Nowy biskup warszawsko-praski o swoich planach

/ wikipedia.org/Mirosław Hartung/CC BY-SA 4.0

  

Budowę dobrych relacji z warszawskimi księżmi i siostrami zakonnymi oraz wzmacnianie duszpasterstwa rodzin, wymienił wśród swoich planów nowy biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Hierarcha dodał, że zamierza też się troszczyć o przybywających do stolicy.

W piątek papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński, którego ingres do katedry jest planowany na 20 stycznia 2018 r.

Bp Kamiński spotkał się dziś z dziennikarzami. Zastrzegł, że w nowo objętej diecezji nie zamierza wprowadzać rewolucyjnych zmian. Jak zapowiedział, jego program duszpasterski będzie raczej "kontynuacją i odnowieniem" kierunku, w jakim diecezja podążała pod kierownictwem abp. Hosera.

Podkreślił, że jego głównym zadaniem będzie zbudowanie dobrych relacji z warszawskimi księżmi.

Przypomniał, że na terenie diecezji warszawsko-praskiej pracuje ponad 1,2 tys. sióstr zakonnych i osób konsekrowanych.

Wspólnoty te w większości cierpią dzisiaj na brak powołań, co się odbija potem na ich zaangażowaniu w codzienne życie, nie tylko religijne, ale i w służbę. Bo te osoby prowadzą wiele placówek, choćby z niepełnosprawnymi, chorymi, prowadzą szkoły i przedszkola, służą ludziom żyjącym w trudnych warunkach, a przede wszystkim trwają na modlitwie. Moim pierwszorzędnym obowiązkiem w stosunku do tych wspólnot jest pomoc, aby one miały się lepiej i duchowo i fizycznie - wyjaśnił hierarcha.

W ocenie bp. Kamińskiego, jego ważnym zadaniem będzie praca z rodzinami i małżeństwami.

To są te gniazda podstawowe, tam się wszystko formuje, stamtąd idzie się w samodzielne życie. Jeśli właściwie zadbamy o jakość małżeństw i rodzin, to automatycznie uporządkują się nam wszystkie inne pola. Nie ma takiej dziedziny życia, która pozytywnie by nie zareagowała na ten wkład w formację małżeństwa i rodziny - powiedział bp Kamiński.

Zdaniem hierarchy, problemem stolicy - a zwłaszcza jej prawobrzeżnej części - jest duży napływ ludności z innych części Polski.

O tych ludzi trzeba zadbać i to zaraz. Tam zamyka się szkoły, łączy się parafie, zostają setki hektarów, a tutaj trzeba budować nowe osiedla i parafie. Jest coś takiego w człowieku, że jak opuszcza swoje środowisko, to pragnie być anonimowy. W tej anonimowości rodzą się nieraz kiepskie programy, człowiek nie umie sobie z tym poradzić, to jest bardzo zły czas. Dlatego trzeba stworzyć warunki, żeby ten przychodzący do nowej wspólnoty dał się, w dobrym znaczeniu, ogarnąć" - podkreślił bp Kamiński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Tychach Śląska Jesień Gitarowa

Festiwal gitarowy / pixabay.com/FirmBee/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W niedzielę w Tychach rozpocznie się XVII Śląska Jesień Gitarowa – Międzynarodowy Festiwal oraz Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego. To cieszące się międzynarodową renomą największe wydarzenie poświęcone gitarze klasycznej w tej części Europy.

Śląska Jesień Gitarowa odbywa się nieprzerwanie od 1986 roku w cyklu dwuletnim. Na tyski festiwal przyjeżdżają gitarzyści z wielu krajów, są wśród nich laureaci innych międzynarodowych, prestiżowych konkursów.

Do współtworzenia tegorocznej edycji zaprosiliśmy łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów; wykonawców tej klasy, co Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad

- powiedział dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach Paweł Drzewiecki.

Integralną częścią festiwalu jest złożony z trzech etapów konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej - ich wiek nie może przekraczać 30 lat. Laureaci otrzymają nagrody finansowe, a także wysokiej klasy gitary koncertowe i inne nagrody rzeczowe.

Zwycięzca festiwalu otrzyma 5 tys. euro, gitarę i zaproszenia do zagrania recitali podczas kilku festiwali gitarowych. Druga nagroda to 2,5 tys. euro, a trzecia – 1 tys. euro. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marcina Dylli - laureata konkursu w 1996 r. i jednego z najbardziej znanych polskich wirtuozów gitary - przyzna też wiele nagród specjalnych, w postaci m.in. możliwości zagrania koncertów z towarzyszeniem orkiestr.

Program tegorocznej edycji obejmuje łącznie 18 wydarzeń. Poza konkursem są to koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, koncerty z towarzyszeniem AUKSO - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszą wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.

Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w niedzielę wieczorem w tyskiej Mediatece. Wystąpią wtedy soliści: Brasil Guitar Duo, Marek Pasieczny. Oficjalne rozpoczęcie poprzedzi zaplanowany na południe koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z udziałem solistów Marcina Dylli i Łukasza Kuropaczewskiego.

W tym roku festiwal uświetnią dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie organizatorów festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Nad bogactwem, różnorodnością i poziomem Śląskiej Jesieni Gitarowej programu czuwa dr hab. Marek Nosal, dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prodziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego tej uczelni.

Organizatorzy festiwalu stawiają sobie za cel prezentację najbardziej wartościowych dokonań współczesnej muzyki gitarowej oraz kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków tej muzyki i promocję osiągnięć najwybitniejszych polskich wykonawców, a także wydawnictw muzycznych oraz lutników.

Idea Śląskiej Jesieni Gitarowej narodziła się w 1984 r. Jednym z inicjatorów festiwalu był zmarły w 1989 r. akademicki pedagog i kompozytor Jan Edmund Jurkowski. Pierwsza edycja imprezy, szybko uznanej za jedną z najbardziej znaczących tego typu w Europie, odbyła się w październiku 1986 r. Od tego czasu festiwal organizowany jest co dwa lata. Jego organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl