Nowy biskup warszawsko-praski o swoich planach

/ wikipedia.org/Mirosław Hartung/CC BY-SA 4.0

Budowę dobrych relacji z warszawskimi księżmi i siostrami zakonnymi oraz wzmacnianie duszpasterstwa rodzin, wymienił wśród swoich planów nowy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Hierarcha dodał, że zamierza też się troszczyć o przybywających do stolicy.

W piątek papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński, którego ingres do katedry jest planowany na 20 stycznia 2018 r.

Bp Kamiński spotkał się dziś z dziennikarzami. Zastrzegł, że w nowo objętej diecezji nie zamierza wprowadzać rewolucyjnych zmian. Jak zapowiedział, jego program duszpasterski będzie raczej "kontynuacją i odnowieniem" kierunku, w jakim diecezja podążała pod kierownictwem abp. Hosera.

Podkreślił, że jego głównym zadaniem będzie zbudowanie dobrych relacji z warszawskimi księżmi.

Przypomniał, że na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje ponad 1,2 tys. sióstr zakonnych i osób konsekrowanych.

Wspólnoty te w większości cierpią dzisiaj na brak powołań, co się odbija potem na ich zaangażowaniu w codzienne życie, nie tylko religijne, ale i w służbę. Bo te osoby prowadzą wiele placówek, choćby z niepełnosprawnymi, chorymi, prowadzą szkoły i przedszkola, służą ludziom żyjącym w trudnych warunkach, a przede wszystkim trwają na modlitwie. Moim pierwszorzędnym obowiązkiem w stosunku do tych wspólnot jest pomoc, aby one miały się lepiej i duchowo i fizycznie - wyjaśnił hierarcha.

W ocenie bp. Kamińskiego, jego ważnym zadaniem będzie praca z rodzinami i małżeństwami.

To są te gniazda podstawowe, tam się wszystko formuje, stamtąd idzie się w samodzielne życie. Jeśli właściwie zadbamy o jakość małżeństw i rodzin, to automatycznie uporządkują się nam wszystkie inne pola. Nie ma takiej dziedziny życia, która pozytywnie by nie zareagowała na ten wkład w formację małżeństwa i rodziny - powiedział bp Kamiński.

Zdaniem hierarchy, problemem stolicy - a zwłaszcza jej prawobrzeżnej części - jest duży napływ ludności z innych części Polski.

O tych ludzi trzeba zadbać i to zaraz. Tam zamyka się szkoły, łączy się parafie, zostają setki hektarów, a tutaj trzeba budować nowe osiedla i parafie. Jest coś takiego w człowieku, że jak opuszcza swoje środowisko, to pragnie być anonimowy. W tej anonimowości rodzą się nieraz kiepskie programy, człowiek nie umie sobie z tym poradzić, to jest bardzo zły czas. Dlatego trzeba stworzyć warunki, żeby ten przychodzący do nowej wspólnoty dał się, w dobrym znaczeniu, ogarnąć" - podkreślił bp Kamiński.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przełom w strukturach Watykanu. W gronie konsultorów ważnej kongregacji po raz pierwszy zasiądą kobiety

Plac Świętego Piotra w Rzymie; zdjęcie ilustracyjne / By Gfox228, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56338866

Franciszek mianował 21 kwietnia pięcioro nowych konsultorów Kongregacji Nauki Wiary i w gronie tym po raz pierwszy znalazły się kobiety. Są to: dwie Włoszki – prawniczka dr Linda Ghisoni, od 7 listopada ub.r. podsekretarz sekcji ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia i teolożka fundamentalna Michelina Tenace z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriana - oraz Belgijka Laetitia Calmeyn, wykładowczyni teologii w Kolegium Bernardynów w Paryżu.

Kobiety już od dłuższego czasu są członkiniami Międzynarodowej Komisji Teologicznej, działającej w ramach Kongregacji Nauki Wiary (na jej czele stoi z urzędu prefekt Kongregacji).

Dwaj nowi konsultorzy Kongregacji to włoski kapłan ks. Sergio Paolo Bonanni – również teolog z Gregoriany i Hiszpan ks. Manuel Jesús Arroba Conde CMF, kanonista z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Linda Ghisoni urodziła się w Piacenzy w 1965, jest mężatką i matką dwóch córek. Ukończyła filozofię i teologię na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze oraz uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Gregorianie. Ma poza tym dyplom adwokata po Studium Rotalnym Trybunału Roty Rzymskiej i podobny w zakresie praktyki administracyjnej przy Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest sędzią instruktorem w sądzie pierwszej instancji ds. orzekania o nieważności małżeństwa dla regionu Lacjum. Od listopada 2017 jest podsekretarzem ds. świeckich w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Michelina Tenace, pochodząca z San Marco in Lamis (Apulia na południu Włoch) i urodzona w 1954, studiowała filozofię w Paryżu, uzyskała dyplom z zakresu literatur obcych na rzymskim uniwersytecie La Sapienza i doktorat z teologii na podstawie pracy o myśli rosyjskiego filozofa Władimira Sołowjowa na Gregorianie. Obecnie na tej uczelni stoi na czele wydziału teologii fundamentalnej, specjalizuje się w zakresie wschodniego chrześcijaństwa i pełni kilka innych funkcji.

Laetitia Calmeyn pochodzi z Brukseli, gdzie urodziła się w 1975. Jest dyplomowaną pielęgniarką, wyspecjalizowaną w opiece paliatywnej. Ma za sobą studia teologiczne w Brukseli i doktorat z teologii, uzyskany na Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Rzymie na podstawie rozprawy o belgijskim filozofie i teologu, jezuicie Albercie Chapelle. Jest dziewicą konsekrowaną z archidiecezji paryskiej, wykłada teologię w Kolegium Bernardyńskim w stolicy Francji.

Ogółem nową pięcioletnią kadencję rozpoczęło 30 doradców (konsultorów), których zadaniem jest wspieranie działań członków Kongregacji Nauki Wiary. Spotykają się oni raz w tygodniu a omawiane przez nich zagadnienia i przeprowadzane ekspertyzy są przekazywane następnie do kolegium członków Kongregacji w celu podjęcia konkretnych decyzji. To gremium z kolei zbiera się raz w miesiącu.

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl