Czesi rozszerzają armię

/ flickr.com

  

Czeska armia będzie potrzebowała nowej jednostki wielkości batalionu dla zadań związanych z przyjmowaniem jednostek sojuszniczych działających na terytorium Czech - powiedział dziś agencji prasowej CTK szef sztabu generalnego gen.Josef Beczvarz.

Musimy wzmocnić zdolności Host Nation Support tzn. sformować na przykład jednostkę typu batalionowego, która będzie przeznaczona do przyjmowania i pomocy jednostkom koalicyjnym, które ewentualnie działałyby na naszym terytorium lub zapewniania im wsparcia w trakcie przejazdu czy ćwiczeń na naszym terytorium - zaznaczył gen.  Beczvarz dodając, że podobne jednostki mają sojusznicy z sąsiednich państw.

Szef sztabu generalnego zapowiedział także wzmocnienie istniejących misji zagranicznych. W tej chwili takie zadania wykonuje około 400 czeskich żołnierzy, a w 2018 roku miałoby ich być ponad 1000. Planowane jest wzmocnienie kontyngentu w Afganistanie, gdzie wysłanoby instruktorów obrony przeciwchemicznej oraz oficerów, którzy pracowaliby w dowództwie misji. W przypadku Mali, gdzie czescy żołnierze uczestniczą w szkoleniu jednostek malijskich i w ochronie dowództwa misji UE, w grę wchodzi wysłanie plutonu lub kompanii wartowniczej, która wzmocniłaby potencjał chronienia unijnej misji.

W 2018 roku Czesi mają także uczestniczyć we wsparciu dla wschodniego skrzydła NATO. Na Litwę do zgrupowania dowodzonego przez Niemców ma trafić kompania zmechanizowana o liczebności około 200 żołnierzy, a na Łotwę pod dowództwo kanadyjskie pluton moździerzy o stanie osobowym około 40 ludzi.

Udział czeskich jednostek we wsparciu wschodniego skrzydła NATO został już latem zatwierdzony przez parlament. Według gen. Beczvarza mogłyby one zostać tam skierowane w połowie przyszłego roku zgodnie z harmonogramem rotacji. Na zwiększenie liczebności misji w Afganistanie i Mali potrzeba jeszcze odpowiednich decyzji politycznych.

Nowy premier Andrej Babisz mówił o konieczności wzmocnienia kontroli migracji i walki z przemytem ludzi, wspominając w tym kontekście o swej chęci wysłania do Libii czeskiej jednostki wojskowej dla ochrony jej granic. Jednak minister obrony w rządzie Babisza Karla Szlechtova powiedziała, że nie planuje posyłania żołnierzy do Libii.

Szef sztabu generalnego zapowiedział, że do roku 2020 ma być gotowa koncepcja rozwoju sił zbrojnych, a dokument ten musi uwzględnić zwiększenie ich liczebności z 24 tys. o dalsze 5 tys. żołnierzy zawodowych wraz z utrzymaniem pięciotysięcznej aktywnej rezerwy.

Nie może tam być żadnych odstępstw. Wojsko musi osiągnąć liczebność, która przy obecnej ewolucji środowiska bezpieczeństwa zagwarantuje bezpieczeństwo Republiki Czeskiej i zabezpieczy nasze obowiązki sojusznicze oraz koalicyjne - podkreślił generał Beczvarz. Dodał, że koncepcja musi także obejmować konieczność wymiany przestarzałego uzbrojenia oraz konieczność utrzymania członkostwa w NATO i UE wraz z wypełnianiem zobowiązań, jakie z członkostwa wynikają.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

WOT reagują na pomówienia

/ By Robert Suchy (http://www.mon.gov.pl/) [Attribution], via Wikimedia Commons

  

Nieprawdziwe są wszelkie insynuacje i podejrzenia jakoby w ostatnich dniach żołnierze WOT wspólnie z policjantami brali udział w zabezpieczaniu protestów przed Sejmem. Potępiamy wszystkie próby mieszania nas żołnierzy Wojska Polskiego w walkę polityczną - informuje dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej, przypomina dowództwo w specjalnym komunikacie, jako piąty rodzaj sił zbrojnych realizują zadania określone ustawą z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 1967 nr 44 poz. 220).

Stojąc w obronie honoru munduru skierujemy do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które dopuszczają się zniesławienia żołnierzy Wojska Polskiego

- informuje dowództwo.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl