Premier w Brukseli o polskich sądach: „Opowiem o tym Macronowi. Może zrozumie”

Mateusz Morawiecki / Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Cieszę się, że w tym kontekście (polityki migracyjnej - red.) przewodniczący Rady Europejskiej (Donald Tusk) zaczyna mówić w taki sposób jak Polska – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się też do sprawy reformy systemu sprawiedliwości w Polsce. Szef polskiego rządu gości dziś w Brukseli na unijnym szczycie. To jego pierwsza podróż zagraniczna.

Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. migracji spotkało się z dobrym odbiorem na spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean Claude'em Junckerem i premierem Włoch Paolo Gentilonim

- poinformował Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli.

Morawiecki przyjechał w czwartek do Brukseli na szczyt europejski. Jak zaznaczył, w kwestii podejścia do migracji jest pełna zgodność między członkami V4. Podkreślił, że stanowisko w tej sprawie zostało przekazane przewodniczącemu KE i szefowi włoskiego rządu.

Polski premier poruszył też sprawę wspólnej europejskiej waluty.

Bacznie obserwujemy to, co dzieje się w strefie euro; chcemy odgrywać stabilizującą rolę w gospodarce europejskiej

- mówił.

Zwrócił uwagę, że strefa euro cały czas przeżywa kryzys, który rozpoczął się 10 lat temu i "cały czas się przepoczwarza".

Na pytanie, czy podczas szczytu zostanie poruszony temat wejścia Polski do strefy euro szef rządu odparł:

Dzisiaj nie dyskutujemy o przystąpieniu Polski do strefy euro; to nie jest temat, który jest na stole. My dyskutujemy o stabilności strefy euro, która jest w bardzo trudnej sytuacji.

Tłumaczył, że wiele krajów należących obecnie do strefy euro dopiero wychodzi z ostatniego kryzysu gospodarczego.

Wzrost gospodarczy we Włoszech jeszcze nie wrócił do poziomu sprzed 2007 roku. Wzrost gospodarczy w Hiszpanii wraca dopiero do poziomu sprzed dziesięciu lat; w Grecji wróci być może do tego poziomu za kolejne pięć czy dziesięć lat. W Portugalii jest podobnie

- przekonywał.

Dodał, że przed Polską "jest jeszcze daleka droga do osiągnięcia bardziej realnej konwergencji z twardym rdzeniem strefy euro".

Premier powtórzył deklarację wypowiedzianą podczas expose w Sejmie - że Polska będzie respektować ostateczny wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej: Oto wizja działań rządu na kolejne lata. CAŁOŚĆ expose Mateusza Morawieckiego - TEKST i WIDEO

Mateusz Morawiecki odniósł się także do sprawy zmian w systemie sądownictwa w Polsce.

Znam dość dokładnie specyfikę reformy wymiaru sprawiedliwości we Francji, opowiem o tym prezydentowi Macronowi. Może zrozumie, że nie bardzo mi się podoba to, że sędziowie ze stanu wojennego siedzą jeszcze w składzie SN

- powiedział.

Suwerenne państwa, a Europa powinna być Europą suwerennych państw, mają absolutnie prawo, aby reformować swoje wymiary sprawiedliwości; a nieefektywność naszego wymiaru sprawiedliwości jest już nawet w Europie legendarna

- dodał.

Nasz wymiar sprawiedliwości to jedyna instytucja praworządnego państwa, która sama siebie kontroluje. To nie jest właściwe. Nasza propozycja dotycząca Izby Dyscyplinarnej powinna zaistnieć już dawno

- stwierdził premier.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS niekwestionowanym liderem w kolejnym sondażu. Inne partie daleko w tyle

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Z najnowszego sondażu Kantar Public, który został opublikowany przez "Dziennik Gazeta Prawną" wynika, że wybory parlamentarne wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Chęć oddania głosu na partię rządzącą deklaruje 36 proc. Polaków.

Według sondażu druga jest Platforma Obywatelska – do Prawa i Sprawiedliwości traci 10 proc., co daje jej wynik poparcia na poziomie 26 proc.

Podium zamyka ugrupowanie Kukiz'15, na które chęć oddania głosu deklaruje 7 proc. Polaków.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze dwie partie: Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6 proc. i Nowoczesna – 5 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc., Razem – 3 proc. i Wolność – 2 proc.

Sondaż Kantar Public przeprowadzono 10-16 sierpnia tego roku na próbie 1015 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów bezpośrednio wspomaganych komputerowo.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl