Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Krakowa – ZDJĘCIA, WIDEO

/ fot. Adam Bujak/ Archidiecezja Krakowska

Wczoraj małopolscy harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju abp. Markowi Jędraszewskiemu, a następnie zanieśli je władzom miasta na Rynek Główny.

Harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej w sanktuarium na Krzeptówkach odebrali od skautów słowackich Światło przywiezione z Wiednia. W niedzielę powitano je w Krakowie harcerskim apelem na Wawelu, w którym uczestniczyło aż 2,5 tys. osób.

Następnie harcerze wzięli udział w mszy św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył metropolita krakowski. Mówił podczas niej o szczególnym świetle, którym jest sam Jezus Chrystus.

Już na wieki przed narodzeniem Chrystusa prorok Izajasz zapowiadał tę światłość. Mówił on wtedy: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu” 
– powiedział arcybiskup.

2017 lat temu pasterze pasący swoje stada nieopodal Betlejem przeżyli niezwykłą noc, kiedy stanął przed nimi anioł pański, który obwieścił im wielką radość. Po wiekach, w czasie wielkiego jubileuszu roku 2000 do Betlejem przybył Jan Paweł II i na placu przed bazyliką mówił wpatrując się w nią, że jest ona jakby twierdzą, która chroni w sobie największą tajemnicę i największy skarb całej ludzkości.

Właśnie tam – w jej wnętrzu znajduje się miejsce, w którym narodził się Pan Jezus, światłość świata, zbawiciel człowieka, nasz odkupiciel. Ta bazylika jest jednocześnie miejscem pamięci o tej chwale i jasności, która ogarnęła pasterzy pasących swoje trzody nieopodal Betlejem. Ta bazylika jest jednocześnie niemym świadkiem tego śpiewu aniołów, który pasterze usłyszeli w ową cudowną i wzruszającą noc: „Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom Bożego upodobania” 
– mówił metropolita.

Wpatrując się w światło przywiezione z groty betlejemskiej, uczestnicy niedzielnej Eucharystii mogli zastanowić się, co to znaczy być człowiekiem „Bożego upodobania”. Odpowiedź znaleźć można we fragmencie 1 listu św. Pawła do Tesaloniczan.

Najpierw apostoł narodów mówi: „Zawsze się radujcie”. Niech zawsze w was będzie radość – nie ten śmiech, niekiedy głośny, czasem budzący lęk, ten śmiech, do którego częstokroć zachęca nas świat. Św. Paweł mówi o radości serca, którą daje nam tylko Pan Jezus.

Oznacza to, że wierni zawsze powinni mieć na myśli Pana Boga, który z miłości do ludzi zesłał na ziemię swojego syna. 

Zagrożenia i niepokoje, które płyną ze świata trzeba traktować jako wielki boży dar i szansę by okazać się wiernym bożym dzieckiem.

Dlatego kolejne wskazanie świętego Pawła – nie bierzcie ducha tego świata, który jest pogański, który jest zapatrzony w siebie, który chce tylko wielkiego używania, aż po własne zatracenie. Nie gaście bożego ducha, który jest w was, którego to ducha otrzymaliście w chwili chrztu świętego. Nie gaście tych wielkich darów, jakie są w was. Przeciwnie – czyńcie wszystko, aby te dary się w was rozwijały 
– mówił abp. Jędraszewski.

Po Eucharystii harcerze przeszli ul. Grodzką na Rynek Główny, gdzie przekazali światło władzom miasta i województwa, mieszkańcom Krakowa, skautom z kolejnych europejskich krajów oraz innym organizacjom pozarządowym.

Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. W tym roku zapłonęło już po raz 27., a harcerskiej sztafecie przyświecało hasło „W Tobie jest światło”.

Małopolscy harcerze od 1991 roku dostarczają Betlejemskie Światło Pokoju do Krakowa i przekazują wszystkim, którzy chcą, by trafiło ono do ich domów podczas Bożego Narodzenia. Ceremonia przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju jest nie tylko miejscem spotkania, ale też wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu.

Źródło: Archidiecezja Krakowska, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Protest w Sejmie ma drugie dno. Tarczyński: To element dywersji. Sabotaż przeciwko Polsce

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Dziś w Sejmie działy się iście dantejskie sceny, o czym już informowaliśmy. Tymczasem w rozmowie z portalem niezalezna.pl poseł PiS Dominik Tarczyński zwraca uwagę na drugie dno całej sprawy i skutki wykorzystywania do politycznej rozgrywki protestujących w Sejmie osób. Podkreśla on, że sytuacja jest niezwykle groźna, zwłaszcza, że w dniach w25-28 maja to własnie Sejm i Senat będą gospodarzami Wiosennej Sesji ZP NATO. „ Grupa protestujących, która jest wykorzystywana politycznie przez opozycję ma świadomość tego, że szkodzi bezpieczeństwu Polaków. To nie są żarty” - mówi poseł Tarczyński.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w 550. rocznicę Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, gmach przy Wiejskiej będzie miejscem kluczowych rozmów na temat najpoważniejszych wyzwań dotyczących obronności. Dziś okoliczności związane z organizacją szczytu parlamentarnego NATO próbowali wykorzystywać protestujący w Sejmie.

Jak już informowaliśmy, Straż Marszałkowska uniemożliwiła protestującym w Sejmie wywieszenie za oknem budynku transparentu informującego o prowadzonym przez nich proteście. Wywołało to ogromne oburzenie protestujących oraz sympatyzujących z nimi polityków „totalnej opozycji”. W trakcie krótkiego briefingu prasowego jedna z uczestniczek protestu skierowała kilka słów bezpośrednio do premiera Morawieckiego. „Pana dni są już chyba policzone” - grzmiała.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec udawania. Maski opadły! Ta wypowiedź jednej z protestujących nie pozostawia żadnych złudzeń
 

Nie obyło się również bez epizodów dość... komicznych. Liderka sejmowego protestu Iwona Hartwich krzyczała do Straży Marszałkowskiej: „Proszę wyjść stąd! Tu jest nasza kuchnia! Proszę wyjść stąd!”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ale o co chodzi? Hartwich do Straży Marszałkowskiej: „Proszę wyjść stąd! Tu jest nasza kuchnia!”
 
Tymczasem poseł PiS Dominik Tarczyński w rozmowie z portalem niezalezna.pl podkreśla, że sytuacja wbrew pozorom jest bardzo poważna. Polityk nie ma wątpliwości, że protest rozgrywany jest przez polityków „totalnej opozycji” politycznie, co w związku ze szczytem parlamentarnym NATO w gmachu Sejmu jest niezwykle niebezpieczne.

- W mojej ocenie takie budowanie fałszywego wyobrażenia o Polsce jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa 40 milionów Polaków. Grupa protestujących, która jest wykorzystywana politycznie przez opozycję ma świadomość tego, że szkodzi bezpieczeństwu Polaków. To nie są żarty. To już nie jest wewnętrzna gra polityczna niezrzeszonej posłanki Scheuring-Wielgus, ale chodzi o bezpieczeństwo całego narodu. To nie są słowa na wyrost. Budowanie fałszywego wyobrażenia o Polsce w trakcie szczytu parlamentarnego NATO to jest realne zagrożenie. W mojej ocenie te osoby powinny zastanowić się nad tym, jaka jest ich rola w historii Polski i w momencie, który jest bardzo, bardzo wyjątkowy. Moim zdaniem to rozgrywanie polityczne przekroczyło już granice i powinniśmy zareagować – mówi portalowi niezalezna.pl poseł Tarczyński.

Pytany o to, skąd uczestnicy rzekomo oddolnego, spontanicznego i apolitycznego protestu mają do dyspozycji takie zaplecze promocyjno-marketingowe, jak choćby koszulki, naklejki, czy właśnie baner, o który dziś toczył się w Sejmie tak zacięty bój Iwony Hartwich, poseł Tarczyński nie ma wątpliwości, że wszystko nosi znamiona zorganizowanych działań.

 - To element pewnego rodzaju element dywersji. Jest to pewnego rodzaju sabotaż przeciwko Polsce. Osoby niepełnosprawne są wykorzystywane przez posłankę Scheuring-Wielgus, oraz przez resztę tych, którzy najpierw głosują za aborcją dzieci chorych, a teraz te urodzone dzieci chore chcą wykorzystywać. Obrzydliwe, cyniczne, antypolskie i tutaj chcę to podkreślić, ponieważ trzeba obserwować, jakie będą skutki budowania fałszywego wizerunku Polski. To jest bardzo niebezpieczne i nie do przyjęcia – mówi poseł Dominik Tarczyński.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl