Kwiaty na grobie prezydenta Narutowicza

/ prezydent.pl

  

W sobotę na grobie Gabriela Narutowicza w Warszawie złożono kwiaty w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała dziś w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

16 grudnia br. przypada 95. rocznica śmierci Prezydenta Gabriela Narutowicza.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w podziemiach Bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie złożona została wiązanka kwiatów na grobie pierwszego polskiego Prezydenta

- napisano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Gabriel Narutowicz został zastrzelony w zamachu kilka dni po swoim zaprzysiężeniu na urząd prezydenta w 1922 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śląskie: 70 incydentów wyborczych

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Około 70 incydentów dotyczących naruszenia prawa wyborczego odnotowała do godz. 13 dotychczas śląska policja. W Katowicach – mimo ciszy wyborczej – ktoś zostawiał ulotki przed wejściem do mieszkań, a policja w Dąbrowie Górniczej dostała informację o kupowaniu głosów za alkohol.

„W sobotę odnotowaliśmy 54 incydenty związane z naruszeniem prawa wyborczego, a dzisiaj do godz. 12:30 – 15 kolejnych. Nie były to jakieś poważne zdarzenia”

- powiedziała podkomisarz Magdalena Wiśniewska z zespołu prasowego śląskiej policji.

Jak sprecyzowała, większość zgłoszeń dotyczyła naruszenia ciszy na portalach społecznościowych – umieszczania treści związanych z wyborami lub wyświetlania ogłoszeń. „Dochodziło też do zrywania i zabierania plakatów wyborczych lub zaklejania ich innymi plakatami, nie związanymi z wyborami” - powiedziała policjantka.

W niedzielę policja została zawiadomiona, że w jednym z bloków na Osiedlu Tysiąclecia ktoś wsuwał między drzwi ulotki wyborcze. „Mamy też informację, że w Dąbrowie Górniczej ktoś oferował wódkę w zamian za zagłosowanie na konkretnych kandydatów. Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy będą wyjaśniać tę sytuację” - powiedziała Wiśniewska. Policja z uwagi na ciszę wyborczą na razie nie udziela szerszych informacji na ten temat.

Cisza wyborcza rozpoczęła się w sobotę o północy i potrwa do końca głosowania w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl