Ostatni etap dekomunizacji na Mazowszu

Od lewej prezes IPN Jarosław Szarek oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera / fot. mazowieckie.pl

  

Jak poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym trzy w Warszawie.

Zgodnie z zarządzeniami, w Warszawie ul. Krystyny Matysiakówny zmieni nazwę na Władysława Stasiaka, ul. Józefa Chmiela zostanie przemianowana na płk. Wacława Lipińskiego, a ul. Józefa Szymańskiego na ul. Wojciecha Ziembińskiego.

W Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Łomiankach, Nowym Dworze Mazowieckim, Lipsku i Żurominie ulice: 16 stycznia, 17 stycznia, Hanki Sawickiej, gen. Zygmunta Berlinga, Armii Ludowej i 19 stycznia zmienią patrona – będzie nim Rotmistrz Witold Pilecki. Wśród nowych patronów mazowieckich ulic powtarzają się też nazwy: św. Jan Paweł II, Anna Walentynowicz, Danuta Siedzikówna „Inka”, Zbigniew Herbert.

Te zarządzenia są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie Mazowsza. Dobieraliśmy nazwy nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski 
– powiedział Sipiera w czasie konferencji prasowej.

W listopadzie wojewoda mazowiecki, w związku z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, wydał już zarządzenia o przemianowaniu nazw 47 ulic; m.in. al. Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa. Podobne zarządzenia wydali też inni wojewodowie.

Nowe prawo, które zakazuje „propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego”, dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw 943 ulic, które – jako podlegające ustawie – wskazał Instytut Pamięci Narodowej.

W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku zmiany objętej ustawą nazwy, zgodnie z ustawą czyni to wojewoda poprzez tzw. zarządzenie zastępcze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Włoch „dobrym przyjacielem Izraela”

Zdjęcie ilustracyjne / Zachi Evenor CC BY-SA 2.0

  

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał dziś włoskiego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego „dobrym przyjacielem Izraela”. Z uznaniem jego rząd przyjął słowa Salviniego, który określił członków radykalnego ugrupowania Hezbollah jako „islamskich terrorystów”.

Włoskie media informują, że w czasie spotkania w Jerozolimie z liderem prawicowej Ligi Netanjahu powiedział, że siły pokojowe UNIFIL w Libanie, którego dowódcą jest od sierpnia br. Włoch Stefano Del Col, „powinny powstrzymać Hezbollah przed podejmowaniem aktów agresji przeciwko Izraelowi”.

Zwracając się do Salviniego, który w czasie swej wizyty widział tunele zbudowane przez Hezbollah na granicy Libanu i Izraela, szef izraelskiego rządu zauważył: - Miał pan okazję osobiście zobaczyć tunele terroru.

- To jest czysty akt agresji Hezbollahu przeciwko nam i przeciwko normom wspólnoty międzynarodowej - dodał premier Netanjahu. Podkreślił, że UNIFIL, w którym Włochy mają swego dowódcę, „powinien działać skuteczniej”.

Matteo Salvini zwrócił uwagę, że z premierem Izraela rozmawiał m.in. o walce z nielegalną imigracją. Netanjahu „pochwalił nas za to, co zrobiliśmy” - dodał szef MSW, który zaostrzył politykę wobec migrantów.

Salvini, zapytany o to, czy Włochy przeniosą swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, odparł: - Wiecie, co myślę. Krok po kroku. Jest rząd, muszę wysłuchać także partnerów - dodał.

Szef włoskiego MSW oświadczył, że wszelkie przejawy antysemityzmu i negacjonizmu „będą zwalczane w każdej formie”. O taką deklarację apelowała do niego włoska wspólnota żydowska.

Mówiąc o współpracy gospodarczej, wicepremier ujawnił, że jest hipoteza gazociągu z Izraela na południe Włoch.

Media odnotowują, że w czasie swej wizyty w Izraelu polityk włoskiej prawicy nie spotka się z prezydentem Reuwenem Riwlinem. Szef państwa wytłumaczył to napiętym kalendarzem. Przypomina się też, że niektóre wypowiedzi Salviniego na temat migrantów wywołują protesty włoskiej społeczności żydowskiej, zarzucającej mu nietolerancję.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl