Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Żołnierze PKW Rumunia na opłatku w Centrum Polskim – ZDJĘCIA

Żołnierze I zmiany PKW Rumunia wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Uniwersytecie w Craiowa.

fot. por. Jan Sierpiński

Centrum ma promować język, kulturę i literaturę polską poprzez organizowanie wystaw, wieczorów filmowych, muzyki oraz poezji polskiej. Centrum zajmuje się także organizowaniem i prowadzeniem działalności o charakterze naukowym z udziałem profesorów z Polski i Rumunii.

W ramach centrum prowadzone są zajęcia z języka polskiego dla wszystkich studentów Uniwersytetu w Craiova, biznesmenów oraz wszystkich zainteresowanych bliższym poznaniem Polski 
– mówiła Magdalena Filary, dyrektor placówki.

Podczas spotkania ks. mjr Tomasz Krawczyk, kapelan kontyngentu, podziękował wszystkim, dzięki którym istnieje Centrum. 

Nie mógłbym dziś nie wspomnieć tu profesor Vladimira Iliescu, współautora pierwszego „Małego słownika polsko-rumuńskiego i rumuńsko-polskiego”. Na przestrzeni lat prof. Iliescu zbudował podstawy biblioteki polonistycznej na uniwersytecie w Craiova i przekazał swoją bibliotekę Centrum Polskiemu. Dziękuję obecnym wśród nas przedstawicielom uniwersytetu, którzy pomagają pani dyrektor Magdalenie Filary w prowadzeniu centrum zapewniając odpowiednie miejsce i niezbędne wyposażenie 
– powiedział ks. kapelan. 

Centrum powstało dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie, która podarowała książki i słowniki oraz objęła centrum honorowym patronatem. Do jego powstania przyczynili się także państwo Janina i Janusz Osoba, którzy podarowali książki ze zbiorów swojej prywatnej biblioteki. Warto dodać, że centrum posiada także duże poparcie ze strony władz lokalnych (burmistrz, przewodniczący rady województwa i prefekt), którzy uczestniczą we wszystkich większych wydarzeniach organizowanych przez centrum.

Studenci Centrum Polskiego mają możliwość skorzystania ze stypendiów Erasmus, stypendiów na letnie kursy języka polskiego na różnych uniwersytetach w Polsce oraz z prestiżowych staży w polskim parlamencie. 

Spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Magdalenę Filary, było okazją do zaprezentowania polskiej tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Na zakończenie spotkania, ks. mjr Tomasz Krawczyk, przekazał od Biskupa Polowego Józefa Guzdka pamiątkowy album zatytułowany „Pieśń Ojczysta”.

Jest to zbiór najpiękniejszych śpiewów patriotycznych, zawiera 91 utworów zebranych na czterech płytach CD, wśród których znajdują się popularne arie, pieśni oraz śpiewy rycerskie i staropolskie, hymny i pieśni powstań narodowych, polskie pieśni żołnierskie I i II wojny światowej oraz polskie współczesne pieśni patriotyczne. Wybrane utwory należą do najbardziej reprezentatywnych, najczęściej wykonywanych i najchętniej słuchanych. Niech ten pamiątkowy album przypomina Państwu o naszej polsko-rumuńskiej wspólnej historii. To przecież w czasie II wojny światowej wielu Polaków, na czele z marszałkiem Edwardem Rydz-Śmigłym, a także prezydentem Polski Ignacym Mościckim, znalazło schronienie w budynku obecnego Muzeum Sztuki w Craiova 
– powiedział kapelan kontyngentu.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Craiova #Rumunia #PKW Rumunia #Tomasz Krawczyk #żołnierze #opłatek #spotkanie opłatkowe

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo