Polscy księża posługują na Syberii – NIEZWYKŁE ZDJĘCIA

flickr.com/EpiskopatNews

– Na terenie mojej parafii mieszka 2,5 miliona ludzi, a ja jestem jeden – podkreśla ksiądz Marek Jaśkowski, który posługuje w Surgucie. – Nasza posługa tak po ludzku wydaje się bankructwem; największym wyzwaniem jest być i trwać – nie tracić ducha – dodaje ksiądz Piotr Łapa z Barnauł. Polscy księża posługujący na Syberii często są jedynymi księżmi katolickimi na przestrzeni setek kilometrów. Przed Dniem Pomocy Kościołowi na Wschodzie mówią o tym, jak wygląda ich codzienna posługa.

Ks. Piotr Paweł Łapa pracuje w Barnauł, w południowej Syberii. Jak mówi, w jego dekanacie, który jest kilkakrotnie większy od Polski, jest obecnie czterech księży. 

Do wielu miejsc jeszcze nie dotarliśmy, nie wiadomo, czy kiedykolwiek dotrzemy
– wyznaje.  Jak dodaje, w Barnauł brakuje w tej chwili miejsca, które pomogłoby przypomnieć ludziom o Chrystusie, o katolicyzmie. Co prawda w latach dwudziestych Polacy wybudowali tam kościół, jednak już ponad 80 lat jest w nim apteka.

Nasza posługa tak po ludzku wydaje się bankructwem. Często jadę wiele kilometrów z Eucharystią dla pięciu, dziesięciu osób. Jednak wystarczy spotkać jedną staruszkę na północnej Syberii, która z płaczem powie, że ponad siedemdziesiąt lat czekała na spowiedź i modliła się o to, by przed śmiercią się jeszcze wyspowiadać. Choćby z powodu tej jednej osoby, która przez lata nie straciła wiary i modliła się, jak potrafiła, wiem, że ta misja jest potrzebna
– mówi ks. Łapa.

Największym wyzwaniem jest być i trwać – nie tracić ducha w takich momentach, kiedy człowiek zderza się z prawdą – nie mam kościoła, nie mam katechezy, muszę pokonać kilkaset czasem kilka tysięcy kilometrów, aby spotkać tam kilka osób
– wyznaje.

Ks. Marek Jaśkowski posługuje w Surgucie w północnej Syberii, w parafii trzykrotnie większej od całej Polski. Jest jedynym rzymsko-katolickim księdzem na tym terenie. W tej samej parafii pracuje jeszcze dwóch księży grecko-katolickich, ale do najbliższego księdza rzymsko-katolickiego ks. Jaśkowski ma 550 km. Na Syberii zima trwa ponad pół roku.

W zeszłym roku były dni, kiedy mróz doszedł do -52 w Surgucie i -62 na terenie mojej parafii. Nasza „północ” jest znacznie zimniejsza niż południowa część Syberii
– mówi kapłan.

W ostatnich kilku dziesięcioleciach przybyło do Surgutu w poszukiwaniu pracy wielu ludzi, wśród których są katolicy – z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Gruzji. Żeby dotrzeć do mniejszych czy większych wspólnot katolików w różnych miejscach ks. Jaśkowski codziennie pokonuje setki kilometrów. 

Dwa tygodnie temu wyjechałem, by odwiedzić Jugorsk i Sowiecki oddalone 650 kilometrów na południowy zachód od Surgutu, potem Uraj (720 kilometry), Niagań (600 kilometrów), Chanty-Mansyjsk (300 kilometrów). W następnych dniach pojechałem na północ i odwiedziłem Nojabrsk (320 kilometrów) i Kogałym (190 kilometrów). W przeciągu pięciu dni  przejechałem samochodem, przy różnych warunkach atmosferycznych, 2550 kilometrów
– relacjonuje ostatnie dni swojej posługi. 

W następnym tygodniu pojechał pociągiem 800 kilometrów do Tiumenii, żeby stamtąd polecieć samolotem do Salechardu, na koło podbiegunowe, gdzie samochodem dojechać nie można. 

Odwiedziłem tam swoich parafian, którzy wzięli urlop w pracy, aby móc pobyć ze mną, uczestniczyć w mszy świętej i w katechizacji
– opowiada.

Jak podkreśla, w jego parafii dramatycznie potrzeba księży.

Żeby rozwijały się parafie, katolicy muszą mieć większy i częstszy dostęp do sakramentów
– mówi. Dodaje, że niemal każdego miesiąca pisze lub dzwoni do niego człowiek, ubolewając nad tym, że wraz z rodziną są katolikami, jednak mieszkają daleko od kościoła.

Jestem przekonany, że do większości mieszkających tu katolików jeszcze nie dotarłem, nie mówiąc o niekatolikach, często jeszcze bardziej zainteresowanych naszą religią i naszym wyznaniem
– mówi, wspominając m.in. o mieszkającej na tym terenie  tubylczej ludności, jak Chantowie, Mansowie, Nieńcy, która często praktykuje pogańskie tradycje. 

Wielu katolików, z powodu braku swojego kościoła zaczęło przechodzić do innych wyznań albo najczęściej odzwyczaiło się od jakichkolwiek religijnych praktyk. Teren ten to duchowa pustynia, która pragnie żywej wody chrześcijaństwa. Kościół katolicki ma bardzo wiele do zaproponowania, jednak nie starcza nam sił. Na obszarze mojej parafii mieszka około 2,5 miliona ludzi, w samym Surgucie 350 tysięcy. A ja jestem jeden
– podkreśla.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: episkopat.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co dalej z gminą Kleszczów? Konsultacje społeczne zakończone  

/ I, MaKa~commonswiki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

  

Przedstawiony w czerwcu br. projekt zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów przeszedł już konsultacje społeczne. Oznacza to, że niebawem dowiemy się, czy mieszkańcy poparli takie rozwiązanie, czy zmian nie chcą. „Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej” – zdradza portalowi Niezależna.pl poseł Małgorzata Janowska, członek komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT.

W czerwcu bieżącego roku poseł Małgorzata Janowska, która we wrześniu przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wraz z wójtem sąsiadującej z Kleszczowem gminy Bełchatów Kamilem Ładziakiem (PiS) przedstawiła „Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów – projekt korekty granic gmin”. Dokument zawiera postulat zmiany granic pomiędzy gminami Kleszczów i Bełchatów.
 
Gdyby projekt wszedł w życie, oznaczałoby to, że w granicach gminy Kleszczów pozostanie kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów, ale podatki i opłaty z tytułu działalności tych dwóch podmiotów trafiałyby do gminy Bełchatów.
 
Przypomnijmy: gmina Kleszczów jest najbogatszą gminą w Polsce i stąd pomysł na to, aby jej budżet wsparł sąsiednie gminy powiatu chociażby w kwestii wygospodarowania funduszy na remonty dróg czy budowę kanalizacji.
 
Jednak budżet Kleszczowa traciłby na tej zmianie ok. 60 mln zł rocznie, dlatego propozycja wywołała spore zamieszanie i kontrowersje. Z początkiem lipca mieszkańcy zorganizowali akcję „Wspólnie dla obrony Kleszczowa”, której celem jest nie doprowadzenie do podziału gminy. Mieszkańcy zarzucają władzom gminy niską aktywność w tej sprawie. Do tej pory działalność samorządu ograniczała się do pisemnych oświadczeń.
 
Tymczasem 30 sierpnia br. Rada Gminy Bełchatów jednogłośnie przegłosowała uchwałę dotyczącą dalszego procedowania zmian administracyjnych oraz przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców.

O to, na jakim jest etapie sam projekt, zapytaliśmy samą pomysłodawczynię poseł Małgorzatę Janowską, która zdradziła nam, że zgodnie z wymogiem prawnym odbyły się konsultacje społeczne.

Na chwilę obecną te konsultacje nastąpiły. 19 listopada jest podsumowanie konsultacji w gminie Bełchatów. Będziemy wiedzieli, jak ludzie to oceniają i jaka była ich decyzja

- mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl. Jak wykazuje, przy konsultacjach ludzie musieli podejmować decyzje, czyli wypełniać wnioski, ankiety i głosować – „teraz czekamy na informację zwrotną”.

Będę na tych konsultacjach, na podsumowaniu i zobaczę, jaka jest decyzja ludzi. Jeśli to będzie decyzja pozytywna, sprawa pójdzie dalej, czyli: jest przygotowywana dokumentacja, która następnie idzie do zaopiniowania przez wojewodę. Ten wraz ze swoją opinią i wnioskami przekazuje sprawę do Rady Ministrów i wtedy - do końca marca przyszłego roku jest podejmowana decyzja

- tłumaczy i zaznacza, że jeżeli będzie pozytywna, to z dniem 31 lipca przyszłego roku ujęta w projekcie część gminy Kleszczów zostanie formalnie przyłączona do gminy Bełchatów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl