Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa – ZDJĘCIA, WIDEO

/ fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Wczoraj małopolscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju abp. Markowi Jędraszewskiemu, a następnie zanieśli je władzom miasta na Rynek Główny.

Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej w sanktuarium na Krzeptówkach odebrali od skautów słowackich Światło przywiezione z Wiednia. W niedzielę powitano je w Krakowie harcerskim apelem na Wawelu, w którym uczestniczyło aż 2,5 tys. osób.

Następnie harcerze wzięli udział w mszy św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył metropolita krakowski. Mówił podczas niej o szczególnym świetle, którym jest sam Jezus Chrystus.

Już na wieki przed narodzeniem Chrystusa prorok Izajasz zapowiadał tę światłość. Mówił on wtedy: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu” 
– powiedział arcybiskup.

2017 lat temu pasterze pasący swoje stada nieopodal Betlejem przeżyli niezwykłą noc, kiedy stanął przed nimi anioł pański, który obwieścił im wielką radość. Po wiekach, w czasie wielkiego jubileuszu roku 2000 do Betlejem przybył Jan Paweł II i na placu przed bazyliką mówił wpatrując się w nią, że jest ona jakby twierdzą, która chroni w sobie największą tajemnicę i największy skarb całej ludzkości.

Właśnie tam – w jej wnętrzu znajduje się miejsce, w którym narodził się Pan Jezus, światłość świata, zbawiciel człowieka, nasz odkupiciel. Ta bazylika jest jednocześnie miejscem pamięci o tej chwale i jasności, która ogarnęła pasterzy pasących swoje trzody nieopodal Betlejem. Ta bazylika jest jednocześnie niemym świadkiem tego śpiewu aniołów, który pasterze usłyszeli w ową cudowną i wzruszającą noc: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania” 
– mówił metropolita.

Wpatrując się w światło przywiezione z groty betlejemskiej, uczestnicy niedzielnej Eucharystii mogli zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem „Bożego upodobania”. Odpowiedź znaleźć można we fragmencie 1 listu św. Pawła do Tesaloniczan.

Najpierw apostoł narodów mówi: „Zawsze się radujcie”. Niech zawsze w was będzie radość – nie ten śmiech, niekiedy głośny, czasem budzący lęk, ten śmiech, do którego częstokroć zachęca nas świat. Św. Paweł mówi o radości serca, którą daje nam tylko Pan Jezus.

Oznacza to, że wierni zawsze powinni mieć na myśli Pana Boga, który z miłości do ludzi zesłał na ziemię swojego syna. 

Zagrożenia i niepokoje, które płyną ze świata trzeba traktować jako wielki boży dar i szansę by okazać się wiernym bożym dzieckiem.

Dlatego kolejne wskazanie świętego Pawła – nie bierzcie ducha tego świata, który jest pogański, który jest zapatrzony w siebie, który chce tylko wielkiego używania, aż po własne zatracenie. Nie gaście bożego ducha, który jest w was, którego to ducha otrzymaliście w chwili chrztu świętego. Nie gaście tych wielkich darów, jakie są w was. Przeciwnie – czyńcie wszystko, aby te dary się w was rozwijały 
– mówił abp. Jędraszewski.

Po Eucharystii harcerze przeszli ul. Grodzką na Rynek Główny, gdzie przekazali światło władzom miasta i województwa, mieszkańcom Krakowa, skautom z kolejnych europejskich krajów oraz innym organizacjom pozarządowym.

Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. W tym roku zapłonęło już po raz 27., a harcerskiej sztafecie przyświecało hasło „W Tobie jest światło”.

Małopolscy harcerze od 1991 roku dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą, by trafiło ono do ich domów podczas Bożego Narodzenia. Ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju jest nie tylko miejscem spotkania, ale też wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak było w zeszłym roku. Teraz też bądźcie z nami! Zapraszamy na piknik patriotyczny

Tak było w zeszłym roku / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zapraszamy na festyn patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” 15 sierpnia o godz. 18.30 na plac Teatralny w Warszawie. Wstęp wolny!

Na scenie pojawią się: Krzysztof Cugowski, Jerzy Grunwald, Dariusz „Maleo” Malejonek czy Dariusz Kowalski. W programie koncertu, który wraz z Anną Popek poprowadzi Jan Przemyłski, znalazły się piosenki o wolności i umiłowaniu ojczyzny oraz te opowiadające o polskim bohaterstwie. Będzie to kolejny niezwykle radosny pokaz patriotyzmu.

Wspólne śpiewanie tworzy wyjątkową więź między ludźmi, niesamowicie integruje. Taka forma świętowania buduje też nasz patriotyzm, ten dobrze rozumiany. Jak mówił św. Jan Paweł II, żeby to była miłość do ojczyzny, a nie nienawiść do obcych

– powiedział „Codziennej” Darek „Maleo” Malejonek. Artysta wykona utwór Jacka Kaczmarskiego „Arka Noego” oraz autorską piosenkę „Pytanie” inspirowaną wierszem Tadeusza Gajcego. „Martwe morze”, „Jest taki samotny dom” i „Legiony” to natomiast utwory, które zaśpiewa Krzysztof Cugowski. Podczas ostatniego festynu rodzinnego, który odbył się na pl. Teatralnym 3 maja, publiczność nie dała muzykowi zejść ze sceny bez bisu. 

3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada to nasze największe święta narodowe. Każdy Polak powinien je szanować i obchodzić z właściwym podejściem. A śpiewanie jest najlepszym i ponadpolitycznym sposobem świętowania

– powiedział „Codziennej” Krzysztof Cugowski.

Dziś, 14 sierpnia 2018 r., do „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony jest śpiewnik patriotyczny. Zachęcamy, by na plac Teatralny udać się z numerem „Codziennej” i przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik będzie także rozdawany bezpłatnie podczas festynu. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.

Koncert medialnie wspierają: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, TVP2, Radio dla Ciebie, Telewizja Republika, tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezalezna.pl.

Źródło: GPC, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl