Boję się takiego PiS

Milczenie jest złotem, ale nie wtedy, gdy się pali. Po wielu miesiącach zakończyła się (de)rekonstrukcja rządu PiS. I wbrew temu, co się usiłuje narzucić elektoratowi, ta operacja była katastrofą i ma znacznie szerszy kontekst. Obojętnie jaki geniusz przypiszemy liderowi partii i jak bardzo będziemy wierzyć w szczere intencje partii, co samo w sobie jest naiwnością, jednej rzeczy żaden elektorat nie przełknie.

Narzucania partyjnych decyzji, wbrew woli elektoratu i w połączeniu z brakiem racjonalnego wyjaśnienia decyzji – to zawsze i wszędzie musi się skończyć źle. Ważne jest, kto zostanie premierem, ale jeszcze ważniejszy od samej zmiany jest sposób jej przeprowadzenia. Niczym nieuzasadnione upokorzenie Beaty Szydło jest faktem. Żałosne laudacje dla Morawieckiego w TVP, w najgorszym stylu Kurskiego, są faktem. Niedorzeczne wyjaśnienia PiS, które zamiast konkretów rzuca bełkotliwe „mamy nowy etap”, są faktem. Generalny i emocjonalny sprzeciw elektoratu, łącznie z uwagami, że „Prezes oszalał”, są faktem. Nieprawdopodobne argumenty przytaczane po prawej stronie, że Morawiecki to format światowy, kochany przez UE i finansjerę, a jego wpływy rozciągają się od Chin do USA, są faktem. Wreszcie fatalna ręka Jarosława Kaczyńskiego do kadr, to też fakt. Operacja polityczna przeprowadzona przez PiS, bez względu na jej finał, mówi nam jedno. Tak się polityki nie robi, czegoś podobnego poważna partia własnemu elektoratowi uczynić nie może. Każde działanie polityczne, które wywołuje popłoch i sprzeciw w obozie przeciwnika, jest usprawiedliwione, ale wywołanie takich samych efektów we własnym obozie to grzech śmiertelny. PiS zajął się sam sobą i ja się takiego PiS boję, bo przed oczami pojawia się uśmiechnięta ruda twarz.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Środkowoeuropejski paradoks

Nie tylko Słowacja pogrążona jest w kryzysie politycznym po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka. Demonstracje i żądania zmian wstrząsają stolicami Czech i Rumunii. Łączy je jedno: sprzeciw wobec korupcji i złogów „dawnego systemu”.

To ciekawe zjawisko także z naszej perspektywy. Z jednej strony polskie władze na pierwszy rzut oka mają podobne oblicze ideowe jak władze krajów Europy Środkowej, a jednocześnie Polska jest już po drugiej stronie rzeki. U obu naszych południowych sąsiadów poważnym problemem jest np. defraudacja środków UE, a Polska – co ostatnio przyznała nawet Angela Merkel – bardzo dobrze gospodaruje swoją częścią unijnego budżetu. Wobec Polski zarzuty zachodniej prasy, polityków i urzędników są zupełnie inne niż wobec Słowacji czy Rumunii. Nie takie, że mamy problem z korupcją, ale takie, że polskie władze za ostro reformują.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl