Ćwiczenia hiszpańskich wojsk w Katalonii

/ flickr.com

Ok. 650 żołnierzy sił lądowych, morskich i powietrznych Hiszpanii wzięło udział w przeprowadzonych na terenie Katalonii manewrach wojskowych. Trwająca od soboty operacja pod kryptonimem “Eagle Eye” została zakończona dziś po południu.

W manewrach, które przeprowadzono w prowincji Tarragona uczestniczyła także fregata marynarki wojennej oraz sześć myśliwców Eurofighter (na zdj.)

Jak poinformował w komunikacie sztab generalny hiszpańskiej armii, celem akcji było udoskonalenie koordynacji środków obrony powietrznej “w ramach misji czuwania i zabezpieczania przestrzeni powietrznej (…) prowadzonej przez 24 godziny na dobę w ciągu 365 dni roku”.

Władze armii przypomniały, że co roku podobne manewry organizowane są w jednym z regionów Hiszpanii. Ujawniły, że tegoroczna akcja służyła przećwiczeniu scenariusza obrony lotniska w katalońskim mieście Reus.

Niektórzy komentatorzy wskazują, że wybór Katalonii na miejsce tegorocznych manewrów jest nieprzypadkowy w związku z panującym tam kryzysem politycznym i zapowiedzianymi na 21 grudnia wyborami do regionalnego parlamentu. Zostały one ogłoszone przedterminowo przez Madryt w ramach opublikowanych 28 października br. przepisów ograniczających autonomię Katalonii.

Barceloński dziennik “La Vanguardia” odnotował, że minister obrony Hiszpanii Maria Dolores de Cospedal podczas spotkania z żołnierzami uczestniczącymi w manewrach “Eagle Eye” odniosła się do kryzysu politycznego w regionie. Stwierdziła, że “ufa, że od 22 grudnia sytuacja w Katalonii będzie przychylniejsza dla zjednoczonej Hiszpanii”.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

SPECJALNE wydanie "Gazety Polskiej", a w nim - pełna treść raportu podkomisji smoleńskiej!

/ arch.

Już w najbliższą środę do kiosków trafi specjalne wydanie tygodnika "Gazeta Polska", w której opublikowana zostanie pełna treść raportu technicznego podkomisji smoleńskiej dotyczącego przyczyn katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. - Kup, podaruj znajomym, sąsiadom, przyjaciołom - apeluje redaktor naczelny "GP" Tomasz Sakiewicz.

11 kwietnia podkomisja smoleńska pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza zaprezentowała raport techniczny dotyczący przyczyn katastrofy rządowego Tupolewa z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie, do której doszło 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. 

Naukowcy współpracujący przy tworzeniu raportu przeprowadzili setki badań, z których konkluzje znalazły się w zaprezentowanym przez podkomisję dokumencie. Główna teza raportu wskazuje na to, że przyczyną katastrofy były dwa wybuchy, do których doszło w skrzydle oraz kadłubie Tu-154M.

Portal niezalezna.pl niemal nazajutrz po prezentacji raportu zainicjował akcję, mającą na celu zapoznanie z treścią dokumentu przedstawicieli wpływowych polityków i instytucji naukowych w Europie i na świecie. Nasi czytelnicy rozsyłają cały czas treść raportu podkomisji w wersji polsko- i angielskojęzycznej m.in. europosłom oraz zachodnim redakcjom. Zachęcamy cały czas do przesyłania treści raportu i udostępniania go w mediach społecznościowych.

NASZA AKCJA. Przekazujmy zagranicznym środowiskom raport smoleński! Niech świat pozna prawdę

Teraz pełna treść raportu podkomisji smoleńskiej pojawi się na łamach najnowszego wydania tygodnika "Gazeta Polska".

Taką informację podał dziś w programie "Polityczna Kawa" na antenie Telewizji Republika redaktor naczelny "GP", Tomasz Sakiewicz. 

Na Twitterze zaprezentował również okładkę wydania "Gazety Polskiej", które ukaże się już w najbliższą środę.

- Kup, podaruj znajomym, sąsiadom, przyjaciołom - zachęca Tomasz Sakiewicz.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl