w stolicy Francji.

Ogółem nową pięcioletnią kadencję rozpoczęło 30 doradców (konsultorów), których zadaniem jest wspieranie działań członków Kongregacji Nauki Wiary. Spotykają się oni raz w tygodniu a omawiane przez nich zagadnienia i przeprowadzane ekspertyzy są przekazywane następnie do kolegium członków Kongregacji w celu podjęcia konkretnych decyzji. To gremium z kolei zbiera się raz w miesiącu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl