"Mateusz Morawiecki to dobry kandydat na premiera"

/ Tvp Info/printscreen

Mateusz Morawiecki to dobry kandydat na nowego premiera polskiego rządu - powiedział prof. Mieczysław Ryba z KUL. Jego zdaniem dotychczasowy wicepremier jest nie tylko dobrze przygotowany merytorycznie, ale także nie jest odbierany jako kandydat czysto partyjny.

- To z pewnością dobry kandydat, jeśli chodzi o jego merytoryczne przygotowanie, jeśli bierzemy pod uwagę perspektywę gospodarczą. Niewątpliwie ma w tym zakresie duże umiejętności i sukcesy - stwierdził prof. Ryba.

Według prof. Ryby wybór Morawieckiego na premiera będzie wizerunkowo dobrym posunięciem.

- W sensie zewnętrznym będzie to odczytane, że Polska idzie w kierunku silnego akcentu na sprawy gospodarcze, że jest atrakcyjna od tej strony, ma człowieka, który się na tym absolutnie zna - zaznaczył ekspert.

- Będzie mu trochę trudno, zwłaszcza, że notowania rządu Beaty Szydło szybowały w górę. Zawsze będzie w jakiś sposób porównywalny do jej rządów i jej wyników - zaznaczył ekspert.

W kontekście zapowiedzi, że Beata Szydło zostanie wicepremierem, prof. Ryba powiedział, że "PiS nie chce się pozbawić b. premier, jako osoby niezwykle zasłużonej".

Jego zdaniem, Szydło jako wicepremier będzie nadal do pewnego stopnia twarzą rządu, mimo że szefem będzie Morawiecki.

- Kapitał wizerunkowy, który wypracowała Beata Szydło jest bardzo duży. Trudno byłoby sobie wyobrazić, że mogłaby być zostać zwykłym posłem - powiedział ekspert. Zwłaszcza, że - jak zauważył - zwykle jeśli ktoś z sukcesem kończy pewien etap rządzenia, to sprowadzenie go tylko do roli zwykłego posła byłoby niewłaściwe.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kpina ze Smoleńska zamiast sztuki. Wszystko w ramach... obchodów 100-lecia niepodległości?

/ fot. Jan Naj/Gazeta Polska

Aktorzy biczują się biało-czerwonymi flagami, Polska nazywana jest nieczułą sadystką, niesmaczne żarty budzą skojarzenia z katastrofą smoleńską. A to wszystko w ramach… obchodów 100-lecia niepodległości Polski. Tak przynajmniej mówią twórcy. Teatr Syrena w Warszawie, Pożar w Burdelu i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowały komedię „Bem! Musical o patriotach i renegatach”.

Premiera spektaklu odbyła się w ostatni piątek na deskach Teatru Syrena w Warszawie. Sztuka powstała w ramach programu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski”.

– Chcemy stworzyć na stulecie naszej niepodległości muzyczno-biograficzne musicale o niestandardowych i nietypowych Polakach patriotach czy o polskości, która jest na pewno poza szablonem tego patriotyzmu „mainstreamowego”

– mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu i reżyser spektaklu. Józef Bem jawi się tu jako patriota cechujący się pełnym oddaniem sprawie polskiej i słabością do armat. Jednak granica między lekkim żartem a budzącą odrazę kpiną została przez twórców wielokrotnie i z premedytacją przekroczona.

Gdy bowiem aktorzy biczują się flagami, a o Polsce (granej przez Magdalenę Placek-Boryń) mówi się, że jest nieczułą sadystką, spektakl przestaje być już beztroską zabawą. Parodia utworu Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, uzupełniona słowami „musi cierpieć, bo znika, gdy jest szczęście” wywołuje rechot, a nie śmiech.

Wielokrotnie wyśpiewane zaś słowa „to nasz sport narodowy – otwierajmy śmiało groby” musi budzić skojarzenia z katastrofą smoleńską i nie ma szans, by było to skojarzenie przypadkowe i niezamierzone.

– Jesteśmy dumni z barwności tej opowieści

– mówi nam scenarzysta Maciej Łubieński.

– Niczego nie obśmiewamy. Wręcz przeciwnie. Wpisujemy się na swój sposób w obchody stulecia niepodległości, które są nie tylko centralnie programowane. Chcemy tworzyć też takie wersje historii

– mówi Michał Walczak w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”. 

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie" i czerwcowym numerze "Nowego Państwa"

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl