Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa – ZDJĘCIA, WIDEO

/ fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Wczoraj małopolscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju abp. Markowi Jędraszewskiemu, a następnie zanieśli je władzom miasta na Rynek Główny.

Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej w sanktuarium na Krzeptówkach odebrali od skautów słowackich Światło przywiezione z Wiednia. W niedzielę powitano je w Krakowie harcerskim apelem na Wawelu, w którym uczestniczyło aż 2,5 tys. osób.

Następnie harcerze wzięli udział w mszy św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył metropolita krakowski. Mówił podczas niej o szczególnym świetle, którym jest sam Jezus Chrystus.

Już na wieki przed narodzeniem Chrystusa prorok Izajasz zapowiadał tę światłość. Mówił on wtedy: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu” 
– powiedział arcybiskup.

2017 lat temu pasterze pasący swoje stada nieopodal Betlejem przeżyli niezwykłą noc, kiedy stanął przed nimi anioł pański, który obwieścił im wielką radość. Po wiekach, w czasie wielkiego jubileuszu roku 2000 do Betlejem przybył Jan Paweł II i na placu przed bazyliką mówił wpatrując się w nią, że jest ona jakby twierdzą, która chroni w sobie największą tajemnicę i największy skarb całej ludzkości.

Właśnie tam – w jej wnętrzu znajduje się miejsce, w którym narodził się Pan Jezus, światłość świata, zbawiciel człowieka, nasz odkupiciel. Ta bazylika jest jednocześnie miejscem pamięci o tej chwale i jasności, która ogarnęła pasterzy pasących swoje trzody nieopodal Betlejem. Ta bazylika jest jednocześnie niemym świadkiem tego śpiewu aniołów, który pasterze usłyszeli w ową cudowną i wzruszającą noc: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania” 
– mówił metropolita.

Wpatrując się w światło przywiezione z groty betlejemskiej, uczestnicy niedzielnej Eucharystii mogli zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem „Bożego upodobania”. Odpowiedź znaleźć można we fragmencie 1 listu św. Pawła do Tesaloniczan.

Najpierw apostoł narodów mówi: „Zawsze się radujcie”. Niech zawsze w was będzie radość – nie ten śmiech, niekiedy głośny, czasem budzący lęk, ten śmiech, do którego częstokroć zachęca nas świat. Św. Paweł mówi o radości serca, którą daje nam tylko Pan Jezus.

Oznacza to, że wierni zawsze powinni mieć na myśli Pana Boga, który z miłości do ludzi zesłał na ziemię swojego syna. 

Zagrożenia i niepokoje, które płyną ze świata trzeba traktować jako wielki boży dar i szansę by okazać się wiernym bożym dzieckiem.

Dlatego kolejne wskazanie świętego Pawła – nie bierzcie ducha tego świata, który jest pogański, który jest zapatrzony w siebie, który chce tylko wielkiego używania, aż po własne zatracenie. Nie gaście bożego ducha, który jest w was, którego to ducha otrzymaliście w chwili chrztu świętego. Nie gaście tych wielkich darów, jakie są w was. Przeciwnie – czyńcie wszystko, aby te dary się w was rozwijały 
– mówił abp. Jędraszewski.

Po Eucharystii harcerze przeszli ul. Grodzką na Rynek Główny, gdzie przekazali światło władzom miasta i województwa, mieszkańcom Krakowa, skautom z kolejnych europejskich krajów oraz innym organizacjom pozarządowym.

Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. W tym roku zapłonęło już po raz 27., a harcerskiej sztafecie przyświecało hasło „W Tobie jest światło”.

Małopolscy harcerze od 1991 roku dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą, by trafiło ono do ich domów podczas Bożego Narodzenia. Ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju jest nie tylko miejscem spotkania, ale też wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bezprecedensowy atak na polskiego premiera. I spotkanie z Mazgułą. Przypadek?

www.facebook.com/pg/gwzkrakow

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zaprasza na spotkanie z Adamem Mazgułą. Reklamuje też książkę pułkownika jako "swoisty dziennik aktywności w walce z partią rządzącą". Tymczasem Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wydał oświadczenie, w którym zaatakował premiera RP.

Przypomnijmy pułkownik Mazguła wychwalał Jaruzelskiego i esbeków mówiąc o stanie wojennym „kulturalne wydarzenie”. Został skazany za śmierć człowieka, a w opinii służbowej był chwalony za „wzorową realizację zadań” stawianych przed nim w czasie stanu wojennego.

CZYTAJ TEŻ: Mazguła skazany za śmierć człowieka. Zginął on ze sztucera działacza KOD

To nie przeszkadzało Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, by w ten sposób zachęcić do udziału w spotkaniu z wojskowym, który stał się jedną z twarzy protestów KOD:

Mazguła zasłynął również z odezwy wygłoszonej w grudniu 2016 roku do wojskowych, wzywając ich do „dalszej walki”. Sejmowy protest opozycji i okupację sali plenarnej Mazguła nazywał „polityczną wojną grudniową”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pułkownik Mazguła wychwala Jaruzelskiego i esbeków. I wzywa do wyjścia na ulice 13 grudnia

Dzisiaj Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wydał oświadczenie.

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane w sobotę w Monachium oznaczają przekroczenie granicy, za którą jest już tylko obłęd

- podano.

Związek wezwał "premiera i innych polityków do powstrzymania się od dalszych nieprzemyślanych wypowiedzi, które stanowiąc zaprzeczenie prawdy historycznej, kompromitują ich osobiście oraz instytucjonalnie".

Przypomnijmy, szef polskiego rządu podczas jednego z paneli Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, odpowiadając na pytanie dziennikarza "New York Times" Ronena Bergmana, dotyczące ustawy o IPN, powiedział m.in.: "jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

Słowa Morawieckiego wywołały oburzenie środowisk żydowskich i polityków w Izraelu, m.in. premiera Benjamina Netanjahu. W niedzielę odniósł się też do nich Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Wypowiedziane 17 lutego w Monachium słowa premiera Mateusza Morawieckiego o Zagładzie: "byli polscy zbrodniarze, tak samo jak byli żydowscy zbrodniarze, rosyjscy, ukraińscy, nie tylko niemieccy" oznaczają przekroczenie granicy, za którą jest już tylko obłęd 

- czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ZGWŻ.

Jak dodano, "Zagłada była zbrodnią niemieckiego państwa, w której uczestniczyli niestety także i Polacy, wystarczająco liczni, by nie można było zbyć ich udziału mianem indywidualnych przypadków".

Nie daje to jednak prawa nikomu, w tym zwłaszcza premierowi polskiego rządu, by wymieniać ich jednym tchem razem ze zbrodniarzami niemieckimi

- podkreślili autorzy stanowiska Związku.

Według nich "byli też sprawcy ukraińscy, także liczni i działający, inaczej niż Polacy, w zorganizowanych formacjach, cieszących się poparciem części ukraińskiego społeczeństwa, co nakłada na ich zbrodnie dodatkowe brzemię".

W oświadczeniu przyznano, że "byli też sprawcy żydowscy, funkcjonariusze policji gettowych czy niektórych Judenratów, jak i indywidualni zdrajcy".

Inaczej, niż zbrodniarze niemieccy, sprawcy ukraińscy i polscy, działali oni pod presją bezpośredniego terroru, w sytuacji podobnej to tej, w jakiej znajdowali się więźniowie obozów koncentracyjnych. Żadnemu granatowemu policjantowi polskiemu, inaczej niż policjantom gettowym, nie groziła śmierć rodziny za odmowę dostarczania Żydów w ręce Niemców

- podkreślono.

Wymienianie ich, działających pod najstraszliwszym przymusem, jednym tchem ze sprawcami polskimi, ukraińskimi, czy zbrodniarzami niemieckimi, którzy od popełnienia zbrodni mogli się uchylić, jest dowodem moralnej ślepoty 

- oceniają autorzy stanowiska.

Wzywamy premiera, i innych polityków, do powstrzymania się od dalszych nieprzemyślanych wypowiedzi, które stanowiąc zaprzeczenie prawdy historycznej, kompromitują ich osobiście oraz instytucjonalnie

- głosi oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej między szefami rządów Polski i Izraela. Po jej zakończeniu Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze: "Holocaust, ludobójstwo na Żydach popełnione przez niemieckich nazistów, był wyjątkowo przerażającą zbrodnią. W tych strasznych czasach, wśród wszystkich narodów byli ludzie, którzy zdobywali się na gesty największego miłosierdzia".

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie jest jedną z ośmiu współtworzących Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl